.
.
          ARCHIWUM AKTUALNOŚCI
  • „Aniołkowo” bawiąc - uczy, ucząc bawi
    (10-01-2018)
  • . . . . .
    . . .

    W pierwszych w tym roku zajęciach w Sali zabaw „Aniołkowo”, mieszczącej się w filii nr I Spółdzielczego Domu Kultury MSM w Mielcu, która mieści się na osiedlu Lotników, przy ulicy Bajana 20 a, dzieciaki poznały czym jest prąd i do czego przydaje się w życiu codziennym, a także dowiedziały się, że oprócz dostarczania energii przedmiotom bywa niebezpieczny i należy obchodzić się z nim ostrożnie.

    Jak zwykle teoria bez praktyki byłaby mało ciekawa, zwłaszcza dla dzieci. Dlatego wspólnie z rodzicami, maluchy wykonały kilka eksperymentów pokazujących działanie prądu. Dowiedziały się jakie materiały go przewodzą- folia aluminiowa, miedź, grafit. Stworzyły kilka prostych obwodów prądu stałego z wykorzystaniem różnego rodzaju baterii. Najciekawsze jednak były elementy świecące, w tym przypadku żarówki, lampki choinkowe, diody, a właściwie decyzyjność o momencie zapalania i gaśnięcia światła. Takie doświadczenia pozwalają dzieciom lepiej rozumieć otaczające je zjawiska i zależności, ciąg przyczynowo-skutkowy, a co za tym idzie rozwijają logiczne myślenie i ciekawość świata. Stanowią świetne wprowadzenie do nauki przedmiotów ścisłych w szkole, a przede wszystkim pokazują, że nauka sama w sobie nie musi być jedynie przykrym obowiązkiem, ale bywa też świetną zabawą.

    Zajęcia te odbywają się dwa razy w tygodniu - w środy i piątki w godzinach 16.30 - 17.15. Serdecznie wszystkich zapraszamy. To dobra okazja do świetnej zabawy, spędzenia wolnego czasu maluchów z rodzicami ale i do nauki. Zajęcia są bezpłatne.


  • Wyszywane kolczyki na warsztatach biżuteryjnych dla dorosłych
    (04-05-2016)
  • . . . .
    . . . .

    Na biżuteryjnych warsztatach artystycznych organizowanych w Spółdzielczym Domu Kultury MSM w Mielcu, w kwietniu zajęcia poświęcone zostały pracochłonnej technice beadingu, zwanej również koralikowaniem.

    W kwietniu zajęcia poświęcone zostały pracochłonnej technice beadingu, zwanej również koralikowaniem. Panie wykonały grafitowo-czarne kolczyki, których bazą do koralikowania były bardzo lekkie perły bawełniane. Do wyszywania biżuterii używa się specjalnych nici i igieł do nawlekania drobnych koralików. Koraliki powinny być równe i wysokogatunkowe, aby wykonywany wzór wyszedł precyzyjnie. Jedną z form beadingu jest właśnie otaczanie koralikami kulistego elementu, mogą to być perły, minerały lub okrągłe i owalne kaboszony.

    Przed nami jeszcze tylko miesiąc zajęć. Po ich zakończeniu odbędzie się specjalna wystawa, na której uczestniczki warsztatów biżuterii i malarstwa wspólnie zaprezentują własnoręcznie wykonane prace. Wystawa w Spółdzielczym Domu Kultury odbędzie się w piątek, 27 maja o godzinie 17:00. Będzie można na niej zobaczyć wszystko to, co wykonały panie i panowie podczas całorocznych warsztatów artystycznych dla dorosłych z malarstwa i biżuterii. To dobra okazja dla tych którzy chcieli by uczestniczyć w naszych warsztatach od października 2016.


  • Dwudniowa impreza modelarska za nami
    (28-04-2016)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    W miniony weekend 23-24 kwietnia w sali widowiskowej SDK przy ulicy Kusocińskiego 13A odbyła się „Wystawa-konkurs kartonowych i plastikowych redukcyjnych modeli lotniczych”. Głównym organizatorem imprezy było obok SDK MSM w Mielcu, Stowarzyszenie Kultury Fizycznej ODEK.

    Impreza od wielu lat jest organizowana przez instruktora pracującego w SDK pana Zygmunta Osaka. Panu Osakowi wytrwale pomagali zarówno rodzice małych modelarzy jak i sami chłopcy. Na szczególne podziękowanie zasługują Mariusz Kużdżał i Bartosz Kawa. Impreza ma na celu zainteresowanie lotnictwem, jego historią i szeroko pojętym modelarstwem lotniczym dzieci i młodzież. Wystawa - konkurs była imprezą otwartą, w której oprócz modelarzy z modelarni IKAR działającej w SDK wzięli udział również członkowie modelarni z naszej Filii nr II na osiedlu Szafera. Uczestniczyli w niej również seniorzy z Krosna, Rzeszowa, Sędziszowa Małopolskiego czy Mielca. W części konkursowej, aby wyrównać szanse dla startujących podzielono zawodników wiekowo: do 10 lat - młodziki, do 14 lat - juniorzy młodsi i do 17 lat - juniorzy, powyżej 17 lat seniorzy. Oddzielnej ocenie poddane zostały również modele z plastiku i kartonu. Ogółem w wystawie uczestniczyło 61 zawodników, którzy wystawili 147 eksponatów. Jednocześnie obok modeli biorących udział w konkursie zobaczyć można było ponad 100 modeli z modelarni IKAR. Niektóre z tych modeli latających zaprezentowano w locie. Latające na odległość śmigiełka, drony i śmigłowce demonstrowali: Kuba Kozik, Antoni Działowski - obaj 8 lat, Mikołaj Jeżowski, Filip Miara, Bartosz Kawa, Paweł Groele. Podczas wystawy można było również spróbować swoich sił w lotach modeli kartonowych na odległość jak również wirtualnie polatać radiomodemem sterowanym aparaturą radiową. Imprezę zwiedzało dużo osób, szczególnie w niedzielę. Całe rodziny, wielu sympatyków lotnictwa.

    Imprezę swoją obecnością zaszczycili: były prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Mileckiej Pan Jerzy Kazana, główny konstruktor samolotu M-21 inż. Jarosław Ostoja-Rumszewicz, zastępca głównego konstruktora samolotu M-18 i M-28 inż. Stefan Kmon, mechanik pokładowy Józef Ciężadło oraz Pani Teresa Stępczyk, żona instruktora samolotowego i konstruktora samolotu M-2.

    Komisja oceniająca, w skład której weszli Zygmunt Osak, Mariusz Kużdżał i Monika Pancerz, postanowiła przyznać puchary:
    1. Mariuszowi Borek - za model z kartonu F-16 - puchar publiczności
    2. Łukaszowi Tercha - za najlepszy model z kartonu samolotu M-28 „Bryza”
    3. Przemysławowi Frask - za najlepszy model z plastiku samolotu L-39
    Ponadto wszyscy seniorzy otrzymali podziękowania za udział w wystawie.

    Pozostali nagrodzeni to:
    w kategorii modele plastikowe - juniorzy:
    1 miejsce Mateusz Rachwał
    2 miejsce Krystian Niedbała
    3 miejsce Bartosz Kawa
    - juniorzy młodsi:
    1 miejsce Kacper Kowalski
    2 miejsce Krzysztof Niziołek
    3 miejsce Filip Miara
    - młodzicy:
    1 miejsce Filip Golba
    2 miejsce Paweł Groele
    3 miejsce Filip Miara
    w kategorii modele kartonowe - juniorzy młodsi:
    1 miejsce Karol Wójcik
    2 miejsce Filip Koba
    3 miejsce - nie przyznano
    - młodzicy:
    1 miejsce Kuba Kozik
    2 miejsce Maksymilian Furdyna
    3 miejsce Kacper Parylak

    Zawodników: dzieci i młodzież nagrodzono dyplomami, modelami redukcyjnymi z plastiku. Nagrody ufundowała Mielecka Spółdzielnia Mieszkaniowa w Mielcu i SKF „ODEK” z dotacji z UM za 2016 rok.


  • Martwa natura malowana pastelami olejnymi...
    (25-04-2016)
  • . . . .
    . . . .

    ... to kolejny temat warsztatów malarskich dla dorosłych odbywających się w Spółdzielczym Domu Kultury Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu, z jakim zapoznały się warsztatowiczki.

    Technika malowania pastelami mokrymi na pewno spodoba się wszystkim lubiącym intensywne kolory i zdecydowana kreskę. Malowanie pastelami olejnymi to w pewnym sensie forma pośrednia między farbami olejnymi kredkami. Malowanie pastelami olejnymi zwanymi inaczej mokrymi stosowane jest głównie w formie podstawowej, bezpośrednio na podkład, którym może być papier, płótno, drewno a nawet tynk. Rozpuszczając kredkę w terpentynie lub rozdrabniając ją z olejem lnianym można uzyskać miękką, grubą strukturalną kreskę lub laserunkowe delikatne cienie. Generalnie dla artystów, którzy lubią urozmaicać swoje prace różnymi ciekawymi efektami pastele są idealne. Praca pastelami jest bardzo prosta. Na arkusz papieru lub na płótno nanosi się neutralnym kolorem zarys rysunku. Kolejno przechodzi się do nakładania kolorów bazowych, zarysu detali. Poprzez kontrolowanie siły nacisku uzyskujemy efekty bardziej lub mniej kryjącego kolor. Dzięki temu zabiegowi barwy mogą się przenikać i tworzyć efekt laserunku. Pastele olejne mieszają się ze sobą, co pozwala na nakładanie grubszej warstwy i zachodzenie na siebie kolorów a w konsekwencji tworzenie nowych odcieni, podobnie jak dzieje się to z farbami Olejnymi lub temperami. Obrazy można poprawić , stosując rozpuszczalnik - terpentynę. Prace wykonane pastelami olejnymi są bardzo podobne do obrazów olejnych, są dodatkowo odporne na światło i bardzo trwałe.

    Po krótkim wprowadzeniu do teorii warsztatowicze przystąpili do tworzenia swoich obrazów tą nową nieznaną niektórym techniką. Jak sami zauważyli, pastele należy poznać , nauczyć się nimi posługiwać a prace powstałe przy ich użyciu dają wiele radości i coraz bardziej zachwycają.


  • Zajęcia „Mama i Ja” - kolejne pomysły realizowane podczas godzinnych zajęć
    (25-04-2016)
  • . . . .
    . . . .

    „Mama i Ja” to nowa forma zajęć jakie kierujemy do maluchów w wieku 3-4 lata i ich rodziców. Zasada zajęć jest bardzo prosta - fajna zabawa, zajęcia ruchowe, plastyczne, taneczne i obowiązek towarzyszenia dziecku podczas tej jakże miłej godziny. Towarzyszą swoim pociechom oczywiście rodzice. Zajęcia odbywają się w Filii SDK nr I na osiedlu Lotników , przy ul. Bajana 20A, w Małej Sali zabaw „Aniołkowo”. Dwa razy w tygodniu, w godzinnych zajęciach uczestniczy 10 maluchów z mamami.

    Na ostatnich wtorkowych zajęciach prowadząca Wioletta Jasińska zaproponowała wiele ćwiczeń gimnastycznych. Przy wielkim wsparciu mam dzieci pokonywały tor przeszkód. Trzeba było wykazać się dużymi umiejętnościami sprawnościowymi. Był slalom z wykorzystaniem kółeczek hula -hop i zabawa na koordynację słuchu ”Czarownice i leśne zwierzątka” Po zakończeniu ćwiczeń przyszedł czas na wspólną zabawę. Tym razem wszystkie maluchy ustawiały się w wielkiej kolejce do kolorowej beczki...

    Zajęcia „Mama i Ja’ odbywają się dwa razy w tygodniu - we wtorki i piątki, w godzinach 17:00-18:00. Mamy w planach włączyć te zajęcia po wakacjach do stałej oferty programowej naszego domu kultury.


  • Za nami kwietniowa odsłona „Sobotniego wietrzenia szafy”…
    (22-04-2016)
  • . . . .
    . . .

    W minioną sobotę 16 kwietnia, w Sali widowiskowej Spółdzielczego Domu Kultury, przy ul. Kusocińskiego 13a odbyła się kolejna odsłona „Sobotniego wietrzenia szafy”.

    Tym razem swoje szafy wietrzyło czternaście Pań z terenu Mielca ale nie tylko. Tematem przewodnim były ubranka, akcesoria i zabawki dla dzieci do dwunastego roku życia. Oprócz ciuszków można było kupić książeczki czy firmowe zabawki w bardzo dobrym stanie.

    Majowe wietrzenie, które odbędzie się 7 maja, kierujemy znowu na ubrania dla dorosłych. Można również przynieść książki czy płyty. Zasada jest jedna i bardzo prosta - im mniejsze ceny, tym większa szansa na pozbycie się jak największej ilości niepotrzebnych już, ale będących w dobrym stanie rzeczy. Zapisy dla wystawiających swoje rzeczy prowadzimy tylko telefonicznie pod nr telefonu 17 585 53 42, od poniedziałku do piątku w godzinach 13:00-19:00. Zapraszamy zarówno sprzedających jak i kupujących. Tych ostatnich szczególnie gorąco.


  • Odbyły się pierwsze w naszym Domu Kultury cykliczne targi rękodzieła artystycznego
    (17-03-2016)
  • . . . .

    W sobotę 12 marca w Spółdzielczym Domu Kultury Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu, przy ulicy Kusocińskiego 13 A odbyły się pierwsze, ale na pewno cykliczne targi rękodzieła artystycznego - „Pokaż co potrafisz”… W targach wzięło udział 13 Pań i jeden pan - prezentując swoje prace.

    Wystawcy pokazali mnóstwo pięknych przedmiotów. Wśród nich były między innymi: pisanki, pięknie zdobione koszyczki wielkanocne, palmy, serwetki i obrusiki wykonane na szydełku. Było też wiele różnych przedmiotów ozdobnych dla dzieci: piękne opaski do włosów, spinki, dekoracyjne pompony, broszki. Panie prezentowały również pościel i kocyki dla maluszków oraz ciekawe szmaciane maskotki. Prezentowane były również piękne użytkowe przedmioty zdobione metodą decupage i kolorowe ozdobne poduchy. Panie pokazały piękną koralikową biżuterię - naszyjniki w formie kołnierzyków i bransoletki. Wśród prezentowanych przedmiotów były również wiosenne wianki na drzwi czy pięknie zdobione koszyczki. Drewniane przedmioty dekoracyjne i zabawki to pasja Pana Tomka, który prezentował swoje wyroby. Jedna z uczestniczek pokazała witrażową biżuterię a la Tiffany i mozaikowe obrazki i doniczki.

    Przez nasz dom kultury przewinęła się spora liczba oglądających i kupujących. Po zakończeniu targów Pani Luiza Barleska - właścicielka marki „Rzeczywiste Biżuteria modowa” przekazała wystawcom kilka cennych rad dotyczących właśnie rękodzieła artystycznego. Powiedziała gdzie można szukać informacji o targach, jak się na nie zgłaszać, czy w ogólne warto pokazywać się na takich akcjach. Pytań ze strony Pań i wątpliwości było wiele.

    Kolejne targi już zaplanowane - odbędą się w naszym domu kultury w sobotę 11 czerwca, w godzinach 14:00-17:00. Pierwsi wystawcy już są. Czekamy na kolejnych. Przypominamy o głównej zasadzie targów - własnoręcznie , hobbystycznie wykonane przedmioty. Zgłoszenia telefoniczne pod nr telefonu 17 585 53 42, od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-19:00.


  • Obchody Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzn w Klubie Seniora „Złota Jesień”
    (15-03-2016)
  • . . . .
    . . . .

    W klubie Seniora „Złota Jesień”, który działa w Spółdzielczym Domu Kultury MSM w Mielcu, w czwartek 10 marca miała miejsce podwójna uroczystość : swoje święto czciły zarówno Panie jak i Panowie. Miła uroczystość dla wszystkich przeplatana była życzeniami, wierszami ale i podziękowaniami.

    Zgromadzonych Seniorów przywitała przewodnicząca klubu Pani Maria Świątek, składając życzenia jednocześnie i Paniom i Panom z okazji Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzn. Była to również wspaniała okazja aby za swoje zaangażowanie i codzienną pracą w klubie podziękować paniom, które dbają o artystyczną oprawę spotkań. I tak podziękowania trafiły do pań: Anny Paprockiej, Zofii Pasek i Zofii Piękoś. Następnie męska część klubu Seniora na czele ze skarbnikiem Panem Konstantym Hawronem i Franciszkiem Żmudą, złożyli Paniom serdeczne życzenia i obdarowali koleżanki czerwonym goździkiem i słodyczami. Goździk u wielu Pań przywołał miłe wspomnienia… Szampan, odśpiewane „sto lat” i serdeczne życzenia - również w formie wierszy dopełniły uroczystą i naprawdę miłą atmosferę.

    Panie recytowały zabawne fraszki i wiersze różnych autorów, o tym jak ważne w życiu mężczyzny są kobiety, jakie życie bez nich było by smutne i pozbawione sensu. Oczywiście wszystko z przymrużeniem oka. Panie odwdzięczyły się wszystkim pysznym poczęstunkiem, który szykowały od wczesnych godzin południowych.


  • Zakończyliśmy zimową akcję: „Zima z SDK 2016”
    (02-03-2016)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    Dobiegły końca zajęcia organizowane na feriach zimowych dla dzieci i młodzieży szkolnej. Podczas dwóch tygodni z naszych propozycji skorzystało wiele dzieci z rodzicami a nawet dziadkami. Program zajęć dla dzieci mających ferie był tak zaplanowany aby mogły się jednocześnie odbywać zajęcia popołudniowe dla dzieci przedszkolnych, które ferii zimowych nie mają. Od wczesnych godzin południowych w naszym domu kultury odbywały się zajęcia szachowe, plastyczne, modelarskie. Dzieci przez cały czas mogły zagrać w tenisa stołowego, piłkarzyki a nawet w gry na konsoli gier. Nagrodami w rozgrywkach sportowych w piłkarzyki czy w tenisie stołowym były bilety na lodowisko, które otrzymaliśmy z UM w Mielcu. Z dziewczynkami mieliśmy zajęcia kulinarne, które również były niebywałą atrakcją.

    Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia plastyczne i rękodzielnicze. Chętnych było tak dużo iż dzieci pracowały w dwóch grupach. Obok typowych zajęć plastycznych dziewczynki i chłopcy robili akcesoria sceniczne - w tym przypadku kolorowe indiańskie pióropusze, maskotki z filcu, kwiaty z bibuły czy konstrukcje dekoracyjne z wykorzystaniem makulatury. Z plastycznych tematów dużym zainteresowaniem cieszył się temat wielkich europejskich budowli. Wszystkie przedmioty uczestnicy sami zaprojektowali i przy użyciu wielu materiałów plastycznych i florystycznych wykonali. Oczywiście mogli je zabrać do domu i pokazać najbliższym. Codziennie odbywały sie rozgrywki szachowe, podczas których najlepsi zawodnicy otrzymywali słodycze, dyplomy i puchary. W pracowni modelarskiej także było ciekawie. Chłopcom najbardziej podobały się zawody w puszczaniu modeli kartonowych na odległość a także pokazy samolotów sterowanych radiem. Wszyscy chętni mogli spróbować swoich sił podczas zabawy z konsolą gier. Dzieci chętnie rywalizowały w rzucie ostrzewem, skoku w dal czy grając w kręgle bądź tenisa zimnego.

    Dziękujemy za miło spędzony czas.


  • Maluszki, mamy i babcie, a nawet tatusiowie na warsztatach plastycznych - wszyscy robili aniołki
    (04-12-2015)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    Przedświąteczna akcja „Anioły - niebiańscy przyjaciele” rozpoczęta... W poniedziałek 30 listopada, w pierwszym dniu pięciodniowej akcji, której tematem przewodnim są aniołki, zmagały się z nimi dzieci w Filii nr II Spółdzielczego Domu kultury MSM w Mielcu, mieszczącej się na osiedlu Szafera.

    Dzieci pod opieką instruktorek plastyki: Pań Teresy Kubik i Urszuli Gładyszewskiej-Wałek wykonywały aniołki z wykorzystaniem wielu materiałów florystycznych ale i plastycznych. najmłodsi uczestnicy akcji malowali kolorowe aniołki na tekturkach ozdabiając je na koniec cekinami, brokatem, piórkami, kolorowymi wstążkami. Dużo radości dostarczyło maluchom wymyślanie fryzury - robiąc włosy z włóczki, czy cieniutkich pasków kolorowego papieru w przyklejaniu pomagały im plastyczki. Starsi uczestnicy warsztatów robili bohaterów akcji z wykorzystaniem halogenowego papieru, wykonując z niego sukieneczki, które również dzięki użyciu wielu ozdób nabrały wyjątkowego charakteru.

    Dzieci ozdabiały aniołki wedle uznania wszystkim czym tylko chciały. Same decydowały o tym jak będzie wyglądać ich aniołek. Dzięki różnorodności dostępnych materiałów powstały kolorowe niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju aniołki, które każde dziecko mogło wziąć do domu… Aniołki z zainteresowaniem podziwiali rodzice dzieci a niektóre mamy pracowały ze swoimi pociechami.

    W drugim dniu naszej aniołkowej akcji dzieci wspólnie z mamami wytrwale i twórczo pracowały nad aniołami... Kolejny dzień i kolejne zajęcia, pełne przeróżnych materiałów plastycznych i florystycznych zaowocował pięknymi aniołkami, które dzieci zabrały do domu i które na pewno ozdobią niejedno wnętrze w świąteczny czas.

    Trzy grupy maluchów zmagały się z tym jakże wdzięcznym tematem. Pracy było tak dużo, że w pracy, poza Paniami plastyczkami, pomagał nawet Pan Andrzej Guzy. Każda grupa dzieci pracowała na innych materiałach. Podstawą pracy były różne elementy, a i cała konstrukcja aniołków dostosowana była do wieku dzieci. Maluchy zdobiły gotowe szablony wycięte z kolorowego lub białego kartonu. Starsze dzieci samodzielnie wykonywały sukieneczki aniołków i samodzielnie je zdobiły a jeszcze starsze nakładały kilka warstw papieru o różnych fakturach i kolorach odpowiednio je składając. Dużo dzieci pracowało wspólnie ze swoimi rodzicami. Ponad trzygodzinne zajęcia bardzo podobały się uczestnikom. Cekiny, brokat, piórka, wstążki, tasiemki i błyszczące materiały sprawiły że wykonane aniołki były piękne.


  • Bańki mydlane przebojem na naszym festynie
    (14-09-2015)
  • . . . .

    We wtorek 8 września odbył się pierwszy z czterech festynów, jakie zaplanowaliśmy na osiedlach Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu. Festyn zorganizowany został we współpracy ze spółdzielcza Radą Osiedla Żeromskiego, na terenach Przedszkola Miejskiego nr 7, przy ulicy Pułaskiego. Za udostępnienie terenów przedszkola i możliwość organizacji festynu na terenie przedszkolnego placu zabaw serdecznie dziękuję Pani Dyrektor.

    Zabawa rozpoczęła się tuż przed 16:00 konkursem plastycznym. Dzieci malowały swoje wspomnienia z wakacji. Chętnie dzieliły się swoimi wrażeniami z wakacyjnych podróży z rodzicami czy rodzeństwem. Po pięknych rysunkach okazało się, że większość maluchów spędzało swoje wakacje w górach. W dalszej części festynu dziewczynki kręciły kołem hula-hop, skakały na skakance. Chłopcy również bardzo chętnie startowali w tych wydawać by się mogło dziewczęcych konkurencjach... Szybko dorównywali dziewczynkom w skakaniu na skakance.

    W drużynowej konkurencji sprawnościowo-szybkościowej wzięło łącznie udział 30 dzieci. Podzieleni na dwie drużyny - dziewczynki i chłopcy startowali w trzech konkurencjach, które dały łączną wygraną dziewczynkom. W tym konkursie mocno kibicowali i pomagali swoim pociechom rodzice. Ich doping i zaangażowanie były bardzo duże. Dużym zainteresowaniem cieszyła się nowość na naszych festynach - puszczanie wielkich mydlanych baniek. Każde dziecko, ale i rodzice, jeśli tylko chcieli - mogli spróbować swoich sił w wypuszczeniu największej mydlanej bańki. niektóre bańki miały długość ponad 7 metrów. Robiło to wielkie wrażenie. Wielkie i małe kolorowe kule unosiły się nad całym placem, gdzie odbywał się festyn.

    Nagrody w konkursach na festynie ufundowane zostały przez Mielecką Spółdzielnie Mieszkaniową w Mielcu. Wszystkie dzieci obdarowane zostały słodyczami i drobnymi przyborami szkolnymi.


  • Kluby Seniora już się spotykają
    (11-09-2015)
  • . . .
    . . .

    Po ponad dwumiesięcznej wakacyjnej przerwie swoje cykliczne spotkania rozpoczęły Kluby Seniora działające pod egidą Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu. Swoje pierwsze spotkania miały już wszystkie kluby, tzn. „Złota Jesień”, „Pogodna Jesień” i „”Wrzos”. Spotkania z klubowiczami poprzedziły zebrania zarządów trzech klubów w celu opracowania planów działania na najbliższe 10 miesięcy.

    Zarządy zaplanowały ważniejsze uroczystości, jubileusze, wycieczki klubowe, spotkania andrzejkowe, świąteczne i sylwestrowe. Duże zmiany zaszły w naszym najstarszym Klubie Seniora „Złota Jesień”, w którym to tuż przed wakacjami podczas wyborów zmieniła się przewodnicząca. Po wakacyjnej przerwie „ster” przejęła nowa przewodnicząca pani Maria Świątek, która przez kilka lat pełniła funkcję zastępcy przewodniczącej. Rozpoczęły się już również zajęcia śpiewu w Klubach Seniora prowadzone przez Panią Wiolettę Jasińską. Pani Wiola przygotowuje z seniorami repertuar na występy sceniczne i wszelkiego rodzaju przeglądy, w jakich seniorzy na pewno wezmą w najbliższym czasie udział.

    Zaplanowano również dwa spotkania pracoterapii w ramach warsztatów „Cztery pory roku”. Na warsztatach tych seniorzy wykonują dekoracje florystyczne, które wykorzystują na swoich spotkaniach klubowych, jak również jako prezenty wręczane przy różnego rodzaju okazjach. Wszystkie spotkania klubowe naszych trzech klubów odbywają się we czwartki. Uczęszcza na nie około 200 osób starszych z terenu całego miasta, ale również okolic. W miarę wolnych miejsc zapraszamy wszystkie osoby, które dysponują wolnym czasem, a chcą aktywnie i miło go spędzić.

    Wszelkiego rodzaju informacji o klubach, ich działalności, warunkach uczestnictwa w spotkaniach udzielają opiekunowie klubów: Panie Teresa Kubik i Urszula Gładyszewska-Wałek oraz Pan Andrzej Guzy, pod nr tel. 17 5855342. Zapraszamy.


  • Był dzień otwarty...
    (07-09-2015)
  • . . . .
    . . . .
    . . . .

    Zdjęcia autorstwa SDK i Michała Krawca.


  • Jak co roku wybieramy najpiękniejsze balkony i ogródki przyblokowe
    (05-08-2015)
  • . . .

    Mamy konkurs dla miłośników kwiatów, zieleni, a jednocześnie posiadaczy pięknych, zadbanych balkonów czy ogródków przyblokowych. Jak co roku o tej porze zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie wyłaniającym najpiękniejsze balkony i ogródki przyblokowe będące w zasobach Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu.

    Formuła konkursu jest bardzo prosta: wystarczy mieszkać w zasobach MSM, być posiadaczem pięknie zaaranżowanego, ukwieconego, kolorowego balkonu lub opiekować się ogródkiem przyblokowym, zrobić dwa zdjęcia i przynieść je do nas. W ubiegłych latach konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Do zeszłorocznej edycji konkursu zgłosiło się 54 uczestników. Co roku wyróżnialiśmy 30 zdaniem komisji najładniejszych balkonów i małych ogródków przyblokowych. Na Państwa zdjęcia czekamy od teraz do 11 września. Zdjęcia w dowolnym formacie, jednak nie mniejszym niż 10x13 cm, prosimy składać w opisanych kopertach - imię, nazwisko i adres zamieszkania, telefon kontaktowy, koniecznie z dopiskiem „Piękny ogród na moim balkonie” do piątku 11 września. Zdjęcia do konkursu może zgłosić tylko właściciel balkonu, tarasu, czy opiekun ogródka przyblokowego. Powinny one przedstawiać balkon widziany z zewnątrz. Ocenie nie będą podlegać balkony, którym zdjęcie zrobione zostało od strony mieszkania.

    Można przynieść zdjęcia do nas, czyli do SDK przy ul. Kusocińskiego 13A w terminie 1.09 - 11. 09 , ale można również zostawić zgłoszenie w administracjach poszczególnych osiedli przy ul. Zygmuntowskiej 7A, Pisarka 14 i Jagiellończyka 23 w godzinach 7:00 - 15:00 lub w sekretariacie MSM przy ul. Staffa 4A. Wszystkich laureatów konkursu, których wyłoni specjalnie powołana Komisja, o wyróżnieniu powiadomimy telefonicznie do dnia 18 września. Na wszystkich zwycięzców czekają nagrody.

    Serdecznie zachęcamy i zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie. Dla właścicieli najładniejszych ogródków przyblokowych i balkonów czekają nagrody ufundowane przez Mielecką Spółdzielnię Mieszkaniową w Mielcu.


  • Już zakończyliśmy akcję „Lato z SDK 2015”
    (31-07-2015)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    Przez cztery wakacyjne tygodnie, na tygodniowych turnusach spędzało z nami czas łącznie 180 dzieci z terenu Mielca i okolic. Było bardzo intensywnie, twórczo, ciekawie i przede wszystkim bezpiecznie.

    Jak zwykle zainteresowanie naszą półkolonią było bardzo duże. Pierwsi rodzice pytali o półkolonie zaraz po feriach zimowych. Praktycznie pod koniec maja listy na poszczególne turnusy wypełnione były całkowicie. Bardzo nas, jako organizatorów cieszy fakt, iż dzieci co roku do nas wracają, dołącza do nich młodsze rodzeństwo, czy kuzynostwo. Taka reklama jest dla nas najlepsza. W końcu zadowoleni dzieci i rodzice to najlepsze podziękowanie za naszą pracę.

    Na ciekawy program naszych półkolonii składało się wiele elementów - zajęcia stacjonarne w Spółdzielczym Domu Kultury, jak i wiele atrakcji poza budynkiem. W planach było ich tak wiele, że nie udało nam się ich wszystkich zrealizować. Nie byliśmy na przykład w kręgielni, brakło czasu. Wychodziliśmy z budynku codziennie po śniadaniu. Były to wyjścia do kina, na basen, do sali zabaw „Wyspa Przygód”. Wszystko dostosowane do pogody i przede wszystkim struktury wiekowej grupy.

    Po pysznym obiedzie jedzonym w pobliskiej restauracji wracaliśmy z dziećmi do budynku SDK na zajęcia w grupach. I tak dziewczynki pod okiem instruktorek robiły biżuterię, kolczyki, wisiorki, bransoletki z kolorowych żyłek i barwnych koralików. Przedmioty dekoracyjne z masy solnej, ramki na zdjęcia, skarbonki świnki czy słoniki na pewno przyozdobią niejeden dziewczęcy pokój. Ciekawie prowadzone zajęcia ruchowo-taneczne również miały wielu uczestników. Każdy, kto tylko miał ochotę mógł spróbować swoich sił w grze na konsoli gier. Wszystkie dzieci chętnie brały udział w konkursach i zabawach sprawnościowych. Dzieci bawiły się z nami bardzo dobrze - tak dobrze, że chciały uczestniczyć we wszystkich turnusach. Niestety większości z nich, ze względu na ograniczoną ilość miejsc musieliśmy odmawiać... Nasza forma wypoczynku przeszła pozytywnie kontrolę z kuratorium oświaty.

    Ostatni tydzień wspólnej zabawy upłynął również bardzo ciekawie. Wielką atrakcją na koniec okazało się wspólne puszczanie baniek mydlanych. Wszystkim dzieciom i ich rodzicom dziękujemy za miło spędzony czas. Życzymy miłych i słonecznych wakacji, no i oczywiście zapraszamy za rok... Dziękujemy również wszystkim instytucjom i firmom, z którymi współpracowaliśmy podczas naszych półkolonijnych tygodni.


  • Akcje charytatywne „Pogodnej Jesieni”
    (03-07-2015)
  • . . . .

    Członkowie Klubu Seniora „Pogodna Jesień”, działającego pod patronatem Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu, chętnie już od wielu lat włączają się w liczne akcje charytatywne. W tym roku, wspólnie z dziećmi, wychowawcami i rodzicami z Przedszkola Miejskiego nr 4, pomagali wychowankom z domu dziecka w Skopaniu.

    I tak trzy członkinie tego klubu: Joanna Basara, Maria Sierkowska i Matylda Woś pomagały piec i zdobić ciastka - małe babeczki, które następnie sprzedawane były w przedszkolu w okresie Świąt Wielkanocnych. Kolejną akcją, w którą włączyły się nasze Seniorki i Seniorzy z tego samego klubu, było zbieranie kwiatów doniczkowych, które również znalazły swoich nabywców, ale w okolicach Dnia Matki. Pięknie przybrane, ozdobione drobnymi dekoracyjnymi elementami doniczki znalazły wielu nabywców.

    Cały dochód z tych dwóch akcji został przekazany na rzecz Domu Dziecka w Skopaniu.


  • Bardzo wzruszające chwile w Klubie Seniora „Złota Jesień”
    (03-07-2015)
  • . . . .
    . . . .

    Na jednym z ostatnich spotkań tuż przed wakacjami członkowie naszego najstarszego klubu Seniora, działającego pod patronatem Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu mieli dwie bardzo dla uczestników spotkań ważne uroczystości. Pierwsza z nich to bardzo uroczyste obchody Diamentowych Godów Państwa Marii i Edwarda Boroniów. To już druga para małżeńska, która uczestniczy w klubowych spotkaniach, a która doczekała się takiego jubileuszu. Pierwsi to Państwo Alicja i Aleksander Chęcińscy, którzy swoje Diamentowe Gody obchodzili w klubie cztery lata temu.

    Klubowicze a dokładniej Zarząd klubu przygotował dla drogich Jubilatów wspaniały prezent. Oprócz oczywiście gromkiego sto lat wykonanego przez koleżanki i kolegów z klubu Państwo Boroniowie wysłuchali pięknie zagranego na skrzypcach Ave Maria, które wykonała specjalnie dla nich Klaudia Niziołek. Jubilaci otrzymali również kwiaty, prezenty i okazjonalny dyplom. Następnie do późnych godzin wieczornych przy poczęstunku od Jubilatów trwały tańce i śpiewy przy muzyce biesiadnej.

    Drugie ważne wydarzenie to wybory w klubie i przekazanie „władzy” nowej Pani Przewodniczącej. Klubowicze zanim wybrali nową przewodnicząca, którą została dotychczasowa Zastępca przewodniczącej Pani Maria Światek, gorąco podziękowali dotychczasowej Genowefie Markowskiej, która pełniła swoją funkcję trzy kadencje. Jej wielkie zaangażowanie i nieodzowna pomoc przy wielu uroczystościach były bardzo ważne i doceniane przez wszystkich. Niejednokrotnie swoją pracą i wielkim zaangażowaniem w sprawy klubowe pomagała innym. Wiele klubowych imprez tanecznych nadzorowała od strony kulinarnej. Zawsze służyła radą i dobrym słowem. Za to wszystko, za wielkie serce serdecznie dziękujemy. Pani Genowefa obiecała pomoc i w miarę możliwości wsparcie dla nowego Zarządu. Zastępcą przewodniczącej jest teraz Zofia Pasek. Pozostała część Zarządu pozostała bez zmian.

    Kolejne spotkanie klubowe dopiero po wakacjach. Życzymy Seniorom spokojnego i zdrowego oczekiwania na wrześniowe spotkania.


  • Wernisaż „Warsztatów artystycznych dla dorosłych”
    (24-06-2015)
  • . . . .
    . . . .

    W piątek 19 czerwca w Spółdzielczym Domu Kultury odbyła się wystawa prezentująca dorobek artystyczny uczestników tegorocznych warsztatów artystycznych dla dorosłych, jakie odbywały się przez miniony rok szkolny w naszym Domu Kultury. Swoje prace plastyczne i wyroby jubilerskie wystawiały Panie i Panowie, którzy poszerzali swoją wiedzę i umiejętności właśnie w malarstwie i rękodziele artystycznym.

    Na wystawie zobaczyliśmy bardzo dużo prac malarskich: obrazów olejnych, prac wykonanych akwarelą, ołówkiem, czy węglem. Zwiedzający wystawę zobaczyli również efekty pracy ze szkłem użytkowym - podziwiali pięknie ozdobione szklane wazony i obrazy na szkle malowane specjalnymi farbami. Były również nostalgiczne obrazki malowane akwarelką i piękne krajobrazy powstałe techniką sepii. Bardzo duże zainteresowanie wzbudziły również ikony. Oglądając wystawione prace, a było ich około 100, można było zaobserwować postęp, jakiego dokonały uczestniczki podczas tych 7 miesięcy wspólnej pracy. One same potwierdzają, iż duża dawka teorii poparta zajęciami praktycznymi bardzo się im przydała. Oczywiście tematy jakimi zajmowali się uczestnicy były bardzo różnorodne, a na warsztatach podjęty był tylko ich główny zarys.

    Natomiast Panie z warsztatów biżuteryjnych pokazały swoje najładniejsze i najbardziej pracochłonne wyroby. Pięknie wykonane, bardzo staranne i wyjątkowo spersonalizowane elementy biżuteryjne wzbudziły ogólny zachwyt zwiedzających. Jak się okazało w trakcie wystawy uczestnicy warsztatów zajmują się rozszerzaniem swojego hobby również w domu. Szczególnie Panie z warsztatów biżuteryjnych wykonują wiele biżuterii, którą obdarowują swoje koleżanki czy rodzinę. Podkreślały, że doceniają fakt, iż program warsztatów był tak opracowany, aby praca nie opierała się tylko na łączeniu ze sobą gotowych elementów biżuteryjnych, ale na samodzielnym wykonaniu jak największej ilości części składowych kolczyków, naszyjników czy wisiorków.

    Wszystkie Panie wyraziły chęć uczestnictwa w naszych warsztatach artystycznych dla dorosłych, na które nabór będziemy dokonywać po wakacjach. Jeżeli ktoś z Państwa jest chętny, aby poszerzać swoje umiejętności na naszych warsztatach biżuteryjnych, dysponuje wolnym czasem serdecznie zapraszamy i zachęcamy.


  • Spółdzielczy Dom Kultury prezentował się Rzeszowianom
    (24-06-2015)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    W minioną sobotę 20 czerwca Spółdzielczy Dom Kultury reprezentował Mielecką Spółdzielnię Mieszkaniową w Mielcu, pod którą podlega, na „Międzynarodowym Dniu Spółdzielczości na Podkarpaciu”. Ta cykliczna impreza miała na celu promowanie szeroko pojętej idei spółdzielczości poprzez przedstawienie dorobku licznych spółdzielni z Podkarpacia. Odbyła się na rzeszowskich bulwarach.

    Wśród wystawców znalazło się wiele spółdzielni, reprezentujących różne branże. Liczne stoiska wypełniły się wyrobami regionalnymi: serami, pieczywem, miodami. Były również stoiska, na których nabyć można było przedmioty rękodzielnicze wykonane przez dzieci i dorosłych. Nasz Dom Kultury zaprezentował MSM, ale również swoją działalność. Na dużym stoisku pokazaliśmy to, jak pracujemy na co dzień. Pokazaliśmy prace plastyczne z „Warsztatów artystycznych dla dorosłych”, obrazy, zdobione szkło użytkowe, ikony, wiklinowe koszyki czy przedmioty zdobione decupage. Pokazaliśmy także wyroby biżuteryjne. Dużym zainteresowaniem cieszyła się nasza ekspozycja modelarska. Członkowie naszej modelarni z instruktorem chętnie opowiadali o modelach, modelarni i samych zajęciach. Każdy chętny mógł również spróbować swoich sił i puścić model z kartonu czy depromu.

    Nasze kolorowe stoisko zwiedzali mali i starsi mieszkańcy Rzeszowa. Maluchy bawiły się w kąciku z zabawkami, kolorowały obrazki, a ich rodzice i dziadkowie chętnie oglądali przygotowaną przez nas wystawę czy kroniki, prezentujące naszą działalność. Instruktorzy chętnie odpowiadali na wiele zadawanych pytań dotyczących zajęć, a wiele prac plastycznych czy biżuteryjnych wzbudziło zachwyt zwiedzających. Pojawiły się nawet propozycje ich zakupu.

    Na scenie zaprezentowali się również nasi Seniorzy i tancerze. Już sama próba Seniorów odbywająca się na skwerze przy bulwarach wzbudziła duże zainteresowanie i aplauz spacerujących tam Rzeszowian. W wykonaniu Seniorów zgromadzona widownia usłyszała trzy utwory: „Lipkę”, „A ja ja jaj” i „ Malowany dzbanku”. Wykonywane utwory tak spodobały się widzom, że długo słychać było gromkie brawa. Trzy pary z Klubu Tańca Towarzyskiego „Żaczek” zaprezentowały się w swoich popisowych tańcach standardowych i latynoamerykańskich. Na koniec swój monolog wygłosiła Pani Anna Paprocka.


  • Dzieci z osiedla Kopernika bawiły się na festynie plenerowym
    (19-06-2015)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    Ostatni z trzech osiedlowych festynów plenerowych odbył się w piątek 12 czerwca na placu zabaw za Spółdzielczym Domem Kultury MSM w Mielcu, mieszczącym się na ulicy Kusocińskiego 13A w Mielcu.

    Najładniejsza pogodna, najwięcej maluchów, najpiękniejsze i najbarwniejsze prace plastyczne na których dzieci rysowały swoje wakacyjne plany - to krótka charakterystyka piątkowej zabawy na świeżym powietrzu, zorganizowanej przez SKF ODEK i SDK.

    Dziewczynki i chłopcy z równie dużym zaangażowaniem kręcili kołem hula-hop. Wśród dziewczyn najlepsza okazała się Ola, a wśród chłopców Piotrek i Dawid. Chłopcy byli tak dobrzy, że z ich dwójki nie dało się wyłonić najlepszego. Na koniec zabawy z kołem hula-hop zwycięska trójka dała popis swoich umiejętności kręcąc na raz kilkoma kołami. W kolejnych konkurencjach szukali „dziupli” w rytm muzyki, współpracowali w konkurencji grupowej czyli slalomie. Dzisiaj również chętnych do wystartowania w slalomie było tylu ze konkurencje tę musiano powtórzyć dla dzieci starszych i dwukrotnie młodszych. Tym najmłodszym dzielnie pomagali rodzice. W konkurencji w której startowały dzieci starsze niepokonanymi okazały się dziewczynki. Na sam koniec zabawy wszyscy mogli spróbować swoich sił w konkursie puszczania do celu koła hula - hop. Na pierwszy rzut oka konkurencja wydawała się prosta ale jak się szybko okazało tylko niewielu dzieciom udało się poprawnie wykonać zadanie.

    Nagrody w postaci drobnych przyborów szkolnych i oczywiście słodyczy ufundowała Mielecka Spółdzielnia Mieszkaniowa w Mielcu i SKF ODEK główny organizator trzech festynowych zabaw.


  • Festyn plenerowy na osiedlu Szafera pełen zabaw i konkursów
    (17-06-2015)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    Już przed godzina 16:00 plac zaczął dość szybko zapełniać się dziećmi w różnym wieku. Wyjątkowo dużo było maluchów, które przyszły na festyn z rodzicami czy dziadkami. Małe dzieci bawiły się w kolorowej pełnej zabawek strefie dla najmłodszych. Maluchy układały klocki, przechodziły przez długi tunel, prowadzący do namiotu tipi, układały klocki. W zabawie towarzyszyli im rodzice i dziadkowie.

    Starsze dzieci rozpoczęły zabawę konkursem plastycznym - kolorową kredą rysowały wakacyjne plany - miejsca, które odwiedzą z rodzeństwem czy rodzicami. Niektóre wplatały w ten rysunek postać Kota w Butach - bohatera bajki. Następnie dzieci dobrały się w dwie dziesięcioosobowe drużyny aby rozegrać slalom składający się z trzech mniejszych konkurencji.

    Dzieci chętnych do wzięcia udziału w tym konkursie było tyle, że musiano powtarzać go dwukrotnie - najpierw startowały dzieci starsze, następnie maluchy, wspomagane głośnym dopingiem rodziców, dziadków i widowni. W niektórych konkurencjach pomoc rodziców okazała się nieoceniona. Nie zabrakło również tak lubianych konkurencji jak kręcenie kołem hula - hop, czy skakania na skakance. W konkurencjach tych startowały zarówno dziewczynki jak i chłopcy. Chwilami chłopcy okazywali się lepsi od swoich koleżanek. Ostatnią konkurencją festynu była zabawa, w której ważną była zwinność i szybkość oraz refleks.

    Dzięki ładnej pogodzie zabawa zgromadziła wiele dzieci i rodziców z terenu osiedla Szafera. Drobne nagrody i słodycze na festyn ufundowała Mielecka Spółdzielnia Mieszkaniowa w Mielcu i SKF ODEK.


  • Dopisała pogoda, dopisały dzieci - odbył się pierwszy z trzech festynów plenerowych
    (15-06-2015)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    Wspólna zabawa rozpoczęła się o 16:00. Plac przed Filią Spółdzielczego Domu Kultury, gdzie na co dzień mieści się Mały Klub Malucha „Aniołkowo”, szybko zapełnił się dziećmi w różnym wielu. Maluchy, które przyszły z rodzicami czy babciami przez cały czas festynu bawiły się w kolorowej strefie, pełnej klocków, puzzli, kręgli, kolorowych tuneli czy namiotów pochodzących właśnie z Klubu „Aniołkowo”. W animacji zabaw w kąciku maluchom pomagali dwaj harcerze za co serdecznie dziękujemy. Każdy maluch mógł spiąć się na miękką konstrukcję, pokolorować obrazek czy pobujać się na bujaku.

    Starsze dzieci rozpoczęły zabawę konkursem rysunkowym, na którym malowały wakacyjne plany i kota w butach - bohatera jednej z bajek… Maluchy chętnie dzieliły się swoimi planami na wakacyjny czas. Chodnik bardzo szybko zapełnił się kolorowymi rysunkami najmłodszych. Następnie każdy, kto tylko miał ochotę zmierzył się w bardzo lubianej zarówno przez chłopców jak i dziewczynki konkurencji kręcenia kołem hula-hop. Kręcili wszyscy - starsi i młodsi, chłopcy i dziewczynki. Tak właściwie do końca nie wiadomo kto okazał się lepszy, gdyż chłopcy wcale nie ustępowali dziewczynkom. Byli i tacy, którym nie sprawiało trudności poprawne kręcenie nawet czterema kolami naraz. Każdy z uczestników konkurencji otrzymał nagrodę pocieszenia a najlepsi nagrody super sportowca.

    Z dużym zainteresowaniem spotkał się slalom czyli konkurencja typowo zręcznościowa i sprawnościowa. Dwie drużyny rywalizując ze sobą uczyły się współzawodnictwa ale przede wszystkim współpracy w swoim zespole. Drużyny „wieszały pranie” na sznurku i ściągały je później. Rywalizacja była bardzo zacięta. Trzy konkurencje wchodzące w skład slalomu wyłoniły drużynę zwycięską.

    Słodycze i inne drobne nagrody na festyn ufundowała Mielecka Spółdzielnia Mieszkaniowa w Mielcu i SKF ODEK.


  • Wspólna wycieczka Seniorów z „Złotej Jesieni” i „Wrzosu”
    (15-06-2015)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    W piątek 5 czerwca członkowie klubów Seniora „Złota Jesień” i „Wrzos”, działających w Spółdzielczym Domu Kultury Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu, uczestniczyli w wycieczce po ziemi świętokrzyskiej. Zwiedzane miejsca to Kurozwęki, Szydłów i Ujazd.

    Pierwszy na trasie zwiedzania znalazł się Zespół Pałacowy w Kurozwękach. Na terenie obiektu Seniorzy nie tylko zwiedzali zamek z jego komnatami, krużgankami , salami i tarasem widokowym , ale jego lochy pełne bajek i legend, a także piwnice z historią pałacu. Wycieczkowicze udali się także na wycieczkę wozem do zagrody bizonów i do mini zoo. Każdy kto tylko chciał mógł spróbować specjałów serwowanych przez pałacową kuchnie a szczególnie dań z mięsa bizona. Nawet labirynt z kukurydzy, a także mały bukowy labirynt wzbudziły zainteresowanie seniorów.

    Kolejnym zwiedzanym miejscem na trasie wycieczki był Szydłów. Ta mała miejscowość jest otoczona wianuszkiem bardzo dobrze zachowanych murów obronnych. Ich długość to 1080 metrów, a ich grubość miejscami dochodziła do 1,8 m. Seniorzy obejrzeli również Bramę Krakowską, zamek królewski i skarbczyk. Seniorzy spacerowali również po zabytkowym ryneczku, nieopodal którego znajduje się Kościół Św. Władysława, z dzwonnicą i ruinami wikarówki.

    Ostatnim punktem wycieczki był Zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Zachwycił Seniorów swoim ogromem. Ogromna budowla stojąca na skale widoczna jest z daleka. Jak na ówczesne czasy zamek był bardzo nowoczesny. Były w nim nawet windy, które transportowały żywność ze spichlerza do wielkiej kuchni. Były toalety, a kominki znajdujące się tylko w niektórych komnatach zamkowych dzięki odpowiedniej instalacji ogrzewały cały zamek. Kiedyś piękna, niezwykła budowla z eliptycznym dziedzińcem i mnóstwem komnat, rozbudowaną siecią podziemnych korytarzy - dzisiaj zachowały się tylko ruiny murów i niewielka ilość sklepień. Seniorzy postanowili tu wrócić na cykliczną imprezę rycerską, z której na całą Polskę słynie Ujazd.

    Wycieczka zorganizowana przez opiekunki klubów: Panią Teresę Kubik i Urszulę Gładyszewską-Wałek, została sfinansowana przez SKF ODEK, Mielecką Spółdzielnię Mieszkaniową w Mielcu i uczestników wycieczki.


  • Odbyła się kolejna impreza modelarska
    (10-06-2015)
  • . . . .
    . . . .
    . . . .

    W piątek 5 czerwca w Spółdzielczym Domu Kultury Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 13A odbyły się „Otwarte zawody modeli kartonowych na odległość z kartonu i depromu”. Cel imprezy bardzo prosty - zainteresowanie modelarstwem, pokazanie zdrowej rywalizacji, spędzenie wolnego czasu z rodzeństwem czy rodzicami, ale przede wszystkim poprawne i dokładne wykonanie modelu z kartonu czy depromu. W imprezie mógł wziąć udział każdy. W części konkursowej wystartowało 14-tu zawodników w kategorii modeli wykonanych z depromu i 9-ciu w kategorii modeli wykonanych z kartonu.

    Sędziowali:
    1. Bożena Golba
    2. Rafał Furdyna
    3. Zygmunt Osak - przewodniczący.

    Każdy z uczestników części konkursowej oddawał trzy loty, których długości sumowano. Odległości do zatrzymanego przodu modelu mierzono taśmą mierniczą. Mierzeniem zajmowali się młodzi modelarze z modelarni IKAR Igor Popera i Daniel Batog.

    Wyniki w kategorii modeli wykonanych z depromu ukształtowały się następująco:
    1 miejsce: Filip Golba - 43,03 m
    2 miejsce: Igor Rakoczy - 42,60 m
    3 miejsce: Filip Miara - 42,10 m

    W kategorii modeli z kartonu najlepszymi okazali się:
    1 miejsce: Filip Golba - 40,76 m
    2 miejsce: Igor Popera - 38,45 m
    3 miejsce: Maksymilian Furdyna - 36,46 m

    Wszystkie loty były udane. Najdłuższy wynosił 14,80 m, a najkrótszy 6,68 m. W trakcie imprezy odbyła się również „Ikarowa zgaduj - zgadula”. Wszyscy, którzy tylko chcieli losowali pytania dotyczące modelarstwa i lotnictwa i odpowiadali na nie.

    Dla najlepszych uczestników zawodów czekały nagrody ufundowane przez SKF ODEK i Spółdzielczy Dom Kultury Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu.


  • Owocne majowe spotkania Klubu Seniora „Pogodna Jesień”
    (08-06-2015)
  • . . . .
    . . . .
    . . . .

    W dwa majowe czwartkowe spotkania seniorów z klubu „Pogodna Jesień”, działającego pod egidą Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu, a mającego swą siedzibę w Domu Dziennego Pobytu przy ul. Kocjana 15, miały charakter bardzo odświętny. Wielu seniorów obchodziło swoje imieniny. Wieloletnim bardzo miłym zwyczajem jest wspólne świętowanie imienin urodzin, jubileuszy i innych istotnych wydarzeń wspólnie z innymi członkami klubu.

    Przewodnicząca klubu Maria Madej oraz opiekun klubu Andrzej Guzy złożyli wszystkim solenizantom życzenia i wręczyli symboliczne upominki. Wzniesiono toast, odśpiewano „sto lat”, a następnie przy kawie, ciasteczkach i muzyce tanecznej wszyscy miło spędzali czas.

    Natomiast w sobotę 16 maja wszyscy seniorzy wraz z przewodniczącą i opiekunem wyjechali do Dębicy, gdzie w tamtejszym Domu Kultury obejrzeli perfekcyjnie przygotowany i poprowadzony przez znakomitego dyrygenta Pawła Adamka spektakl operowy Wolfganga Amadeusza Mozarta pt. „Wesele Figara”. Była to dla wszystkich widzów prawdziwa uczta duchowa. Pełni artystycznych przeżyć, wdzięczni przewodniczącej za organizację wspaniałej wycieczki i biletów wstępu wszyscy w dobrych nastrojach powrócili do domów.


  • Ogniskowe spotkanie w „Złotej Jesieni”
    (05-06-2015)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    W środę 27 maja Seniorzy z najstarszego w Mielcu Klubu Seniora „Złota Jesień” działającego pod egidą Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu mieli zaplanowane wyjazdowe ognisko. Piękny kolbuszowski skansen, pyszne ogniskowe przysmaki, konkursy i biesiadowanie do późnych godzin wieczornych…

    Pogoda jednak spłatała wszystkim figla. Intensywne opady deszczu i zimno jak na tę porę roku zweryfikowało plany klubowiczów. Co prawda pogoda nie dopisała ale kreatywność Seniorów i dobre humory owszem. Zawsze potrzebny jest plan „B”.

    Zamiast wyjazdu do Kolbuszowej Seniorzy spotkali się w Spółdzielczym Domu Kultury , przy ul. Kusocińskiego 13 A i w nim, w swojej Sali, gdzie na co dzień mają spotkania klubowe zorganizowali ogniskowe spotkanie… Były więc pieczone w piekarniku ogniskowe kiełbaski i inne specjały, kulinarne przysmaki, którymi chętnie chwaliły się ich autorki - czyli panie seniorki. Były śpiewy i zabawa taneczna przy muzyce biesiadnej. Nowa przewodnicząca klubu Pani Maria Świątek i opiekunka klubu Pani Teresa kubik zadbały o odpowiednia atmosferę na spotkaniu. Pani Marysia przygotowała dla swoich klubowiczów małe niespodzianki w postaci konkursów i quizów na wesoło - oczywiście z drobnymi nagrodami… W bardzo miłej atmosferze wszyscy bawili się do późnych godzin wieczornych a później z uśmiechami na twarzy rozeszli do domów…

    W najbliższy piątek członkowie klubu seniora „Złota Jesień” i zaprzyjaźniony z nimi bratni klub „Wrzos” udają się na wycieczkę po ziemi sandomierskiej.


  • Konkurs „Zmieniamy Mielec - oczami dziecka” zakończony - zwycięzcy wybrani i nagrodzeni
    (05-06-2015)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    Już po raz szósty do naszego Domu Kultury napłynęły prace z Mielca, ale i powiatu. Na zaproszenie do udziału w konkursie odpowiedziały szkoły podstawowe, gimnazja jak również pracownie plastyczne i osoby indywidualne. Łącznie ocenie poddano 179 prac plastycznych o różnym formacie i wykonane różnymi technikami.

    Prace bardzo różne - bardzo kolorowe i oddające temat tegorocznej edycji. „Zmieniamy Mielec - oczami dziecka” - oto tegoroczne motto konkursu. Poprzez prace plastyczne chcieliśmy zobaczyć, jak wyglądałby nasz Mielec, gdyby mogły o tym decydować same dzieci. Prace, które do nas napłynęły są różnorodne, bardzo starannie wykonane i bardzo kolorowe. Przewija się na nich temat szeroko pojętej rekreacji, sportu, miejsc do spędzania wolnego czasu wspólnie z rodzicami czy rówieśnikami. Wiele prac przedstawia ogrody botaniczne, zoo, nowoczesne i duże parki rozrywki. Dzieci podpowiadają nam kilka sposobów na zagospodarowanie już istniejącej przestrzeni miejskiej.

    Komisja konkursowa, w skład której wchodzili przedstawiciele organizatorów, wybierali 16 ich zdaniem najładniejszych i najbardziej oddających temat konkursu prac w kategorii uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Panowie: wiceprezydent Miasta Mielca Jan Myśliwiec, dyrektor MOSIR w Mielcu Zygmunt Kołodziej, pracownik MOSiR Witold Pieróg, kierownik działu promocji UM w Mielcu Krzysztof Urbański i panie plastyczki ze Spółdzielczego Domu Kultury MSM Teresa Kubik i Urszula Gładyszewska-Wałek mieli trudny wybór. Prace napłynęły z: SP 3, SP 6, SP 9, SP 11 z Mielca, ze świetlicy przy SP3, z pracowni plastycznej Spółdzielczego Domu Kultury Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu, oraz z Filii nr 2 SDK MSM na osiedlu Szafera, Z pracowni plastycznej SCK w Mielcu, z Gimnazjum nr 1, 2, 3 z Mielca. W tej edycji konkursu nie zawiodły nas również prace ze szkół powiatowych: dziękujemy szkołom podstawowym z Wadowic Górnych, Padwi Narodowej i Malinia. Dziękujemy również serdecznie wszystkim tym dzieciom, które swoje prace wykonywały w domu, wspólnie z rodzicami i zgłosiły je do naszego konkursu - tych prac jest również sporo.

    Na uroczystym wręczeniu nagród, które odbyło się w Spółdzielczym Domu Kultury MSM w Mielcu, wśród zaproszonych gości znaleźli się organizatorzy - wiceprezydent Pan Jan Myśliwiec, reprezentujący MOSIR w Mielcu Pan Witold Pieróg i Kierownik Wydziału Promocji UM w Mielcu Pan Krzysztof Urbański i Damian Małek.

    I tak wśród laureatów znaleźli się:
    Piotr Kondrat z SP 6 i Karolina Drzewiecka z Gimnazjum nr 2 - I miejsce
    Karolina Wójcik z SP 9 i Klaudia Krużel z Gimnazjum nr 3 - II miejsce
    Anna Dziubińska z SP 6 - III miejsce

    Pozostali wyróżnieni laureaci to: Jakub Miazga z SP 6, Paula Barnaś z SP 3, Adam Kramarz z SP 9, Weronika Skórska z Padwi Narodowej, Martyna Krępa z Malinia, Mariusz Gera z Wampierzowa, Ada Mycka z SP 11 i Pola Patocka ze Świetlicy przy SP 3.

    Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, iż kolejna odsłona konkursu mogła się odbyć. Dziękujemy szkołom, uczniom, nauczycielom. Dziękujemy UM i MOSiR i Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu za ufundowanie nagród. Serdecznie dziękujemy mediom za objecie patronatem konkursu - portalowi hej.mielec, Radiu LELIWA, Tygodnikowi Regionalnemu KORSO. Już teraz zapraszamy do udziału w konkursie za rok...


  • Malarstwo na szkle sposobem ozdabiania przedmiotów użytkowych"
    (01-06-2015)
  • . . . .

    Ostatnim tematem zajęć, z jakim zmagali się uczestnicy malarskich warsztatów artystycznych dla dorosłych odbywających się w Spółdzielczym Domu Kultury Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu, przy ul. Kusocińskiego 13A, było malarstwo na szkle ale nie zwykłe malarstwo, gdyż z tym nasi warsztatowicze już zmierzyli się podczas barwnego malowania na szkle płaskim, a barwne ozdabianie szklanych wypukłych przedmiotów dekoracyjnych.

    Metoda ta jest dość pracochłonna i wymaga od wykonawcy pewnych kwalifikacji a wręcz talentu. Warsztatowicze ozdabiali szklane wazony według własnych projektów i wizji. Częstą praktyką w malowaniu ręcznym na szkle jest tzw. znaczenie polegające na zaznaczaniu na wyrobie rozmieszczenia i obrysu wzorów, zgodnie z wybranym wcześniej projektem. W praktyce funkcjonują reguły zgodnie, z którymi maluje się poszczególne fragmenty zaprojektowanego wzoru. Zwykle najpierw pokrywa się największe powierzchnie, następnie mniejsze, a na końcu uzupełnia się drobne fragmenty takie jak: kropki, kreski czy krótkie linie. W trakcie nadawania obrazowi światłocienia oraz nakładania jednej farby na drugą, nanosi się zwykle farby ciemniejsze i bardziej nasycone na jaśniejsze.

    Było to ostatnie spotkanie warsztatowe tej grupy. Uczestnicy warsztatów spotkają się jeszcze na warsztatach konsultacyjnych zamykających całość prac i na finisażu wszystkich warsztatów artystycznych, który odbędzie się 19 czerwca o godzinie 17:00 w naszym Domu Kultury.


  • Tegoroczne warsztaty biżuteryjne dobiegły końca. Ostatnie spotkanie w Spółdzielczym Domu Kultury już za nami
    (02-06-2015)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    Ostatnie spotkanie w Spółdzielczym Domu Kultury już za nami. Podczas kilku końcowych zajęć nasze uczestniczki zapoznały się z technikami wykonywania biżuterii z wykorzystaniem czeskich szklanych koralików SuperDuo, z dwiema dziurkami. Ich owalny kształt został zaprojektowany specjalnie do urozmaicenia przestrzennych plecionek.

    Za pomocą specjalnej igły do nawlekania koralików i cieniutkiej nici nylonowej panie wykonały kolczyki różne rodzaje biżuterii. Na pierwszych takich zajęciach uczestniczki nauczyły się podstaw techniki koralików SuperDuo i wykonały kolczyki w kształcie kwiatów. Kolejnym, trochę trudniejszym krokiem były tak zwane bransoletki sweterkowe, przypominające swoją formą wełniane robótki na drutach. Podczas ostatniego spotkania panie wykonały kolczyki i wisiorki w kształcie kul.

    Podczas całego cyklu warsztatów nasze uczestniczki poznały kilka technik biżuteryjnych. Pierwszą z nich była biżuteria ze szklanych kaboszonów, czyli szklanych przezroczystych elementów do wyrobu biżuterii. Do czystego kaboszonu przyklejana jest wybrana grafika i tak przygotowany element zostaje wklejony w specjalne oprawki. Efekt zależy zawsze od wykonawcy biżuterii, od dobranych zdjęć, obrazków, kolorów, a także formy naszej bazy. Dzięki zastosowanej technice można wykonać unikalną biżuterię w przeróżnych wzorach.

    Po kaboszonach przyszedł czas na pracę z filcem, z którego powstały kolorowe naszyjniki i kwiatowe broszki.

    Na kolejnych warsztatach panie wykonały eleganckie kolczyki z bardzo wysokiej jakości półfabrykatów ze srebra próby 925 oraz kryształków Swarovskiego. Projektem były długie kolczyki w kształcie grona, z kryształkami w czterech rozmiarach i odcieniach.

    Kolejną techniką, jaką poznały uczestniczki warsztatów, były wyplatane makramą bransoletki shamballa z koralików. Shamballa to potoczna nazwa dla bransoletek z legend tybetańskich, które miały nieść spokój i równowagę osobie, która je nosiła. Wtedy były traktowane leczniczo, dzisiaj nie są już wiązane z ezoteryką. Podstawą bransoletek są sploty makramowe i koraliki. Najpopularniejsze są bransoletki z koralikami shamballa disco, czyli kulkami z kryształkami. Oprócz bransoletek Shamballa, panie nauczyły się wykonywać również inne makramowe bransoletki ze sznurków woskowanych, z zawieszkami i łącznikami w różnych kształtach.

    Nie zabrakło również pracochłonnej pracy z drutem jubilerskim, której efektem były delikatne komplety z perełek, kolczyki z naszyjnikiem w formie kołnierzyka. Poszczególne element powstawały dzięki połączeniu szklanych pereł posrebrzanym drutem jubilerskim.

    Zwieńczeniem cyklu warsztatów była biżuteria z wcześniej wspomnianych koralików SuperDuo, wyszywanych specjalną igłą i nicią nylonową.

    Każda z uczestniczek otrzymała również zestaw szablonów i wzorów, używanych podczas wszystkich zajęć, aby móc dalej tworzyć małe biżuteryjne dzieła i próbować nowych, podobnych kształtów na bazie zebranej podczas ośmiu miesięcy wiedzy.


  • UWAGA - nadchodzi nowa, mamy nadzieję cykliczna akcja: "Sobotnie wietrzenie szafy"
    (01-06-2015)
  • . .

    Przewietrz swoją szafę na wiosnę! Startujemy w sobotę, 6 czerwca w Spółdzielczym Domu Kultury, przy ul. Kusocińskiego 13 A, o godzinie 10:00. W Twoim domu zalegają niepotrzebne rzeczy? Ubrania, książki, przedmioty dekoracyjne, płyty, zabawki, itp.? Są w dobrym stanie? Przekonaj się, ile korzyści i przyjemności może dać Ci okazjonalna wymiana lub sprzedaż za symboliczne 2zł!

    Na pewno masz w domu przedmioty, które nie są już potrzebne, zajmują miejsce, a jakoś ciężko jest je wyrzucić. Nowe czy używane, ale w dobrym stanie, mogą spodobać się i przydać innym. Teraz masz możliwość pozbycia się zalegających rzeczy, które "mogą się kiedyś przydać". Dzięki naszej akcji będziesz miała okazję wymienić rzeczy, na które już przyszedł czas, oraz nabyć coś super nowego.

    Ta akcja to okazja do spędzenia miłego popołudnia w babskim gronie, spotkania nowych ludzi, także z podobnymi zainteresowaniami. Zabawę umilamy sobie ucztowaniem, własnoręcznie przygotowujemy bufet, zachęcamy do przyniesienia małego co nieco na przegryzkę. Pochwalmy się swoimi zdolnościami kulinarnymi.

    Ze względu na ograniczoną powierzchnię wystawienniczą prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc pod nr tel: SDK - Ewelina Sieroń 17 585 53 42, Olga Wołowiec: o.m.wolowiec@gmail.com lub wyjątkowo pod nr tel. 515 372 342. Zapewniamy stoliki i krzesełka. Zapraszamy i zachęcamy.


  • Seniorzy budują studnię w Sudanie
    (29-05-2015)
  • . . .

    Klub Seniora „Złota Jesień”, działający w Spółdzielczym Domu Kultury Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu, przy ul. Kusocińskiego 13a włączył się w bardzo szlachetną akcję pomocy przy budowie studni w Sudanie.

    Głównymi koordynatorami charytatywnej zbiórki tego surowca wtórnego jest nowa Przewodnicząca klubu Pani Maria Świątek i członek klubu Pan Włodzimierz Biernacki. Makulatura jest zbierana przez członków klubu, a następnie dostarczana do punktu zbiórki, który znajduje się w Przedszkolu Miejskim nr 9 przy ulicy Pisarka na Osiedlu Lotników.

    Dotychczas, przez okres roku, wspólnymi siłami, udało się zebrać 1650 kg makulatury. W akcję bezinteresownie włączył się Pan Aleks Hyjek, który nie tylko zbiera makulaturę, ale bez opłaty pomaga Seniorom dostarczać ją do PM nr 9. Akcja trwa cały czas - a dokładniej do końca czerwca. Jeśli ktoś z mieszkańców osiedla Kusocińskiego czy pobliskich bloków znajdujących się nieopodal naszego Domu Kultury chciałby przyłączyć się do akcji serdecznie zachęcamy i zapraszamy do dostarczania nam makulatury. Czekamy na nią w godzinach 13:00-19:00, od poniedziałku do piątku.


  • Lato w SDK 2015
    (04-05-2015)
  •       Karta kwalifikacyjna
          Oświadczenie rodziców

          Regulamin

  • Dzieci z osiedla Kopernika bawiły się na festynie plenerowym
    (01-07-2014)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    Ostatni z trzech osiedlowych festynów plenerowych odbył się w środę 18 czerwca na placu zabaw za Spółdzielczym Domem Kultury MSM w Mielcu, mieszczącym się na ulicy Kusocińskiego 13 A w Mielcu.

    Najładniejsza pogodna, najwięcej maluchów, najpiękniejsze prace plastyczne na których dzieci rysowały wakacje na rowerze - to krótka charakterystyka środowej zabawy na świeżym powietrzu. Podobnie jak poprzedniego dnia na osiedlu Szafera, tutaj również było dużo malutkich dzieci wraz z rodzicami i babciami. Z najmłodszymi przez cały czas zabawy bawiły się harcerki z IX Mieleckiej Drużyny Harcerskiej i IV Drużyny Harcerskiej „Łaziki”. Kasi, Oli Marcie i Pani Annie Marek z Mieleckiego ZHP serdecznie za pomoc dziękujemy. W czasie gdy maluchy bawiły się wspólnie z harcerkami i rodzicami równolegle odbywały się konkurencje dla nieco starszych uczestników zabawy. Dziewczynki i chłopcy z równie dużym zaangażowaniem klecili kołem hula - hop. W kolejnych konkurencjach szukali „dziupli” w rytm muzyki, współpracowali w konkurencji grupowej czyli slalomie. Dzisiaj również chętnych do wystartowania w slalomie było tylu ze konkurencje tę musiano powtórzyć dla dzieci starszych i młodszych. W konkurencji w której startowały dzieci starsze niepokonanymi okazały się dziewczynki. Na sam koniec zabawy wszyscy mogli spróbować swoich sił w konkursie puszczania do celu koła hula - hop. Na pierwszy rzut oka konkurencja wydawała się prosta ale jak się szybko okazało tylko niewielu dzieciom udało się poprawnie wykonać zadanie.

    Nagrody w postaci drobnych przyborów szkolnych i oczywiście słodyczy ufundowała Mielecka Spółdzielnia Mieszkaniowa w Mielcu i SKF ODEK.


  • Wtorkowy festyn na Osiedlu Szafera zgromadził wiele dzieci
    (18-06-2014)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    Drugi z trzech festynów organizowanych przez Spółdzielczy Dom Kultury MSM i SKF ODEK odbył sie we wtorek 17 czerwca na placu przy Filii SDK nr II przy ul. Botanicznej 1. Już przed godzina 16:00 plac zaczął dość szybko zapełniać się dziećmi w różnym wieku. Wyjątkowo dużo było maluchów , które przyszły na festyn z rodzicami czy dziadkami. Małe dzieci bawiły się z harcerzami, którzy pomagają nam przy zabawie, w kolorowej, pełnej zabawek strefie dla najmłodszych. Maluchy grały w kręgle, przechodziły przez długi tunel, prowadzący do namiotu igloo, układały klocki czy duże puzzle. Każdy maluch brał również udział w konkursie zręcznościowym - rzucanie piłki do celu - w którym nagrodą były lubiane przez wszystkich najmłodszych chrupki. Harcerzom za pomoc serdecznie dziękujemy.

    Starsze dzieci rozpoczęły zabawę konkursem plastycznym - kolorową kredą rysowały wakacyjne plany - miejsca , które odwiedzą na rowerach. Następnie dzieci dobrały się w dwie dziesięcioosobowe drużyny aby rozegrać slalom składający się z trzech mniejszych konkurencji. Dzieci chętnych do wzięcia udziału w tym konkursie było tyle, że musiano powtarzać go dwukrotnie - najpierw startowały dzieci starsze, następnie maluchy, wspomagane głośnym dopingiem rodziców, dziadków i widowni.

    Dużym powodzeniem i dość sympatycznym odbiorem cieszył się konkurs na uzupełnianie tekstu wiersza Juliana Tuwima „Okulary”. Choć wakacje właściwie za pasem, dużo dzieci wzięło w nim udział. Tutaj do pomocy dzieciom włączyli się rodzice i dziadkowie. Po sprawdzeniu wszystkich wierszy okazało się, iż tylko pięć osób bezbłędnie wypełniło brakujące wyrazy.

    Drobne nagrody i słodycze na festyn ufundowała Mielecka Spółdzielnia Mieszkaniowa w Mielcu i SKF ODEK.


  • Dopisała pogoda, dopisały dzieci - odbył się pierwszy z trzech festynów plenerowych
    (18-06-2014)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    Wspólna zabawa rozpoczęła się o 16:00. Plac przed Filią Spółdzielczego Domu Kultury, gdzie na co dzień mieści się Mały Klub Malucha „Aniołkowo”, szybko zapełnił się dziećmi w różnym wielu. Maluchy , które przyszły z rodzicami czy babciami przez cały czas festynu bawiły się w kolorowej strefie, pełnej klocków, puzzli, kręgli, kolorowych tuneli czy namiotów pochodzących właśnie z Klubu „Aniołkowo”. Każdy maluch mógł zbudować budowle z klocków, pokolorować obrazek czy pobujać się na bujaku.

    Starsze dzieci rozpoczęły zabawę konkursem rysunkowym, na którym malowały wakacje i podróże na rowerze… Maluchy chętnie dzieliły się swoimi planami na wakacyjny czas. Chodnik bardzo szybko zapełnił się kolorowymi rysunkami najmłodszych. Następnie każdy, kto tylko miał ochotę zmierzył się w bardzo lubianej zarówno przez chłopców jak i dziewczynki konkurencji kręcenia kołem hula - hop. Kręcili wszyscy - starsi i młodsi, chłopcy i dziewczynki. Tak właściwie do końca nie wiadomo kto okazał się lepszy, gdyż chłopcy wcale nie ustępowali dziewczynkom. Byli i tacy, którym nie sprawiało trudności poprawne kręcenie nawet czterema kolami naraz. Każdy z uczestników konkurencji otrzymał nagrodę pocieszenia a najlepsi nagrody super sportowca.

    Z dużym zainteresowaniem spotkał się slalom czyli konkurencja typowo zręcznościowa i sprawnościowa. Dwie drużyny rywalizując ze sobą uczyły się współzawodnictwa ale przede wszystkim współpracy w swoim zespole. Trzy konkurencje wchodzące w skład slalomu wyłoniły drużynę zwycięską.

    W zabawie , zwłaszcza z najmłodszymi pomagały nam harcerki i harcerze z Szóstej Mieleckiej Drużyny Harcerzy Starszych ZHP Mielec za co serdecznie dziękujemy. słodycze i inne nagrody na festyn ufundowała Mielecka Spółdzielnia Mieszkaniowa w Mielcu i SKF ODEK.


  • Klub Seniora „Pogodna Jesień” na wycieczce w Krynicy
    (18-06-2014)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    Dwa dni trwała wycieczka do Krynicy Górskiej, na jaką udali się seniorzy, członkowie Klubu Seniora „Pogodna Jesień”, działającego pod egidą Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu. Wycieczka, dzięki sprawnej organizacji i wielkiemu zaangażowaniu przewodniczącej Klubu Pani Marii Madej, na pewno zapadnie w pamięć wszystkim uczestnikom.

    Oczywiście Krynica Górska to niejedyne miejsce, jakie zwiedzili wycieczkowicze - w drodze do Krynicy zwiedzili Kamianną, a w drodze powrotnej Stary Sącz. W Kamiannej, przepięknej wsi, gdzie krzyżują się drogi hodowców pszczół z całego świata, pszczół mocniejszych niż gdziekolwiek indziej, wytwarzających najlepsze i najbardziej wartościowe miody w Polsce, gdzie każdy przejaw pszczelej aktywności można wykorzystywać dla dobra człowieka, Seniorzy zobaczyli jak wytwarza się miody, jak wyglądają ule - te bardzo tradycyjne, nowoczesne, zabytkowe, z różnych zakątków świata. W Kamiennej powstał jeden z niewielu w Europie ośrodek sanatoryjny opioterapii czyli miejsce, gdzie leczy się propolisem, mleczkiem pszczelim i pyłkiem kwiatowym. Seniorzy mogli degustować przeróżne i bardzo smaczne miody, mogli również dokonać zakupu tych niezwykłych, słynących z wielu właściwości leczniczych miodów.

    Gdy dotarli do Krynicy, najpierw udali się na Jaworzynę, gdzie przy ładnej pogodzie, doskonałej widoczności wjechali na górę. Spacerowali i podziwiali niesamowite widoki. Po powrocie do Krynicy i zakwaterowaniu w Ośrodku Wypoczynkowym „Prometówka”, czekał na Seniorów uroczy wieczór przy ognisku, przygotowany przez obsługę ośrodka. Drugi dzień pobytu upłynął na zwiedzaniu miasta. podczas spaceru po uzdrowisku Seniorzy oglądali pomniki: Jana Kiepury, Adama Mickiewicza, Nikifora. Zwiedzali również Stare Łazienki Mineralne, Łazienki Borowinowe, Stary Dom Zdrojowy i pijalnie, w tym pijalnię „Mieczysław”. Piękne widoki Seniorzy podziwiali z Góry Parkowej, na którą wyjechali kolejką linowo-terenową.

    W drodze powrotnej Seniorzy zwiedzali Stary Sącz, a dokładniej Błonia, na których znajduje się ołtarz i muzeum poświecone Papieżowi Janowi Pawłowi II.

    Wycieczka sfinansowana została ze składek Seniorów - uczestników wycieczki i ze środków Stowarzyszenia Kultury Fizycznej „ODEK”.


  • W „ANIOŁKOWIE” dzieci poznawały zasady bezpiecznego poruszania się po drogach
    (18-06-2014)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    Na jednych z ostatnich zajęć w Małym Klubie Malucha „Aniołkowo” mieszczącym się w Filii Spółdzielczego Domu Kultury MSM w Mielcu przy ul. Bajana 20A uczestniczące w codziennych zajęciach maluchy wspólnie z opiekunką Moniką Światowiec rozmawiały o bezpieczeństwie na drogach - podczas spacerów, przechodzenia przez jezdnię.

    „My przedszkolaki zasady znamy - bezpiecznie się poruszamy” - oto hasło tych zajęć. Celem zajęć było nie tylko poznanie zasad - ponieważ jak się okazało nasze dzieci doskonale je znają - ale przede wszystkim ich utrwalenie. Maluchy utrwalały orientacje przestrzenną czyli strony prawą i lewą, dowiedziały sie dlaczego najpierw przy przechodzeniu przez jezdnię spoglądamy w stronę lewą i dlaczego robimy to dwa razy. Dzieci poznały pięć zasad przechodzenia przez jezdnię i miały okazje przećwiczyć to w praktyce. Poprzez różne ćwiczenia w sytuacjach zaaranżowanych dowiedziały się jak trzeba się zachowywać podczas przechodzenia przez jezdnię w różnych miejscach. Dowiedziały się również jak ważne jest stosowanie się do znaków drogowych i po co właściwie są te znaki.

    Maluchy rozmawiały również o bezpiecznych miejscach do zabawy oraz o podstawowych zasadach obowiązujących przy zabawie z rówieśnikami. Mówiły o tym jak istotne jest zakładanie kasku i ochraniaczy przy jeździe na rowerze, na deskorolce i wrotkach. Pani Monika czytała dzieciom wiersz W. Febera: „Światła na skrzyżowaniu”, a następnie omawiała z maluchami jego treść.

    Dobiegają końca zajęcia w „Aniołkowie”. W ostatnich dniach czerwca pożegnamy maluchy, ale już teraz serdecznie zapraszamy na zajęcia w trakcie wakacji. Zajęcia obejmują, oprócz oczywiście beztroskiej zabawy, zajęcia plastyczne, manualne, naukę wierszyków i piosenek, ćwiczenia logopedyczne. W trakcie spotkania przewidujemy króciutką przerwę na drugie śniadanie, które należy przynieść z domu. Mnóstwo zabawek, klocków, układanek, pluszaków, samochodzików, bujaków na pewno umili pobyt wszystkich dzieci... Zajęcia poprowadzi Monika Światowiec. Serdecznie zapraszamy.

  • Zakończyły się zajęcia-warsztaty z tańców indyjskich
    (18-06-2013)
  • . . .

    W ostatni piątek maja odbyły się ostatnie w tym roku szkolnym warsztaty tańców indyjskich i orientalnych. Te cykliczne zajęcia prowadziły członkinie zespołu „NIMBOODA” ze Stalowej Woli od lutego.

    Uczęszczały na nie dziewczyny i panie w różnym wieku. Taniec orientalny okazał się doskonałym narzędziem, by uzyskać zgrabną sylwetkę i poprawić kondycję. Uczestniczki na zajęciach nie tylko uczyły się tańczyć, ale również relaksowały po meczącym tygodniu. Specyfika prowadzenia zajęć - raz w tygodniu po 1,5 godziny zamiast dwóch spotkań - była dodatkowym ułatwieniem dla zapracowanych uczestniczek. W programie nauki prowadząca przygotowała dla Pań elementy kilku gatunków tańca orientalnego: tańca bollywood, tańca brzucha oraz indyjskiego tańca ludowego.

    Szczególnie uczestniczkom warsztatów przypadł do gustu taniec bollywood. Ten bardzo kobiecy taniec o ponad tysiącletniej tradycji łączy w sobie elementy kilku tańców zachodnich: samby, salsy, hip-hopu. Panie wytrwale i systematycznie brały udział w zajęciach. Przez cztery miesiące zajęć poczyniły duże postępy.

    Już teraz serdecznie zapaszmy na warsztaty tańców indyjskich, do których organizacji powrócimy po wakacyjnej przerwie. Warsztaty również będą miały charakter cyklicznych, piątkowych spotkań. Właściwie zapisywać będzie się można już teraz, a o terminie rozpoczęcia zajęć po wakacjach będziemy na pewno informować.

    Wszelkie dodatkowe informacje dotyczące zajęć uzyskać można w SDK, ul. Kusocińskiego 13A, poniedziałek-piątek w godzinach 12:00-19:00, pod nr telefonu 17 585 53 42 lub na naszej stronie internetowej: www.sdkmielec@mm.pl i Facebooku: www.facebook.com/SpoldzielczyDomKultury.


  • Seniorzy ze „Złotej Jesieni” z wizytą u przedszkolaków
    (18-06-2013)
  • . . . .
    . . . .

    Grupa Seniorów z naszego klubu Seniora „Złota Jesień” uczestniczyła w bardzo miłej uroczystości - spotkaniu, na jakie została zaproszona przez Dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 2 panią Danutę Wiszyńską. Spotkanie odbyło się pod hasłem: ”Rodzinne Igraszki Teatralne”. Przedszkole nr 2 od wielu lat utrzymuje bardzo ciepły kontakt z naszymi Seniorami, współpraca układa się bardzo pomyślnie. Nasi Seniorzy często goszczą u przedszkolaków a i przedstawiciele przedszkola uczestniczą w ważniejszych jubileuszach Seniorów. Współpraca trwa ponad 10 lat.

    Na uroczej, małej scenie w ogrodzie przedszkola utwory literatury dziecięcej prezentowali mali artyści wspólnie z rodzicami. Nasze panie Seniorki: Genowefa Markowska, Maria Świątek, Janina Bura i Maria Stadnik również wystąpiły przed liczną widownią przedszkolaków i ich rodziców z przygotowanymi wierszami. Wszystkie występy zarówno dziecięce jak i Seniorów spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem i dużym uznaniem. Brawom i radości nie było końca. Występujący Seniorzy na koniec spotkania otrzymali od Pani Dyrektor „Ordery dobrego humoru”.


  • Dobiegły końca warsztaty biżuteryjne
    (18-06-2013)
  • . . .

    Ostatnie robocze spotkanie na warsztatach biżuteryjnych dla dorosłych w Spółdzielczym Domu Kultury Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej już za nami. Przez 8 miesięcy Panie pod czujnym okiem prowadzącej Luizy Barleskiej wykonały kolejne komplety biżuterii ze srebra próby 925 i elementów Swarovskiego. Powstały nowe, autorskie kolczyki z dużych migdałów Swarovskiego, a także delikatne wisiorki na srebrnych łańcuszkach.

    Podczas całego cyklu tegorocznych warsztatów panie poznały kilka technik biżuteryjnych. Pierwszą z nich była technika wire-wrapping, której istotą jest wykorzystanie drutów jubilerskich - o większej średnicy przekroju do wykonania kształtu, tych o mniejszej średnicy do owijania przygotowanej formy.

    Wykonaną biżuterię wire-wrapping uczestniczki nauczyły się oksydować metodą chemiczną na zimno, dla uzyskania ciekawego efektu starego srebra oraz wydobycia kształtów splotów.

    Kolejną metodą wykonywania biżuterii była technika chainmaille, polegająca na łączeniu ze sobą wielu pojedynczych kółeczek z drutu, tzw. ogniwek. W celu uzyskania różnych wzorów, na spotkaniach używane były ogniwka o zróżnicowanej średnicy i przekroju. Panie poznały kilka najpopularniejszych splotów chainmaille, o różnym stopniu trudności.

    Po pracy z półfabrykatami posrebrzanymi przyszedł czas na filc, z którego powstały wyszywane bransolety i kolorowe naszyjniki. Dla odmiany, podczas jednego spotkania, uszyto futerały na telefony komórkowe - z grubego, impregnowanego filcu.

    Zwieńczeniem cyklu warsztatów była elegancka biżuteria z najwyższej jakości materiałów. Panie poznały różne kształty i dostępne kolory kryształków, a także specjalne półfabrykaty do wyrobu biżuterii z elementów firmy Swarovski. Nauczyły się wzorów kolczyków, bransoletek i naszyjników, które będą mogły samodzielnie wykorzystać w innych zestawieniach kolorystycznych i dowolnie je modyfikować według własnego gustu.

    Każda z uczestniczek otrzymała również zestaw szablonów i wzorów, używanych podczas wszystkich zajęć.

    Już teraz serdecznie zapraszamy na warsztaty artystyczne dla dorosłych po wakacjach. Obok warsztatów biżuteryjnych, które poprowadzi Pani Luiza uruchamiamy a właściwie po dwóch sezonach przerwy wracamy do warsztatów malarskich. Zapisy na warsztaty od września a pierwsze zajęcia w pierwszych dniach października.


  • Nagrodziliśmy zwycięzców konkursu plastycznego „Rowerem przez mielec - oczami dziecka”
    (13-06-2014)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    „Rowerem przez mielec - oczami dziecka” - to piąta odsłona konkursu plastycznego: „ … -oczami dziecka” jaki od pięciu lat Spółdzielczy Dom Kultury Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej organizuje wspólnie z Urzędem Miasta Mielca i MOSiR w Mielcu.

    W tym roku temat konkursu tradycyjnie nawiązywał do naszego miasta. Połączyliśmy w nim dwa aspekty - najciekawsze miejsca naszego miasta widziane z roweru i rekreację. Chcieliśmy zobaczyć czy nasi mali i nieco więksi mieszkańcy lubią jeździć na rowerze, czy często to robią, z kim i gdzie najchętniej podróżują. Gdy powstał ogólny zarys konkursu zaczęliśmy się obawiać czy temat a właściwie jeden z głównych elementów pracy - rower - nie jest trudny do narysowania. Bardzo szybko nasze obawy okazały się bezpodstawne. Prace napływały do ostatniego dnia konkursu. Na nasze zaproszenie odpowiedziało łącznie 203 osoby, które narysowały piękne prace, zgodnie z wymogami zawartymi w regulaminie. Na nasze zaproszenie do udziału w konkursie odpowiedziały szkoły podstawowe z terenu naszego miasta i okolic. Dziękujemy więc nauczycielom i uczniom z mieleckich szkół podstawowych nr: 1, 2, 3, 6. Dużo prac otrzymaliśmy ze szkół nr 3 i 6 a najwięcej laureatów znalazło się ze szkoły nr 2 i 3. Podziękowania kierujemy również do Pani Marty Załuckiej, której podopieczni ze szkoły podstawowej nr 3, ale i z Podleszan, Rydzowa, również zostali nagrodzeni. Na konkurs napłynęły również prace z gimnazjum nr 2, świetlicy przy szkole podstawowej nr 3, Pracowni plastycznej przy naszym domu kultury i filii nr II, ze szkoły podstawowej w Podborzu, Rydzowie, Podleszanach, Wampierzowie - za te prace dziękujemy najbardziej... Wszystkim nauczycielom, wychowawcom i rodzicom serdecznie dziękujemy.

    W środę 28 maja komisja konkursowa, w skład której wchodzili Organizatorzy czyli vice prezydent Mielca Pan Bogdan Bieniek i dyrektor MOSiR Pan Zygmunt Kołodziej, plastyczki z SDK Panie Teresa Kubik i Urszula Gładyszewska-Wałek, wyłoniła laureatów konkursu. Przed komisją, jak zresztą co roku, stało bardzo trudne zadanie, ponieważ większość prac była znakomita, a trzeba było spośród nich wybrać małą część najlepszych.

    Na uroczystym wręczeniu nagród, które odbyło się w Spółdzielczym Domu Kultury MSM w Mielcu, wśród zaproszonych gości znaleźli się organizatorzy - Vice prezydent Pan Bogdan Bieniek, Dyrektor MOSiR Pan Zygmunt Kołodziej, Dyrektor Wydziału Edukacji Pan Arkadiusz Gałkowski i Kierownik Wydziału Promocji UM w Mielcu Pan Krzysztof Urbański.

    I tak wśród laureatów znaleźli się:
    Marcel Chudzik z SP3 i Paula Barnaś z pracowni plastycznej Spółdzielczego Domu Kultury - I miejsce
    Basia Wilk ze świetlicy przy SP3 i Jowita Myjak z Pracowni plastycznej przy Filii nr II SDK - II miejsce
    Lena Rucka z SP1 i Ola Żarkowska z Gim. nr 2 - III miejsce
    Pozostali laureaci to: Mikołaj Wilk - zgłoszenie indywidualne, Patrycja Ciejka z SP3, Sylwia Jędrychowska, Zuzanna Dudek, Ewelina Maziarz, Michał Gąsior, Grzegorz Pacławski z SP nr 2, Zuzanna Grzesiak z SP nr 6, Dominika Piechota z SP nr 1, Martyna Róg, Kornelia Ciemięga, Antonina Bator, Wiktor Wierzchowski z pracowni plastycznej SDK, Tomasz Burek z Gim. nr 2, Aleksandra Jakubas z SP w Podborzu, Ewelina Marzec i Dawid Koceniak z SP w Podleszanach, Amelia Pieróg z SP w Rydzowie i Mariusz Gera z SP w Wampierzowie.

    Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, iż kolejna odsłona konkursu mogła się odbyć. Dziękujemy UM i MOSiR i Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu za ufundowanie nagród. Serdecznie dziękujemy mediom za objecie patronatem konkursu - portalowi hej.mielec, Tygodnikowi Regionalnemu KORSO i Radiu LELIWA. Dziękujemy Ani Bratek za kilka cennych wskazówek, wykorzystane przy realizacji tej edycji konkursu.

    Już teraz zapraszamy do udziału w konkursie za rok.


  • Impreza modelarska zgromadziła całe rodziny
    (13-06-2013)
  • . . . .
    . . . .

    Weekend 24-25 maja, jako drugi pod rząd w SDK upłynął na imprezie modelarskiej. Tym razem były to „Otwarte mistrzostwa SKF ODEK latających modeli na odległość”. Zawody podzielono na dwie kategorie konkursowe: modele wykonane z kartonu i modele wykonane z depronu. W tych też kategoriach przebiegała rywalizacja. Zawody rozpoczęły się o godzinie 10:00, na Sali widowiskowej SDK.

    Wszyscy startujący w zawodach mieli okazję wykonać po trzy loty, których odległości zostały starannie wymierzone, zanotowane i zsumowane przez członków komisji zawodów w osobach: Pan Zygmunt Osak, Pani Bożena Rachwał i Damian Ryś. Obserwujący zawody widzowie podziwiali wiele ciekawie i dokładnie wykonanych modeli, które wykonywały piękne, długie loty. Wśród startujących w zawodach znalazły się dzieci, które nie są zrzeszone ani w naszej ani innych modelarniach. Ten fakt, jak zwykle zresztą, bardzo nas jako organizatorów cieszy. Niejednokrotnie udział dzieci w tych właśnie zawodach jest startem do ich wielkiej pasji jaką jest modelarstwo lotnicze. Te zawody bowiem pokazują, iż właściwie niewielkim nakładem pracy, wykonując niezbyt skomplikowany w konstrukcji i wykonaniu model samolotów można osiągnąć sukces. Przy tym perspektywa zdrowej sportowej rywalizacji i mocnego dopingu również jest zachęcająca.

    Na sobotnich zawodach startowało łącznie 24 zawodników, w tym 6 dziewczyn, a każdy z nich wykonał po trzy loty modelem z kartonu i depronu. Najlepszymi okazali się:

    W kategorii modeli z kartonu:
    1 miejsce, z wynikiem 44,75 m - Tomasz Kaźmierski
    2 miejsce, z wynikiem 44,70 m - Kamil Piecuch
    3 miejsce, z wynikiem 44,55 m - Filip Miara

    W kategorii modeli z depronu:
    1 miejsce, z wynikiem 44,78 m - Bartosz Kaźmierski
    2 miejsce, z wynikiem 41,20 m - Igor Popera
    3 miejsce, z wynikiem 41,13 m - Kamil Popiołek

    Jak widać różnice między poszczególnymi wynikami są bardzo niewielkie, więc rywalizacja była ogromna.

    Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom serdecznie gratulujemy. Nagrody w konkursie dla najlepszych ufundowało SKF ODEK.


  • Mamy gościły w „Aniołkowie”
    (09-06-2013)
  • . . . .
    . . . .

    W poniedziałek 26 maja na mamy, których pociechy uczęszczają do Małego Klubu Malucha „Aniołkowo” mieszczącego się w filii SDK, ul. Bajana 20a, na osiedlu Lotników, czekała miła niespodzianka. Dzieci wspólnie ze swoją opiekunką Panią Moniką Światowiec przygotowały dla swoich mam mały koncert wypełniony piosenkami i wierszykami , których tematem przewodnim były właśnie mamy...

    Na uroczysty mini koncert przybyły nie tylko mamy ale i młodsze rodzeństwo naszych klubowiczów. Odświętnie ubrane maluchy przygotowały i przedstawiły dla swoich kochanych mam piosenki, wierszyki, o tym jak bardzo kochają swoje mamy , jak bardzo są dla nich ważne i obdarowały je pięknymi laurkami wykonanymi na zajęciach plastycznych. Uściskom i całusom nie było końca... Przy kawie, herbatce i ciasteczkach mamy ze swoimi pociechami miło spędziły czas.


  • Wielki sukces seniorów w Boguchwale
    (09-06-2014)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    W sobotę 24 maja połączone chóry Klubów Seniora „Złota Jesień” i „Wrzos” działających w Spółdzielczym Domu Kultury MSM w Mielcu brały udział w XIII Podkarpackim Festiwalu Seniorów w Boguchwale: „Seniorzy - wciąż młodzi twórczo”.

    W tej cyklicznej imprezie, na której jak podkreślają organizatorzy wciąż, z roku na rok, przybywa wykonawców, nasze kluby Seniora biorą czynny udział praktycznie od pierwszej jej edycji i zawsze ktoś z klubowiczów zostaje laureatem. W tym roku w dwóch kategoriach, czyli w muzyce i wokalistyce i sztuce słowa, konkurencja była naprawdę imponująca. W pierwszej kategorii obejrzeliśmy 38 występów, w drugiej 17.

    Przesłuchania rozpoczęły się jednocześnie w obu kategoriach. Już po godzinie 13:00 usłyszeliśmy bardzo pochlebny dla nas werdykt. Niepokonaną w kategorii „Sztuka słowa” okazała się Pani Anna Paprocka, w wykonaniu której jury i widownia usłyszeli monolog „Młoda inaczej”. Ta humorystyczna opowieść o tym, jak teraz wygląda życie Pani Ani rozbawiła widownię bardzo, a jury doceniło ją na tyle, że postanowiło przyznać jej pierwsze miejsce. W tej kategorii występowali również: Pani Natalia Tabor, Pan Czesław Bury z klubu „Pogodna Jesień” i Pan Marian Łukaszek z „Wrzosu”.

    Przesłuchania wokalne trwały bardzo długo, a nasz chór występował jako 35. W wykonaniu naszych Seniorów widzowie usłyszeli piosenki pt: „ Malowany dzbanku” Heleny Vondrackowej i polską wersję „A ja ja jaj” Cielito Lindo. Pani Elżbieta Pitroff wykonała „Pamięć” Andrew Lloyd Webbera, a Pani Maria Małek zaśpiewała piosenkę ludową „Lipka” - obie panie są członkiniami Klubu Seniora „Wrzos”. Występ chóru zrobił na wszystkich bardzo dobre wrażenie - szybka , melodyjna piosenka, śpiewana w języku czeskim przypadła do gustu widowni jak również jury. I kolejny sukces - po przerwie jury ogłosiło, iż laureatem Festiwalu jest nasz chór.

    W przerwie pomiędzy występami a ogłoszeniem wyników wszyscy występujący bardzo zintegrowali się nawzajem. Jedni słuchali przeróżnych monologów w wykonaniu innych wykonawców, inni tańczyli i śpiewali w rytm znanych ludowych przyśpiewek i biesiadnych piosenek. Był to wspaniały czas na nawiązanie nowych znajomości, ale i przede wszystkim na zapoznanie się z folklorem ziemi podkarpackiej, z muzyką, słowem, strojami...

    Choć Seniorzy wrócili do Mielca późnym wieczorem, to uśmiech i radość nie schodziły z ich twarzy. Teraz na pewno przyjdzie czas na zasłużone świętowanie, a następnie Seniorzy pod okiem instruktorki śpiewu Pani Wioletty Jasińskiej, która tak rewelacyjnie przygotowała chór do tegorocznego występu, zaczną przygotowania do następnego przeglądu. Tymczasem wielkie gratulacje dla wszystkich występujących.


  • Zbliżają się wakacje i jak co roku mamy propozycję spędzania ich właśnie z nami. Przygotowaliśmy wiele atrakcji dla małych i troszkę większych dzieci
    (29-05-2013)
  • . . . .

          Regulamin
          Karta kwalifikacyjna
          Oświadczenie rodziców

    Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 7-12 lat, dziewczynki i chłopców, lubiących zabawę i ruch na świeżym powietrzu, prace manualne, plastyczne, taniec i występy sceniczne.

    Na wszystkich zainteresowanych czekają specjalnie przygotowane liczne atrakcje, a przede wszystkim doświadczona kadra instruktorska, na co dzień pracująca w naszym Domu Kultury z dziećmi.

    Pobyt dzieci, jak zresztą co roku, zaplanowaliśmy na tygodniowe turnusy, trwające od poniedziałku do piątku. W każdym tygodniu będziemy wychodzić z dziećmi na basen, do kina, do sali zabaw, będziemy gościć u siebie animatorów z mieleckiej agencji eventowej , którzy przygotują dla uczestników tematyczne zabawy przy muzyce, będziemy zwiedzać urokliwe zakątki miasta. Maksymalnie w jednym tygodniu SDK może przyjąć 40 uczestników, a jedno dziecko może zapisać się na dwa tygodnie. Jednak w miarę wolnych miejsc będzie istniała możliwość przedłużenia pobytu dziecka. Wystarczy zapoznać się z regulaminem pobytu zamieszczonym na naszej stronie internetowej, wydrukować z niej kartę uczestnictwa i oświadczenie i wszystko wypełnione przynieść do nas. Karta uczestnictwa nie wymaga wypełnienia przez lekarza czy pielęgniarkę, więc wszystko można dokonać samemu. Prosimy o dokładne zapoznanie się z regulaminem i oświadczeniem, aby być może uniknąć późniejszych nieporozumień i rozwiać wszelkie wątpliwości. Prosimy również o dokładne i sumienne wypełnianie kart kwalifikacyjnych , zwłaszcza części dotyczącej zdrowia - chodzi o bezpieczeństwo Państwa dzieci.

    Na nadchodzące wakacje przygotowaliśmy wiele atrakcji. Warsztaty plastyczne czy biżuteryjne, na których dziewczynki będą mogły własnoręcznie sobie zrobić kolczyki czy bransoletkę, malowanie na dużych sztalugach malarskich jak również zajęcia plastyczne w terenie, praca z masą solną, filcem, wełną czesakową, zajęcia taneczno-sportowe, warsztaty teatralne i wspólne przygotowanie krótkich występów , wyjścia na basen odkryty, wyjścia do kina na seanse 2D i 3D , zajęcia z animatorem w jednej z mieleckich Sal zabaw, liczne konkursy z drobnymi upominkami, to tylko część atrakcji, jakie przygotowaliśmy dla dzieci. Dzieci będą również mogły zagrać w różne gry edukacyjne czy kolorowe planszówki, układać puzzle, budować budynki i budowle z klocków lego.

    Każdy uczestnik ma zapewnione wyżywienie w postaci drugiego śniadania - bułek lub chleba z wędliną, serem, sałatą, pomidorem czy ogórkiem, dostarczanego do nas przez restaurację kesCafe - ciepłej herbaty, dwudaniowego obiadu jedzonego w znajdującej się nieopodal budynku SDK restauracji oraz deseru - loda. W SDK będą dystrybutory z wodą źródlaną lub butelkowana woda mineralna dostępna przez cały czas. Każde dziecko na czas pobytu na półkolonii będzie przez nas ubezpieczone. Pierwszy turnus zaczyna się w poniedziałek 30 czerwca, a ostatni - piąty - w poniedziałek 28 lipca. Nasza forma wypoczynku jest zgłaszana do Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, a budynek SDK uzyskuje pozytywne opinie z Powiatowej Straży Pożarnej w Mielcu, Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego i Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Mielcu.

    Wszelkie dodatkowe informacje dotyczące półkolonii uzyskać można w SDK, ul. Kusocińskiego 13A, poniedziałek-piątek w godzinach 12:00-19:00, pod nr telefonu 175855342 lub na naszej stronie internetowej: www.sdkmielec.mm.pl i na Facebooku: www.facebook.com/SpoldzielczyDomKultury.


  • Weekendowa wystawa modelarska cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem
    (23-05-2014)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    Modelarnia lotnicza IKAR działająca w Spółdzielczym Domu Kultury, Stowarzyszenie Kultury Fizycznej „ODEK” zapraszają wszystkich sympatyków lotnictwa na drugie już zawody modelarskie w tym roku: „Otwarte zawody modeli kartonowych na odległość z kartonu i depromu”.

    Zawody odbędą się w sobotę 24 maja w godzinach 10:00 - 13:00, w budynku Spółdzielczego Domu Kultury przy ul. Kusocińskiego 13 A, w sali widowiskowej. W trakcie zawodów instruktor naszej modelarni przygotował również dla chętnych „Ikarową zgaduj - zgadulę”.

    Zawody na które zapraszamy są organizowane u nas cyklicznie, każdego roku. Zawody są otwarte to znaczy że każda, nawet niezrzeszona w modelarni osoba może wziąć w niej udział. Szczególnie takie osoby zachęcamy i zapraszamy do wzięcia udziału w imprezie. Może się okazać iż zawody te staną się początkiem przygody z modelarstwem lotniczym.

    Dla najlepszych w swoich kategoriach wiekowych przygotowane będą drobne nagrody i dyplomy ufundowane przez organizatorów, czyli SKF ODEK i Spółdzielczy Dom Kultury Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu.


    A w miniony weekend 17-18 maja w Spółdzielczym Domu Kultury Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu odbyła się dwudniowa impreza modelarska otwierająca tegoroczny sezon modelarski w Modelarni IKAR pod nazwą: „Wystawa - konkurs kartonowych i plastikowych redukcyjnych modeli samolotów, szybowców, rakiet, śmigłowców i dioram lotniczych”. Impreza po raz kolejny perfekcyjnie przygotowana przez Pana Zygmunta Osaka - instruktora pracującego w Modelarni IKAR, wspólnie z modelarzami oraz rodzicami zgromadziła wielu wystawców, jeszcze więcej niż zwykle przeróżnych modeli i mnóstwo zwiedzających, którzy przybywali całymi rodzinami, nawet w sobotę, gdy pogoda nieszczególnie zachęcała do wyjścia z domu.

    W wystawie jako startujący w rywalizacji mógł wziąć udział każdy, kto wystarczająco wcześnie zgłosił i dostarczył swoje modele do SDK. Całościowo do rywalizacji przystąpiło 59 osób, w tym trzy dziewczynki, wystawiając łącznie 204 modele, wśród których zobaczyć można było nie tylko starannie wykonane , różne modele samolotów, w różnych skalach i o różnym stopniu trudności. Były budynki i budowle bardzo znane i charakterystyczne na całym świecie, były makiety samochodów, hangary i pasy startowe. Oprócz modeli zgłoszonych do rywalizacji , zwiedzający mogli oglądać ponad 100 modeli należących do zbiorów Modelarni IKAR. Eksponaty te miały za zadanie przybliżenie codziennej pracy w modelarni, pokazanie jak wyglądają zajęcia i co może nauczyć się każdy, kto zechce regularnie w nich uczestniczyć.

    By dać jednakowe szanse dla wszystkich startujących zawodników część konkursową podzielono nie tylko na wiek startujących ale i na modele z kartonu i plastiku. Komisja konkursowa w składzie: Zygmunt Osak - przewodniczący, Bożena Rachwał i Mirosław Ciecieręga - członkowie, oceniali precyzję i dokładność wykonania każdego zgłoszonego modelu.

    Lista nagrodzonych przedstawia się następująco:

    W kategorii modeli z plastiku:
    do lat 18-tu: 1 miejsce - Mateusz Rachwał,
                        2 miejsce - Bartosz Kaźmierski
                        3 miejsce - Magdalena Kędzior
    do lat 14-tu: 1 miejsce - Przemysław Żurawski
                        2 miejsce - Michał Nadzieja
                        3 miejsce - Oliwer Miłoś-Wilk
    do lat 10-ciu: 1 miejsce - Daniel Batog
                          2 miejsce - Filip Miara
                          3 miejsce - Kamil Piecuch

    W kategorii modeli z kartonu:
    do lat 18-tu: 1 miejsce - Michał Kędzior
                        2 miejsce- Krystian Niedbała
                        3 miejsce - Damian Ryś
    do lat 14-tu: 1 miejsce - Maria Kędzior
                        2 miejsce - Jakub Dudek
                        3 miejsce - Tomasz Kaźmierski
    do lat 10-ciu: 1 miejsce - Bartosz Cieślik
                          2 miejsce - Igor Popera
                          3 miejsce - Maciej Żurawski

    Miłymi Gośćmi na wystawie byli: Pan Jarosław Ostoja-Rumszewicz - główny konstruktor samolotu M-21 - „mini dromadera” i Pan Andrzej Kużdżał. Wszystkim startującym modelarzom - Seniorom podziękowano za niejednokrotnie wieloletni udział okolicznościowymi dyplomami. Otrzymali je Panowie: Tomasz Aleksandrowicz, Maciej Brąglewicz, Piotr Cieślik, Mirosław Ciecieręga, Przemysław Frask, Mariusz Kużdżał, Piotr Nieckarz, Mariusz Rybak, Mariusz Kubryn i Pani Barbara Kużdżał.

    Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizacje tegorocznej wystawy, serdecznie gratulujemy nagrodzonym i zapaszmy na inne imprezy modelarskie organizowane przez Spółdzielczy Dom Kultury a dokładniej Modelarnię IKAR.

    Nagrody w postaci modeli samolotów i drobnych słodyczy ufundowało SKF ODEK.


  • „Jajeczko” w Klubach Seniora
    (23-05-2014)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    W poświąteczny czwartek 24.04 klubowicze najmłodszego klubu Seniora „Wrzos” działającego przy Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu, a mającego swoja siedzibę w Filii Spółdzielczego Domu Kultury nr II na Osiedlu Szafera, wspólnie z zaprzyjaźnionymi pensjonariuszami z Domu Pomocy Społecznej spotkali się na tradycyjnym „jajeczku”.

    Spotkanie przygotowały członkinie Klubu pod okiem opiekunki Klubu Pani Urszuli Gładyszewskiej-Wałek. Panie Seniorki same przygotowały symboliczne świąteczne przysmaki tak, aby tradycji stało się zadość… Wszystko nabierało jeszcze bardziej odświętnego charakteru poprzez pięknie udekorowane stoły, stroikami, jakie przed Świętami własnoręcznie wykonały Panie Seniorki. Na stole znalazła się więc: wielkanocna babka, żurek z kiełbasą i jajkiem oraz wielkanocny pasztet - wszystko pyszne i przyrządzone przez Seniorki.

    Przybyłych Seniorów i Gości z DPS - u przywitała Przewodnicząca Klubu Pani Władysława Cegielska. W imieniu pensjonariuszy z DPS głos zabrała Pani Dorota Kapinos, życząc wszystkim zebranym zdrowia, serdecznie podziękowała za pamięć o pensjonariuszach i zaproszenie. W wykonaniu Pani Marii - jednej z pensjonariuszek usłyszeliśmy piekne rymowane życzenia - podziękowania za pamięć i wieloletnią współpracę. Pan Marian Łukaszek członek Klubu wyrecytował własnoręcznie napisany wiersz pt: „Wielkanocny poranek” . Wszyscy odśpiewali również tradycyjne pieśni Wielkanocne. Przy świątecznych przysmakach, w serdecznej atmosferze miło upłynął czas spotkania.


    Klub Seniora „Pogodna Jesień” działający od ponad dwudziestu lat pod egidą Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu a zrzeszający w swoich szeregach mieszkańców osiedla Lotników także w poświąteczny czwartek 24.04 spotkał się w swojej siedzibie aby w gronie klubowiczów uczcić święta Wielkanocne.

    Uroczyste spotkanie przygotował Zarząd Klubu a rolę gospodyni spotkania pełniła członkini Zarządu Pani Maria Moździerz. Po przywitaniu przybyłych Seniorów oraz gości, symboliczną minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego członka Klubu Pana Bronisława Szpytmy. Ten najstarszy i długoletni członek Klubu zasłynął szczególnie jako autor wielu wierszy, które bardzo chętnie i zawsze przy różnych okazjach recytował w klubie, uświetniając tym samym wiele klubowych spotkań i uroczystości. Był również, jako przedstawiciel klubu uczestnikiem i laureatem przeglądów twórczości Seniorów w Boguchwale. Seniorzy ze smutkiem ale też wdzięczni za to co Pan Bronisław wniósł do Klubu jeszcze długo wspominali jego osobę.

    Następnie głos zabrała Pani Natalia Tabor opowiadając o tym, czym dla Chrześcijan są święta Wielkanocne, o tradycji i znaczeniu tych świąt, Pan Czesław Bury podał uniwersalny i przynoszący zawsze pozytywne rezultaty przepis na udane święta - oczywiście na wesoło. Dalsza część spotkania przebiegała w miłej atmosferze.


    W sobotę 26 kwietnia odbyło się ostatnie spotkanie z okazji minionych Świąt Wielkanocnych. Organizatorami spotkania byli członkowie klubu seniora „Złota Jesień”, działającego od ponad 40 - tu lat na Osiedlu Kopernika, pod patronatem Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu. Spotkanie odbyło sie przeddzień kanonizacji Jana Pawła II toteż nie mogło na nim zabraknąć akcentu związanego z Papieżem.

    Całe spotkanie przygotowały członkinie Klubu, a przede wszystkim klubowy Zarząd na czele z Przewodniczącą Panią Genowefą Markowską. Pod okiem opiekunki klubu Pani Teresy Kubik , przygotowania do uroczystego spotkania rozpoczęły się już w piątek.

    Sobotnie spotkanie rozpoczęła Przewodnicząca Klubu Pani Genowefa Markowska, witając wszystkich przybyłych Seniorów. Następnie głos zabrała Pani Anna Paprocka, która w pięknie przygotowanym montażu słowno - muzycznym wprowadziła zebranych w nastrój świąt. Wśród wierszy , które wyrecytowała Pani Ania , wspólnie z innymi Seniorkami znalazły się między innymi: „ Tajemnica życia człowieka”, „Wielkanocny pacierz” - Jana Twardowskiego”, „Natchnienie bolesne” - Jana Liberta, „Wielkanoc” - Jana Lechonia. Wiersze przeplatane były pieśniami wielkanocnymi, śpiewanymi przez wszystkich zebranych, takimi jak: „ zwycięzca śmierci”. Seniorzy odśpiewali również ulubioną pieść naszego Świętego Jana Pawła II - „Barka” i piosenkę Eleni „Alleluja miłość trwa”.

    Następnie przyszedł czas na wspólne biesiadowanie przy stole pełnym świątecznych, tradycyjnych przysmaków, przygotowanych przez Seniorki.


  • Napływają pierwsze prace...
    (30-04-2014)
  • . .

    Już dotarły do nas pierwsze prace na konkurs plastyczny, jaki od pięciu lat Spółdzielczy Dom Kultury Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu organizuje wspólnie z Urzędem Miasta Mielca i MOSiR w Mielcu.

    Konkurs plastyczny: „ … - oczami dziecka” cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem nie tylko wśród najmłodszych mieszkańców naszego miasta ale i okolic. Na konkurs trafiają prace ze szkół, instytucji , ale również prace, które powstały w domu pod okiem i z pomocą rodziców. Wszystkie prace są dla nas, organizatorów bardzo cenne, ale szczególnie te ostatnie. W tegorocznej edycji konkursu postawiliśmy na rekreację, dlatego nazwa konkursu przybrała nazwę: „Rowerem przez Mielec - oczami dziecka”. Prace jakie już do nas wpłynęły przedstawiają tę właśnie formę rekreacji. Okazało się, iż dzieci wcale nie mają problemu z narysowaniem roweru, z przedstawieniem ruchu, dynamiki i ekspresji jakie towarzyszą jeździe na rowerze.

    Przed nami długi weekend , robi się coraz cieplej , zachęcamy do wspólnych, rodzinnych wycieczek rowerowych i zachęcamy do przelania swoich wrażeń i spostrzeżeń na papier w formie rysunków. Jak wiadomo w naszym mieście jest dużo ścieżek rowerowych i tras, po których można bezpiecznie jeździć rowerami. Poprzez zgłoszone do konkursu prace chcemy zobaczyć czy mieszkańcy naszych osiedli chętnie poddają sie tej formie rekreacji , gdzie najchętniej jeżdżą i czy sprawia im to radość . Czy są jakieś trasy jakie szczególnie lubią i czy są jakieś miejsca gdzie chcieli by aby taka trasa powstała. A może jeżdżąc na rowerze widzą jakieś rzeczy, które chcieli by poprawić , zmienić - na takie prace również czekamy.

    Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie , na autorów najlepszych prace czekają nagrody ufundowane przez Organizatorów. Na prace plastyczne czekamy do 27 maja - wtorek. Wszelkie dodatkowe informacje o konkursie znaleźć można na stronie internetowej SDK - www.sdkmielec.pl , jak również na stronie jednego z patronów medialnych: www.hej.mielec.pl.

    Patronami medialnymi imprezy obok Portalu Hej.Mielec są Tygodnik Regionalny KORSO i Radio Leliwa.


  • Odbyła się XVII edycja konkursu recytatorskiego „Teatr Jednego Wiersza”
    (30-04-2014)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    W poniedziałek, 28 kwietnia w Spółdzielczym Domu Kultury Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu , mieszczącym się przy ulicy Kusocińskiego 13 A, odbyła się siedemnasta edycja cyklicznej imprezy - „Teatr Jednego Wiersza”. W tegorocznej edycji obejrzeliśmy 27 występów w wykonaniu 35 uczestników, zgłoszonych przez szkoły , instytucje kulturalne. Wystąpiły również dzieci przygotowane i zgłoszone do konkursu przez rodziców.

    Komisja konkursowa w składzie: Pan Jan Stępień - wieloletni Przewodniczący Jury, Pani Urszula Gładyszewska-Wałek i Pan Marek Leś, jak co roku, przy ocenie występujących mieli trudne zadanie. Obrady trwały prawie godzinę, gdyż jak podkreślali oceniający poziom rywalizacji był bardzo wysoki. Po raz pierwszy pojawiła się nowa kategoria, a dokładniej podzieliliśmy występujące dzieci ze szkół podstawowych na dzieci z klas I-III i IV-VI. Dodatkowa trzecia kategoria pozwoliła na bardziej dogłębne i sprawiedliwsze ocenianie występujących. Ale i tak decyzja była trudna. Komisja brała pod uwagę nie tylko recytację, ale i ruch sceniczny, mimikę, strój, dekorację , muzykę, wszystko to, co na scenie wspólnie z występującym uczestnikiem tworzyło jedną spójną całość. Wśród występujących dzieci i młodzieży znaleźli się uczniowie szkół podstawowych z Mielca nr: 1, 3, 6, 9, 11, Gimnazjum nr 4, Szkoły Podstawowej z Zabrnia, Gimnazjum Publicznego z Radomyśla Wielkiego, Wiejskiego Domu Kultury z Grochowego, Miejskiego Centrum Kultury z Przecławia i Samorządowego Centrum Kultury z Mielca.


    I tak w kategorii szkół podstawowych, klasy I-III, najlepszymi zdaniem Jury okazali się:
    I miejsce - Kornelia Cudo, klasa II z SP 9, za wykonanie „Żaba i wół”
    II miejsce - Paulina Kopera, klasa II z SP 11, za wykonanie „Daktyle”
    III miejsce - Klaudia Mrówczyńska, Klasa II z SP 11, za wykonanie: „Zły humorek”

    W kategorii klas IV-VI najlepsi to:
    I miejsce - Julia Helowicz, Aleksandra Malczyńska, Aleksandra Wąż i Izabela Hodur z zespołu „Dwie Maski” z MCK w Przecławiu, za wykonanie: „ Ryby, żaby i raki”
    II miejsce - Iga Rusin i Jolanta Rusin z WDK w Grochowem, za wykonanie „Jola i złota rybka”
    III miejsce - Julia Mazur, za wykonanie: „Daktyle”, Adrianna Majewska, klasa VI z SP 3, za wykonanie: „Francja elegancja”, Igor Cena z klasy IV i Dominika Kolisz z klasy VI z SP 1, za wykonanie: „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, Emilia Mądry za wykonanie „Murzynek Bambo”, Wojciech Królikowski, klasa VI z SP 3, za wykonanie: „ Włoska Przygoda” i Wiktoria Ryczek, klasa VI z SP z Zabrnia, za wykonanie „Włos”

    W ostatniej kategorii - szkoły gimnazjalne - nagrody otrzymali:
    I miejsce - Natalia Grądzka z SCK Mielec, za wykonanie: „Czupiradło”
    II miejsce - Lena Mazurkiewicz, klasa I z Gim. nr IV, za wykonanie: „Ptasie radio”
    III miejsce - Agnieszka Grzyb, klasa II z Gim. Publicznego w Radomyślu Wielkim, za wykonanie „Chcę być koniem”.

    Jak widać większość prezentowanych wierszy jest ogólnie znana - wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Ludwika Jerzego Kerna czy Danuty Wawiłow okazały się bardzo wdzięczne do recytacji. Były też wiersze mniej znane jak np. wiersz „Chce być koniem” Mroczka czy „Zaczarowana dorożka” Gałczyńskiego.

    Dziękujemy wszystkim dzieciom i młodzieży za udział w imprezie. Dziękujemy dzieciom, ich opiekunom, czy rodzicom. Zwycięzcą życzymy dalszych sukcesów w konkursach o podobnym charakterze. Zapraszamy za rok.

    Dziękujemy patronom medialnym: portalowi hej.mielec, Tygodnikowi Regionalnemu KORSO i Radiu LELIWA za nagłośnienie imprezy.


  • Wyszły zwierzęta na podwórze - te małe i te duże... w „Aniołkowie”
    (30-04-2014)
  • . . . .
    . . . .

    Na jednych z ostatnich spotkań w „Aniołkowie” maluchy kontynuowały zajęcia o rozpoczynającej się wiośnie. Były już pogadanki dotyczące pierwszych zwiastunów wiosny jakimi są kolorowe kwiatki i najbardziej charakterystyczne dla wiosennej pory rośliny. Teraz przyszedł czas na zwierzęta, które coraz częściej wychodzą na pole. Zajęcia „Wiosna na wsi” przygotowała opiekunka maluchów Pani Monika Światowiec. Głównym założeniem zajęć było poznanie zwierząt z wiejskiego podwórka.

    Pani Monika przeczytała dzieciom opowiadanie A. Sójki „Kogut i kukuryku”. Następnie dzieci wspólnie z opiekunką rozmawiały na temat opowiadania. Chętnie odpowiadały na zagadki zadawane przez nauczycielkę. W dalszej części zajęć maluchy oglądały plansze z namalowanymi zwierzętami, mówiły co to za zwierzę. Najtrudniejszą częścią zajęć okazał się konkurs na odgadywanie dźwięków jakie wydają zwierzęta. Były jednak maluchy , którym ta część zajęć nie sprawiała trudności - bez pomyłki odgadywały odgłosy wydawane przez gołębia, indyka czy kaczkę. W części plastycznej zajęć wszyscy kolorowali obrazki ze zwierzętami pamiętając o odpowiednim doborze kolorów.

    Zajęcia dla najmłodszych w „Aniołkowie” odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach dopołudniowych - 8:00 - 12:00. Już trwają zapisy na zajęcia wakacyjne. Informacje o zajęciach udzielamy telefonicznie pod numerem telefonu: 17 58 52 102, w godzinach pracy „Aniołkowa”. Zachęcamy również do odwiedzenia Sali zabaw, aby przekonać się jak wyglądają codzienne zajęcia. Sala mieści się na Osiedlu Lotników na ulicy Bajana 20A.


  • Na warsztatach uczestniczki wykonywały korale z filcu
    (30-04-2014)
  • . . . .
    . . . .

    Na ostatnich dwóch spotkaniach warsztatowych, odbywających się w Spółdzielczym Domu Kultury MSM W Mielcu, ul. Kusocińskiego 13 A panie wykonały oryginalne naszyjniki z filcu.

    Biżuteria składała się z korali, wykonanych ręcznie ze spirali z cienkiego filcu prasowanego. Na pierwszy rzut oka jej wykonanie wyglądało na bardzo łatwe, należał bowiem pamiętać iż kawałki filcu muszą być dokładnie tej samej szerokości. Równie ważnym okazał się również dobór kolorów, tak aby starannie zwinięte paski łączyły się w ciekawe kolorystycznie „ślimaki”. Panie miały do wykorzystania wiele kolorów filcu, dlatego stworzona przez nich biżuteria była bardzo ładna i niepowtarzalna.

    Gotowe elementy zostały nawleczone przy pomocy igieł krawieckich na bardzo trwałe nici żyłkowe. Panie wykończyły naszyjniki, poznaną na wcześniejszych warsztatach, techniką chainmaille, dzięki czemu ich biżuteria stała się jeszcze bardziej unikalna i oryginalna. Do kompletu uczestniczki wykonały również filcowe kolczyki, kolorystyką nawiązujące do naszyjników.

    Dobiega końca tegoroczny cykl biżuteryjnych warsztatów artystycznych dla dorosłych. Jeszcze tylko dwa majowe spotkania i rozpoczniemy nabór na warsztaty biżuteryjne , które będziemy chcieli uruchomić od września.


  • W oczekiwaniu na wiosnę i Święta
    (30-04-2014)
  • . . . .
    . . . .

    Na jednym z kwietniowych spotkań klubowych członkowie Klubu Seniora „Wrzos”, działającego pod egidą Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu, który swoją siedzibę ma na Osiedlu Szafera w Filii Spółdzielczego Domu Kultury nr II, brali udział w trwających już od pięciu lat warsztatach pracoterapii odbywających się pod hasłem „Cztery pory roku”.

    W zależności właśnie od pór roku uczestnicy warsztatów wykonują stroiki i kompozycje dekoracyjne z wykorzystaniem kwiatów odpowiednich do danej pory roku, przy użyciu ciekawych materiałów florystycznych, w które zaopatrujemy się na giełdach kwiatowych. Poprzez te zajęcia chcemy pokazać klubowiczom, iż spotkania klubowe mogą przybierać różną formę - obok codziennych spotkań, oprócz licznych jubileuszy, świątecznego biesiadowania, wspólnych wycieczek, członkowie klubu mogą poprzez swoją prace bardziej zaangażować się w życie Klubu. Na zajęciach tych bowiem powstają piękne stroiki, dekoracje stołów, które będą zdobić salę podczas nie tylko spotkania z okazji Świąt Wielkanocnych, ale codziennych spotkań w klubie. Oprócz tego stroiki te są traktowane jako drobne prezenty, dla wszystkich tych osób, instytucji i przyjaciół, którzy na co dzień współpracują z klubem, bez pomocy i wsparcia których funkcjonowanie klubu było by bardzo trudne. W trakcie tych warsztatów powstały typowe stroiki na zbliżające się Święta. Wszystko w wiosennych kolorach , ze stokrotkami, tulipanami, żonkilami i pisankami. Jak się okazało wszyscy członkowie klubu - nawet panowie - włączyli się w zajęcia, a najwięcej pracy było przy robieniu pisanek. Nad wszystkim czuwała i warsztaty prowadziła opiekunka Klubu Pani Urszula Gładyszewska-Wałek.

    Wszystkie potrzebne do pracy materiały zakupione zostały ze środków SKF ODEK, uzyskanych od Gminy Miejskiej Mielec.


  • Zapraszamy na pierwszą dwudniową imprezę modelarska w tym roku
    (24-04-2014)
  • . . .

    Wystawa - konkurs kartonowych i plastikowych redukcyjnych modeli samolotów, szybowców, rakiet, śmigłowców i dioram lotniczych odbędzie się Spółdzielczym Domu Kultury Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 13 A, w dniach 17- 18 maja 2014 /sobota- niedziela/.

    Wystawę zwiedzać będzie można w godzinach: 17 maja - sobota - 10:00 - 15:00, 18 maja - niedziela - 12:00 - 17:00.

    Ta dwudniowa impreza na stałe wpisała się w kalendarz imprez modelarskich, którą co roku perfekcyjnie przygotowują instruktor modelarstwa pracujący w Spółdzielczym Domu Kultury Zygmunt Osak wraz z najmłodszymi modelarzami z modelarni IKAR. Wśród zwiedzających jest wielu małych chłopców, którzy właśnie dzięki wystawie decydują się na rozpoczęcie przygody z modelarstwem lotniczym.

    Zapraszamy serdecznie zarówno do wystawiania swoich modeli jak również do zwiedzania, a jest na co popatrzeć. Okazuje się iż grono osób interesujących się i wykonujących wszelakiego rodzaju makiety modeli samolotów, budowli, budynków jest w naszym mieście, ale również w okolicach dużo. Z roku na rok powiększa się grono wystawców, jak również zwiedzających , co bardzo nas jako organizatorów cieszy. Jeśli jest ktoś, kto wykonał model którym chciałby się pochwalić, wystawić go na naszej wystawie serdecznie do tego zachęcamy. Jest to wspaniały moment na konfrontacje, zdobycie cennego doświadczenia, pokazanie się szerszemu gronu odbiorców.

    Prosimy dostarczać modele i eksponaty na wystawę do naszego Domu Kultury mieszczącego się na ul. Kusocińskiego 13 A, od piątku 16 maja, w godzinach 16:00 - 20:00. Modele prosimy przekazywać do pracowni modelarskiej gdzie odbywają się zajęcia modelarskie. Modele będą również przyjmowane w sobotę - pierwszego dnia wystawy - w godzinach 10:00 - 15:00. Wszelkich informacji o wystawie udziela instruktor modelarstwa lotniczego pracujący w Spółdzielczym Domu Kultury, Pan Zygmunt Osak, w środy i piątki, w godzinach 16:00 - 20:00, pod nr telefonu 17 585 53 42.

    Zwiedzanie wystawy jest bezpłatne. W trakcie wystawy instruktor wraz z modelarzami zaprezentuje dla zwiedzających małą niespodziankę - pokazy lotu modeli śmigłowców sterowanych radiem i modeli z depromu. Dla najlepszych wystawców czekają drobne nagrody i dyplomy ufundowane przez organizatorów, którymi są: Spółdzielczy Dom Kultury Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu i Stowarzyszenie Kultury Fizycznej „ODEK”.

    Serdecznie wszystkich zapraszamy.

    Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany terminu imprezy.


  • Kolejna odsłona konkursu plastycznego „... - oczami dziecka”
    (09-04-2014)
  •       Regulamin konkursu
          Oświadczenie
          Zaproszenie do wzięcia udziału

    Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w piątej edycji konkursu plastycznego:
    „ ... - oczami dziecka”.

    Konkurs plastyczny skierowany do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów, do małych plastyków zrzeszonych w domach kultury, świetlicach z terenu naszego miasta i całego powiatu od samego początku swoją tematyką nawiązuje do Mielca.

    „Rowerem przez Mielec - oczami dziecka” - oto tegoroczne motto naszego konkursu. Czekamy na prace plastyczne przedstawiające nasze miasto widziane „z roweru”. Chcemy zachęcić do tego, aby dzieci podzieliły się z nami swoimi wspomnieniami z wycieczek rowerowych, jakie odbyli ze swoimi bliskimi, przyjaciółmi. Jak wiadomo w naszym mieście jest około 44 km tras rowerowych. Od kliku lat przy wszystkich nowopowstałych drogach powstają również drogi dla rowerów. Poruszanie się po mieście na rowerze to już nie tylko droga do pracy czy szkoły ale i coraz częściej sposób na spędzanie wolnego czasu. Poprzez zgłoszone do konkursu prace plastyczne chcemy poznać preferencje mieszkańców naszych osiedli, chcemy zobaczyć czy rower jest dla nich czymś więcej niż tylko środkiem do pokonywania odległości z domu do szkoły czy pracy. Chcemy zobaczyć również jakie trasy rowerowe preferują dzieci, gdzie i z kim najchętniej jeżdżą. Może w konkursie pojawią się prace przedstawiające nieznane dla naszej komisji konkursowej rejony naszego miasta.

    Na prace plastyczne wykonane dowolną techniką plastyczną , w formacie nie mniejszym niż A3, opisane na odwrocie / temat pracy , imię i nazwisko autora, wiek i telefon kontaktowy, w przypadku instytucji jej nazwę, dane opiekuna, telefon kontaktowy / czekamy do 27 maja - wtorek. Komisja konkursowa, w skład której wchodzić będą przedstawiciele Organizatorów wybiorą trzy najlepsze prace i 10 wyróżnień w dwóch kategoriach: uczniowie szkół podstawowych i uczniowie gimnazjów. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 2 czerwca- w poniedziałek - o godzinie 10: 00, w Spółdzielczym Domu Kultury MSM ul. Kusocińskiego 13 A. Wszyscy laureaci konkursu do dnia 30 maja - piątek - zostaną powiadomieni telefonicznie. Nagrodą dla laureatów konkursu, oprócz nagród rzeczowych ufundowanych przez UM i Mielecką Spółdzielnię Mieszkaniową będą wejściówki na basen na osiedlu Smoczka. Jak co roku tak i teraz wspiera nas we współorganizacji Urząd Miasta i MOSiR za co serdecznie dziękujemy Panom: wice prezydentowi Bogdanowi Bieńkowi i Dyrektorowi MOSIR Zygmuntowi Kołodziejowi.

    Wszelkie dodatkowe informacje uzyskać można w Spółdzielczym Domu Kultury MSM, tel 17 585 53 42, od poniedziałku do piątku w godz. 13:00 - 18:00. Na stronach internetowych Organizatorów dostępny jest pełen Regulamin Konkursu jak również obowiązkowe dla uczestników konkursu „Oświadczenie”.

    Patronat medialny nad imprezą objęli Tygodnik KORSO, Radio LELIWA i portal hej.mielec.

    Serdecznie zapraszamy do udziału


  • W „Aniołkowie” maluchy poznawały najpiękniejsze owady wiosny...
    (09-04-2014)
  • . . . .
    . . . .

    Na jednych z ostatnich zajęć w Małym Klubie Malucha „Aniołkowo”, działającym w Filii Spółdzielczego Domu Kultury MSM w Mielcu na ul. Bajana 20A, dzieci wzięły udział w ciekawie przygotowanych przez swoją opiekunkę zajęciach, których tematem przewodnim były motyle. Po zajęciach, na których dzieci rozmawiały i poznawały wiosenne kwiatki przyszła pora na najbardziej charakterystyczne dla tej pory roku zwierzęta. Poprzez poznanie tych kolorowych owadów Monika Światowiec, która na codzień zajmuje się pracą z najmłodszym, chciała przekazać właściwy stosunek do środowiska naturalnego, rozbudzić i kształtować wrażliwość estetyczną przez odczuwanie i obserwację piękna przyrody wśród swoich podopiecznych.

    Dzięki bardzo przystępnie przygotowanej pogadance, wspomaganej przez kolorowe plansze i obrazki maluchy poznały przemianę rozwojową od gąsienicy do motyla, poznały jego budowę, funkcję poszczególnych części ciała, dowiedziały się dlaczego właściwie skrzydełka tego małego i delikatnego owada są tak bardzo kolorowe, w gdzie mieszkają i czym się żywią . W części plastycznej zajęć dzieci kolorowały obrazki z motylkami, które później zabrały do domów. Zabawa ruchowa również nawiązywała do motylków. Maluchy „latały” po sali w rytm muzyki, jak motylki, ruszały skrzydełkami, przysiadały na kwiatkach. Gdy muzyka cichła, dzieci zastygały w bezruchu.

    Na kolejnych zajęciach maluchy poznają kolejne zwiastuny wiosny.


  • XVII edycja konkursu recytatorskiego „Teatr Jednego Wiersza”
    (26-03-2014)
  • .

          Regulamin
          Karta zgłoszeniowa

    Już po raz siedemnasty w Spółdzielczym Domu Kultury MSM odbędzie się konkurs recytatorski „Teatr Jednego Wiersza”.

    Ta impreza z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem. W ubiegłym roku w rywalizacji wzięło udział 48 osób, dzieci i młodzieży, którzy w prezentacjach solowych czy zespołowych prezentowali swoje umiejętności sceniczne.

    Do udziału w rywalizacji zgłaszają się dzieci i młodzież przygotowywane do występu przez nauczycieli w szkołach, jak również - co nas organizatorów bardzo cieszy – wykonawcy, którzy do konkursu przygotowywują się sami w domu. Było również kilka instytucji spoza naszego miasta, które zgłosiły swoje zespoły do udziału w konkursie. Na sugestie i zarazem prośbę jednej z opiekunek występujących dzieci postanowiliśmy nieco zmodyfikować reguły konkursu dodając do niego osobną kategorię dla dzieci klas I - III. Czyli w tym roku , po raz pierwszy będą trzy kategorie: klasy I - III i IV - VI szkoły podstawowej i I - III gimnazjum. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursu.

    W tamtym roku do rywalizacji zgłosiło się 48 wykonawców. Dzieci i młodzież chętnie biorą w niej udział, gdyż daje możliwość uczestnikom zaprezentowania swych umiejętności aktorskich.

    Ten cykliczny konkurs na stałe wpisał się w kalendarz naszych imprez, jest organizowany z myślą o dzieciach i młodzieży uzdolnionej recytatorsko Do udziału w tegorocznej edycji zapraszamy wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił na scenie i poddać się jednocześnie ocenie komisji konkursowej - młodzież z mieleckich , powiatowych szkół podstawowych, gimnazjów i placówek kulturalnych.

    W tym roku konkurs odbędzie się 28 kwietnia - poniedziałek - o godzinie 11:00 w SDK przy ul Kusocińskiego 13A. Na zgłoszenia wykonawców czekamy do czwartku 24 kwietnia do godziny 14:00.Serdecznie zapraszamy. Na najlepszych czekają dyplomy i nagrody ufundowane przez organizatora.

    Patronat medialny nad Teatrem Jednego Wiersza objęli: KORSO i HEJ.MIELEC


  • Rozpoczął się kolejny cykl warsztatów biżuteryjnych, tym razem z filcem jako głównym materiałem
    (26-03-2014)
  • . . .
    . . .

    Rozpoczął się kolejny cykl warsztatów biżuteryjnych, tym razem z filcem jako głównym materiałem. Panie rozpoczęły pracę nad szerokimi bransoletami z grubego filcu jednostronnie impregnowanego.

    Pierwszym zadaniem było wymierzenie i zaprojektowanie swojej własnej unikalnej bransoletki, z odpowiednim doborem kolorów. Filcowe bazy biżuterii zostały ozdobione elementami wyciętymi z cienkiego kolorowego filcu prasowanego, a następnie wyszyte drobnymi koralikami.

    Podczas kolejnych warsztatów uczestniczki dokończą wyszywanie bransoletek, założą zapięcia oraz zaimpregnują gotowe bransolety.


  • Turniej gier bitewnych za nami
    (26-03-2014)
  • . . . .
    . .

    W Spółdzielczym Domu Kultury przy ulicy Kusocińskiego 13A odbył się turniej gier bitewnych WFB „Hetera”, który był drugą edycją Turnieju Czterech Miast. Biorą w nim udział gracze z Mielca, Lublina, Radomia i Kielc.

    Głównymi organizatorami i inicjatorami całego cyklu imprez jest klub „Lewa Flanka”, której członkowie spotykają się w Spółdzielczym Domu Kultury. Turniej był zaliczany do klasyfikacji ligi ogólnopolskiej.

    Na turnieju pojawiło się aż trzydziestu graczy: z Mielca, Radomia, Kielc, Rzeszowa, Tarnowa i Krakowa. Turniej rozgrywany był w formacie drużynowym.

    Pierwsze miejsce zajęli gracze z Kielc, z niewielką przewagą nad mielczanami. Najniższe miejsce na podium zajęła druga ekipa z Kielc.

    Po drugim turnieju w tegorocznej edycji 4CT wyniki prezentują się następująco:

    W kategorii miast:
    Kielce 348pkt (154+194)
    Mielec 302pkt (137+165)
    Radom 177pkt (84+93)
    Lublin 155pkt (155+0)

    W kategorii graczy TOP10:
    1 White Lion 117pkt
    2 Pingu 115pkt
    3 Qba 110pkt
    4 Medzik 91pkt
    5 Arik 88pkt
    6 Wawa 85pkt
    7 Kanadian 82pkt
    8 Spięty 78pkt
    9 Teclis 75pkt
    10 Kordelas 71pkt


    Podczas turnieju odbył się też konkurs malarski „Golden Dame”. Dwie pierwsze nagrody zdobył kolega z Mielca.

    Wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o grach bitewnych mogą przyjść do klubu fantastyki Lewa Flanka w każdy piątek od 17-20 do SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 13A.


  • Kolejna sobota i kolejna zabawa karnawałowa dla dzieci niepełnosprawnych...
    (26-03-2014)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    Drugą sobotę z rzędu bawiliśmy się wspólnie z dziećmi niepełnosprawnymi z „Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło Mielcu”, którego przewodniczącą jest Pani Ewa Bauer. Środowisko to gościmy w naszym domu Kultury już od wielu lat organizując im zabawy andrzejkowe i noworoczne.

    Tym razem bawiliśmy się również w rytm polskich przebojów ale były to przeboje dance. Królował więc Stachurski i ciekawe aranżacje znanych przebojów… Zabawa rozpoczęła się wczesnym popołudniem i w zasadzie nikogo nie trzeba było namawiać do tańczenia. Z dziećmi przez cały czas bawiła się instruktorka Spółdzielczego Domu Kultury Pani Teresa Kubik a muzyczną część spotkania przygotował Pan Andrzej Guzy również z SDK, tym razem mocno wspomagany przez bawiące się dzieci. Swoje ulubione płyty z przebojami przynieśli na zabawę Ania i Dawid. Nie obyło się bez muzycznych dedykacji - tym razem walentynkowych… ale nie tylko były również piosenki dedykowane mamom czy rodzeństwu… Dzieci bawiły się bardzo chętnie, zarówno w parach jak i w wężach czy dużych kółeczkach.

    W przerwie zabawy na bawiące się dzieci i ich rodziców czekał słodki poczęstunek w postaci pysznych ciastek i ciepłej herbatki przygotowany przez Zarząd Koła. Przerwa jednak była bardzo krótka gdyż dzieci chciały jak najszybciej wrócić do wspólnego tańczenia i śpiewania. Kto bowiem miał ochotę mógł zaśpiewać dla wszystkich swoją ulubioną piosenkę.

    Na zabawie zjawił się również posłaniec od Święty Mikołaja, który przywiózł dla wszystkich dzieci słodkie prezenty.


  • W „Aniołkowie” karnawałowo - walentynkowo
    (26-03-2014)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    W Małym Klubie Malucha „Aniołkowo” działającym w Filii Spółdzielczego Domu Kultury Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu w piątek 14 lutego miała miejsce zabawa karnawałowo - walentynowa, którą specjalnie dla swoich podopiecznych przygotowała ich instruktorka Pani Monika Światowiec. Na zabawę zaproszeni zostali również rodzice dzieci i młodsze rodzeństwo.

    Dziewczynki i chłopcy przebrani w różne postaci z bajek, najpierw usłyszeli opowieść o tym skąd w Polsce wzięło się święto zakochanych, jaka jest jego tradycja i jaki jest jego cel… Maluchy wspólnie z rodzicami wykonywały czerwone serduszko - laurkę dla najbliższych, kolorowały również amorka - małego aniołka z łukiem i strzałą. Praca z rodzicami przebiegała bardzo sprawnie - szczególnie kiedy trzeba było pomóc swoim pociechom w napisaniu kilku słów na serduszku. Była to jednak tylko pomoc ponieważ mali klubowicze radzą sobie z pisaniem literek całkiem dobrze. O małym aniołku czyli amorku , również maluchom opowiedziała opiekunka, dlaczego zawsze ma przy sobie łuk i strzałę, po co mu one. Przy skocznych piosenkach maluchy tańczyły z Panią , z rodzicami.

    Były również konkurencje - taniec w parach z czerwonymi balonikami. Dzieci poradziły sobie z tym konkursem znakomicie. Najpierw same nadmuchały balony , następnie dobrały się w pary i tańczyły. Nikomu nie pękł balonik ani też nie zsunął się na ziemię...

    Nagrodą dla wszystkich był soczek i słodki poczęstunek przygotowany przez Panią Monikę. Cale cztery godziny minęły szybko i w radosnej zabawie.


  • Seniorzy celebrowali dzień zakochanych
    (26-03-2014)
  • . . . .
    . . . .

    W czwartek 13 lutego, tuż przed Walentynkami Seniorzy , Członkowie Klubu Seniora „Pogodna Jesień” działającego pod egidą Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu w pięknej scenerii jednej z mieleckich restauracji świętowali dzień wszystkich zakochanych.

    W miły nastrój wprowadził zebranych kwartet młodych akordeonistów, wśród których była jedna dziewczyna, z mieleckiej Szkoły Muzycznej, którego opiekunem i nauczycielem jest pan Zdzisław Szymczyk. W wykonaniu kwintetu i solistów Seniorzy usłyszeli wiele ciekawych utworów, znanych z radia czy filmu.

    Następnie głos zabrała Pani przewodnicząca klubu Maria Madej, witając zebranych i serdecznie dziękując młodym wykonawcom za ich wspaniały występ. Nie obyło się bez bardzo miłego akcentu - serdeczne życzenia, piękne kwiaty i wiele serdeczności popłynęło w kierunku samej przewodniczącej, która niedawno obchodziła swoje imieniny… Rozległo się też gromkie sto lat.

    W dalszej części spotkania przy smacznym poczęstunku i muzyce przygotowanej przez jednego z Seniorów szybko i miło upłynął czas wspólnej zabawy.


  • Zabawa karnawałowa dla niepełnosprawnych w rytm starych polskich przebojów
    (26-03-2014)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    Na tradycyjnej zabawie noworocznej , którą już od wielu lat organizujemy dla środowiska dzieci, młodzieży i dorosłych niepełnosprawnych w sobotę 8 lutego gościliśmy członków „Rejonowego Koła Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo w Mielcu”, którego Prezesem jest Pan Władysław Betlej.

    Zabawa rozpoczęła się wczesnym popołudniem, wszystkich przybyłych gości powitał Pan Władysław Betlej, oraz w imieniu gospodarzy Pan Andrzej Guzy, który również przygotował całą oprawę muzyczną zabawy. Nie trzeba był długo czekać i specjalnie długo namawiać aby pierwsze pary taneczne pojawiły się na parkiecie. We wspólnej zabawie instruktorom ze Spółdzielczego Domu Kultury Teresie Kubik i Urszuli Gładyszewskiej - Wałek, pomagały harcerki z IX Mieleckiej Drużyny Harcerzy Starszych , za co serdecznie dziękujemy Pani Annie Marek z ZHP.

    Oprócz tańców, dzieci a szczególnie dziewczynki miały okazję zaśpiewać piosenki. I tak w wykonaniu między innymi Ani, Beatki, Justynki, Sylwii, usłyszeliśmy piękne piosenki biesiadne ale i kolędy. Po słodkim poczęstunku przygotowanym przez dorosłych członków koła dzieci szybko wróciły do tańca… były dedykacje muzyczne dla przyjaciół , mam, czy rodzeństwa… Cała zabawa przebiegała w rytmie polskich przebojów takich jak „Rudy rydz”, „O mnie się nie martw”, „Tylko mnie poproś do tańca”, „Tyle słońca”.

    Na koniec wspólnej zabawy wszyscy otrzymali słodkie prezenty od Świętego Mikołaja. Przybyłego Mikołaja uroczyście powitały wszystkie dzieci, na koniec został z nimi i włączył się do wspólnej zabawy.


  • Odbył się koncert zespołu NIMBOODA
    (26-03-2014)
  • . . . .
    . . . . .

    To już drugi koncert zespołu ze Stalowej Woli , jaki odbył się w Spółdzielczym Domu Kultury MSM w Mielcu. Pierwszy koncert odbył się w listopadzie 2013.

    Podczas ponad godzinnego występu, przeplatanego opowieściami prowadzącej koncert członkini zespołu Magdy zobaczyliśmy wiele pięknych, energicznych, różnorodnych tańców. W klimat i nastrój występów wprowadzała uczestników muzyka i piękne kolorowe stroje tancerek. Widzowie zobaczyli tancerki w kilkunastu układach tanecznych wykonanych solo ale i w grupie. Dziewczyny tańczyły z rekwizytami jakimi były bardzo efektowne, złote skrzydła Izis, czy chusty. Również różnorodność wykonywanych tańców była duża: tradycyjne tańce indyjskie, tańce dalekiego wschodu, czy układy taneczne tańczone do skocznych rytmów największych przebojów Bollywood. W przerwie pomiędzy dwiema częściami koncertu jedna z uczestniczek ubrana została w tradycyjne indyjskie sari. Podczas tego ubierania widzowie otrzymali pełny instruktarz jak zakładać sari i na co zwracać uwagę aby jak najlepiej zrobić to samemu. Koncert bardzo się podobał, do tego stopnia, iż jedna z uczestniczek planuje aby zespół uświetnił swoim występem przyjęcie weselne w jej rodzinie.

    Po koncercie natomiast każda osoba, która wyraziła chęć miała wykonany malunek na ciele henną. Wykonująca ten tatuaż Magda udzieliła również szczegółowej instrukcji jak przedłużyć trwałość takiego malunku. Dziewczyny z NIOMBOODY już zapowiedziały kolejny koncert w naszym Domu Kultury, który składać się będzie z nowych układów tanecznych. Tancerki wystąpią również w nowych strojach scenicznych.

    Po koncercie był czas na liczne pytania jakie zadawały panie w związku z warsztatami tanecznymi jakie dziewczyny z NIMBOODA poprowadzą od piątku, 21 lutego w naszym Domu Kultury. Uczestniczki koncertu mogły zobaczyć, przymierzyć czy nawet nabyć piękną oryginalną indyjską biżuterię, którą przywiozły ze sobą występujące dziewczyny. Jeśli jeszcze ktoś byłby zainteresowany warsztatami tańców indyjskich, bliższe informacje na ich temat uzyskać można w SDK pod nr telefonu 17 5855342, od poniedziałku do piątku od godziny 13:00 - 18:00. Serdecznie zapaszmy i zachęcamy do udziału w warsztatach.


  • Minęły ferie... - zobacz co robiły dzieci
    (26-03-2014)
  • . . . .
    . . .

    W czasie dwóch tygodnie ferii, dzieci w wieku szkolnym uczestniczyły w szeregu zajęć prowadzonych w Spółdzielczym Domu Kultury przez instruktorów na co dzień pracujących w SDK.

    Właściwie wszystkie propozycje cieszyły się dużym zainteresowaniem ale jak zwykle największe oblężenie przezywała sala plastyczna, w której dziewczynki i chłopcy pod okiem instruktorki plastyki Teresy Kubik wykonywali wiele ciekawych przedmiotów i prac plastycznych o różnej tematyce… Łapacze snów, martwa natura malowana pastelami suchymi i węglem, kukiełki do teatrzyku o Królowej Lodu, leśne zwierzątka z masy solnej, kartonowe domki z mebelkami wykonanymi z plasteliny, kartki z życzeniami na dzień babci i dziadka to tylko nieliczne atrakcje jakie czekały na wszystkich, którzy w tych dniach odwiedzili sale plastyczną… Na zajęcia przychodziły dzieci w różnym wieku niekiedy z rodzicami czy dziadkami, którzy również uczestniczyli w zajęciach… Swoje Zajęcia prowadzili także pozostali instruktorzy. Luiza Kozioł zorganizowała dla tancerzy warsztaty szkoleniowe, Pan Zygmunt Osak w modelarni zapoznawał chłopców z tajnikami modelarstwa lotniczego. Wszyscy chętni mogli podziać loty samolotów z kartonu a nawet samodzielnie puścić taki model. Odbyło się również kilka małych turniejów szachowych z nagrodami i słodyczami dla uczestników. To wszystko przygotował Pan Zenon Chojnicki. Na korytarzu w SDK na rozstawionych stołach do tenisa stołowego i na piłkarzykach chłopcy i dziewczynki rozgrywali zawody, w których nagrodami były bilety na basen i lodowisko jakie otrzymaliśmy od Urzędu Miejskiego , za co serdecznie dziękujemy. Dzieci mogły również zagrać w gry planszowe, edukacyjne, poukładać puzzle czy zbudować budowle z klocków LEGO.


  • Tradycyjne spotkanie opłatkowe w Klubie seniora „Złota Jesień”
    (17-02-2014)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    W sobotę 11 stycznia tradycyjne spotkanie opłatkowe dla swoich członków, sympatyków i przyjaciół zorganizował Zarząd Klubu Seniora „Złota Jesień”, działający w Spółdzielczym Domu Kultury Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu.

    Spotkanie rozpoczęło się miłą niespodzianką, którą dla Seniorów sprawiły przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 2 . Maluchy pod okiem wychowawczyń i Pani dyrektor Danuty Wiszyńskiej przygotowały piękne jasełka o tematyce bożonarodzeniowej. Piękna dekoracja, wyśmienicie dobrana muzyka, ładne stroje ale przede wszystkim wspaniale występujący mali aktorzy bardzo spodobały się zebranym gościom. Maluchy otrzymały gromkie brawa nie tylko od seniorów ale również od licznie przybyłych rodziców i dziadków. Dzieciom, wychowawczyniom i pani dyrektor za występ i przede wszystkim pamięć w imieniu klubowiczów podziękowała członkini klubu Pani Anna Paprocka, która również zaprosiła do obejrzenia krótkiego montażu słowno - poetyckiego tym razem w wykonaniu samych seniorów. W krótkiej inscenizacji nawiązującej do ostatnich chwil przed narodzeniem Jezusa wystąpili : w roli narratora - Anna Paprocka, Maria Świątek, Janina Bura i Stanisława Ziółkowska - jako pastuszkowie, Maria Stadnik jako Maryja i Stanisław Włodarczyk jako Józef. Występ Seniorów również nagrodzony został gromkimi brawami a mali aktorzy zaproszeni zostali na poczęstunek.

    Po oficjalnej części spotkania przyszedł czas na życzenia noworoczne, kolędy i biesiadowanie przy poczęstunku przygotowanym przez członkinie klubu i Zarząd na czele z panią przewodniczącą Genowefą Markowską.


  • Zabawy ze Świętym Mikołajem finałem akcji „Anioły - niebiańscy przyjaciele”
    (17-02-2014)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    Przez dwa dni Spółdzielczy Dom Kultury i jego Filia na osiedlu Szafera gościli Świętego Mikołaja, kończąc tym samym przedświąteczną aniołkową akcję.

    W czwartek, w Filii SDK nr II, mieszczącej się przy u. Botanicznej 1A odbyła się zabawa , na którą zaproszony został Święty Mikołaj i oczywiście zaszczycił maluchy swoją obecnością… Zanim jednak przybył przywożąc ze sobą prezenty dla grzecznych maluchów, oczekujące go dzieci malowały jego podobiznę, grupowo startowały w różnych konkurencjach ale przede wszystkim tańczyły w rytm znanych i lubianych dziecięcych przebojów… Gdy tylko na Sali pojawił się Mikołaj radość zebranych była ogromna. Mikołaj dał się namówić aby zatańczył chwilę z dziećmi i z tego zaproszenia skorzystał. Jak sam powiedział bardzo lubi tańczyć z dziećmi, zwłaszcza grzecznymi. Po wspólnej zabawie przyszedł czas na prezenty. Każde z przybyłych dzieci podchodziło do Mikołaja, który najpierw pytał dzieci o różne rzeczy, o to czy były grzeczne, czy lubią pomagać rodzicom, sprzątać zabawki i swoje pokoje. Oczywiście wszystkie dzieci podkreślały zgodnie że lubią pomagać , sprzątać i są bardzo grzeczne. Świętemu Mikołajowi nie pozostało więc nic innego jak tylko wręczyć każdemu grzecznemu dziecku paczkę. Na zabawie był również czas na zdjęcia indywidualne i grupowe z Mikołajem.

    Natomiast w piątek 6 grudnia, Święty Mikołaj odwiedził dzieci w Spółdzielczym Domu Kultury MSM , przy ul. Kusocińskiego 13 A. Najmłodsi przyszli na zabawę z rodzicami a nawet dziadkami. Były tańce, konkurs plastyczny i oczywiście był też Święty Mikołaj. Rozdał prezenty i pojechał dalej. W końcu czekają na niego inne dzieci.

    To był już koniec tegorocznej akcji „Anioły - niebiańscy przyjaciele”. Mamy nadzieje iż choć trochę umililiśmy dzieciom czas oczekiwania na najpiękniejsze święta w roku.

    Dziękujemy wszystkim dzieciom i dorosłym, którzy pracowali z nami na trzydniowych warsztatach plastycznych jak również bawili się na zabawach z Mikołajem. Dziękujemy również mediom - KORSO i portalowi hej.mielec za ich nieocenione wsparcie w promowaniu imprezy. Największe podziękowanie kierujemy do naszych głównych sponsorów, bez których nasza impreza nie mogłaby się odbyć: dziękujemy panu wice - prezydentowi Bogdanowi Bieńkowi i Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu, którzy od pierwszej edycji naszej akcji wspierają nas finansowo.


  • W „Aniołkowie” niecodzienny Gość...
    (17-02-2014)
  • . . . .
    . . . .

    ...niecodzienny, choć bardzo wyczekiwany w tym dniu przez wszystkie grzeczne dzieci. Przygotowania w „Aniołkowie” trwały już od dawna. Dzieci na tę okazję uczyły się nowych piosenek a zwłaszcza pięknego wiersza na powitanie Świętego Mikołaja. Na piątek do „Aniołkowa” zaproszeni byli również rodzice dzieci, którzy licznie odpowiedzieli na zaproszenie. Sala odświętnie przybrana, choinka ubrana w ozdoby własnoręcznie wykonane przez małych klubowiczów, dzieci odświętnie ubrane - wszyscy w pełnej gotowości.

    Gdy Mikołaj przyszedł do dzieci nie kryły one wzruszenia, ale zupełnie nie widać było na ich twarzach strachu . Szybko poproszone przez opiekunkę Panią Monikę Światowiec rozpoczęły mały koncert dla przybyłych ale przede wszystkim dla Świętego Mikołaja. Po przedstawieniu programu Mikołaj nie krył wielkiego wzruszenia. Powiedział iż koncert bardzo mu się podobał i od dawna obserwował dzieci uczęszczające na zajęcia do „Aniołkowa” i zawsze twierdził ze są one bardzo grzeczne i mądre. Miło było to usłyszeć a Pani Monika przyznała Mikołajowi rację.

    Nadszedł czas na prezenty. Maluchy podchodziły kolejno do Mikołaja, który każdemu dziecku wręczał prezent. Dzieci odważnie i pewnie podchodziły po prezent. Oczywiście każdy maluch mógł zrobić sobie zdjęcie przy choince, z Mikołajem.

    Na zakończenie Święty Mikołaj podziękował za tak sympatyczne powitanie i tak miła atmosferę, która panowała na spotkaniu. Usłyszał również wiele ciepłych słów i podziękowań od dzieci i ich rodziców.


  • Kolejny etap wtajemniczenia na warsztatach biżuteryjnych...
    (17-02-2014)
  • . . . .
    . . . .

    Uczestniczki warsztatów biżuteryjnych miały okazję własnoręcznie zaoksydować metodą chemiczną na zimno swoją biżuterię, dla uzyskania ciekawego efektu starego srebra. oraz wydobycia kształtów splotów i podkreślenia oryginalności wyrobów.

    Najpierw wykonały wisiory z posrebrzanych półfabrykatów, według wcześniej poznanej techniki wire-wrapping i ozdobiły je minerałami. Gotową biżuterię zaoksydowały poprzez zanurzenie w specjalnym środku chemicznym - oksydzie do srebra. Ze względu na żrące właściwości płynu, należało zachować szczególną ostrożność i chronić dłonie foliowymi rękawiczkami. Pod wpływem oksydy warstwa srebra ściemniała. Panie osuszyły wisiorki ręcznikiem papierowym i dokładnie wypolerowały je ściereczkami. Dzięki preparatowi do oksydacji biżuteria nabrała fajnego charakteru, sploty zostały podkreślone a cały wygląd wisiorów i kolczyków nabrał ciekawego charakteru...

    Technika, którą panie poznały na tych warsztatach jest jedną z najprostszych i najszybszych metod postarzania srebra i elementów posrebrzanych. Powstały fantastyczne projekty, a panie wyraziły chęć zaoksydowania również biżuterii wykonanej podczas poprzednich zajęć.


  • Spotkanie andrzejkowe w „Złotej Jesieni”
    (17-02-2014)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    W andrzejkowy wieczór w Spółdzielczym Domu Kultury MSM w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 13a Seniorzy najstarszego klubu seniora działającego pod egidą Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu spotkali się na tradycyjnym wieczorze andrzejkowym, z wróżbami, tańcami i pysznym poczęstunkiem.

    Organizacją całego spotkania zajął się zarząd klubu na czele z panią przewodniczącą Genowefą Markowską. W piątek, od wczesnych godzin południowych panie seniorki przygotowywały pyszny poczęstunek a wcześniej panowie zajęli się zakupami i ich transportem. W sobotę członkowie klubu pomogli przygotować salę, na której odbyło się całe spotkanie, ułożyli stoły nakryli je i uroczyście przybrali. Na spotkaniu obecni byli wszyscy czynnie uczestniczący w spotkaniach Seniorzy.

    Zabawa przy muzyce, którą na tę okazję przygotowali Seniorzy trwała do późnych godzin wieczornych. Tańce przeplatane były licznymi konkursami ale przede wszystkim wróżbami, przygotowanymi na ten wieczór. W końcu tradycji musiało stać się zadość… Jedna z wróżb bardzo spodobała się Paniom Seniorkom. Każda z Pań, która miała ochotę wziąć w niej udział miała za zadanie obrać jabłko a następnie skórkę z niego rzucić na podłogę. Inna Pani interpretowała to, w jaką literę ułożyła się skórka z jabłka na podłodze. Później z Sali wywoływany był Pan Senior , którego imię zaczynało się na dana literę i był obdarowywany całusem od pani Seniorki. Śmiechu i zabawy przy tym było bardzo dużo.


  • Pierwsza część aniołkowej akcji - powstały urocze aniołki
    (03-01-2014)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    Przedświąteczna akcja „Anioły - niebiańscy przyjaciele” zakończona. W pierwszym dniu pięciodniowej akcji z jakże świątecznym tematem zmagały się dzieci w Filii nr II Spółdzielczego Domu kultury MSM w Mielcu, mieszczącej się na osiedlu Szafera. Dzieci pod opieką instruktorek plastyki: Pani Teresy Kubik i Urszuli Gładyszewskiej-Wałek wykonywały aniołki z kolorowej masy solnej, następnie ozdabiały je cekinami, koralikami, piórkami, brokatem, tasiemkami i innymi materiałami plastycznymi i florystycznymi.

    Dużo frajdy sprawiła dzieciom kolorowa masa solna, w ciepłych pastelowych odcieniach… Maluchy po wykonaniu aniołka na styropianowej tacce, ozdabiały go wedle uznania wszystkim czym tylko chciały… Same decydowały o tym jak będzie wyglądać ich aniołek. Dzięki różnorodności dostępnych materiałów powstały kolorowe niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju aniołki, które każde dziecko mogło wziąć do domu… Aniołki z zainteresowaniem podziwiali rodzice dzieci a niektóre mamy pracowały ze swoimi pociechami.

    We wtorek i w środę w aniołkowych warsztatach, które odbyły się w sali plastycznej Spółdzielczego Domu Kultury, wzięło udział ponad 70 dzieci w różnym wieku z terenu miasta. Niektóre z nich pracowały wspólnie z mamami co bardzo nas cieszy.

    We wtorek trzy grupy dzieci młodszych wykonywały aniołki z kolorowej masy solnej, ozdabiały je koralikami , cekinami, niezliczoną ilością kolorowych piórek i oczywiście ulubionym przez najmłodszych brokatem… W środę nieco starsi uczestnicy warsztatów zmierzyli się troszkę trudniejszą i bardziej pracochłonną metodą. Pod okiem i z pomocą pań plastyczek Teresy Kubik i Urszuli Gładyszewskiej - Wałek uczyły się robić aniołki z krempliny. Ta specyficzna bibuła dzięki swojej formie i dużej plastyczności nadała aniołkom ciekawej formy i dynamicznego charakteru… Każdy uczestnik warsztatów mógł sam dobrać sobie kolory z jakich chciał zrobić swojego aniołka a także wszystkie dodatki. Dzieci chętnie do ozdabiania wykorzystywały oczywiście obok piórek również kolorowe tasiemki i wstążki z motywami świątecznymi. Wszystkie wykonane przez uczestników warsztatów prace mali plastycy zabrali do domów.

    To był już koniec warsztatowych zmagań. Uczestników warsztatów - ale nie tylko - czekał jeszcze finał akcji „Anioły - niebiańscy przyjaciele”, czyli dwie zabawy z udziałem specjalnego gościa - Świętego Mikołaja.


  • Koncert w klimacie muzyki indyjskiej i przebojów Bollywood
    (03-01-2014)
  • . . . .
    . . . .

    Po raz pierwszy w naszym Domu Kultury mogliśmy zorganizować koncert tańca i muzyki w klimacie indyjskim. Wszystko to dzięki zespołowi NIMBOODA , który w niepełnym składzie przyjechał do nas ze Stalowej Woli, gdzie działa przy MDK.

    W wykonaniu dziewcząt z zespołu zobaczyliśmy kilkanaście tańców, do których krótkie wprowadzenie przygotowała dla widzów Magda Głowacka - członkini zespołu. Z jej opowiadań dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek z historii i długowiecznej tradycji czy kultury Indii. Każdy taniec, każdy ruch ręką czy głową to konkretne słowo a ich kompilacja to przekazywana pieczołowicie jakaś historia. Specyficznej atmosfery nadawało koncertowi przybranie sali tradycyjnymi, oryginalnymi tkaninami z Indii , palące się świeczki w witrażowych świecznikach , malowanie ozdób na ciele henną czy pokaz zakładania sari. Wśród tańców największe wrażenie wywarł na zebranych taniec ze złotymi skrzydłami Izis i wielobarwnymi wachlarzami. Podczas koncertu dowiedzieliśmy się również skąd wywodzi się nazwa zespołu i ze oznacza ona tyle co mała kwaśna cytryna.

    W przerwie koncertu chętne osoby mogły przejść instruktarz zakładania damskiego sari czy układania męskiego turbanu. Małżeństwo uczestniczące w koncercie zgodziło się aby to właśnie na nich pokazać jak robią to rodowici mieszkańcy Indii. Pani została ubrana w piękne kremowo- złoto - zielone sari a jej mąż w czerwony surdut i pomarańczowy turban. Przy okazji zakładania sari pani Magda opowiedziała trochę ciekawostek o sari: o tym że ten tradycyjny ludowy strój podobnie jak inne ludowe stroje większości krajów świata różni się od siebie w zależności od regionu Indii, że standardowa wielkość sari to prostokąt materiału o wymiarach 100 cm x 600 cm. Różne są zdobienia, różne wykończenia, różne również sposoby jego zakładania. Wszystko wedle upodobań, gustu, mody.

    Na specjalnie przygotowanym stoisku uczestnicy koncertu mogli nabyć oryginalne przedmioty, kojarzone z Indiami: kadzidełka, olejki zapachowe czy w końcu biżuterię.

    Już od stycznia 2014 zapraszamy na cykliczne, cotygodniowe zajęcia, na których będzie można rozpocząć naukę tańców indyjskich. Członkinie zespołu NIMBOODA poprowadzą je dla wszystkich zainteresowanych w Spółdzielczym Domu Kultury. Szczegóły o zajęciach, ich formie już wkrótce.


  • Tradycyjne spotkanie andrzejkowe z dziećmi niepełnosprawnymi
    (03-01-2014)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    Już tradycyjnie, jak co roku i od wielu lat Spółdzielczy Dom Kultury MSM w Mielcu mieszczący się na ulicy Kusocińskiego 13 A, gościł dzieci młodzież i dorosłych niepełnosprawnych wspólnie z rodzicami z dwóch mieleckich kół na zabawie z okazji zbliżających się andrzejek.

    Spotkanie zorganizowali pracownicy SDK przy wielkiej pomocy ZHP w Mielcu za co serdecznie dziękujemy Pani Annie Marek i trzem druhnom z VI Mieleckiej Drużyny Harcerskiej „ Nieprzemakalni”. Zabawa rozpoczęła się o 14:00 powitaniem przez państwa przewodniczących dwóch kół Pana Władysława Betleja i Panią Ewę Bauer, która od niedawna zastępuje w pełnieniu tej funkcji Pana Jacka Piechotę. Zebrani goście szybko zapełnili parkiet i z pomocą harcerek oraz pracownic SDK : Pani Teresy Kubik i Urszuli Gładyszewskiej-Wałek, zaczęli tańczyć. Do zabawy przy muzyce zachęcał Andrzej Guzy, odpowiedzialny za muzyczną oprawę spotkania.

    W przerwach pomiędzy skocznymi tańcami w rytm najnowszych przebojów dzieci brały licznie udział w konkursach przygotowanych przez plastyczki z SDK. Było tradycyjnie rysowanie butów, konkursy zręcznościowe, rzucanie piłką do celu, i oczywiście wiele, wiele nagród przygotowanych przez Przewodniczących obu kół. Miłym akcentem okazała się również obecność i wspólna długa zabawa z dziećmi księdza kapelana Mariusza Czosnyki. Ksiądz Mariusz jest częstym gościem na zabawach, które organizujemy dla dzieci, młodzieży i dorosłych niepełnosprawnych. Organizatorzy serwowali licznie przybyłym rodzicom kawę i herbatkę oraz pyszne ciasta. Wszystkie dzieci również w przerwie miały okazje odpocząć przy poczęstunku.

    Członkowie obu bawiących się kół sprawili bardzo miłą niespodziankę naszemu pracownikowi Panu Andrzejowi Guzemu - z okazji zbliżających się urodzin odśpiewali mu gromkie „sto lat” i podarowali piękny bukiet kwiatów. Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych...


  • W „Aniołkowie” przyszedł czas na literki
    (03-01-2014)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    Codzienne zajęcia w „Aniołkowie”, działającym w Filii nr I Spółdzielczego Domu Kultury MSM w Mielcu, mieszczącej się na ulicy Bajana, to czas nie tylko na beztroską zabawę w kolorowej sali, pełnej zabawek ale i nauka wielu przydatnych i pożytecznych rzeczy. Od września na codzienne, dopołudniowe zajęcia uczęszcza do „Aniołkowa” grupa 11 dzieci w wieku 3- 4 lata, z terenu całego miasta. Po wielu ciekawych blokach tematycznych jakie od września dla najmłodszych przygotowała opiekunka dzieci Pani Monika Światowiec, przyszedł czas na zapoznanie maluchów z abecadłem.

    Zajęcia rozpoczęły się przeczytaniem wiersza Juliana Tuwima pt.: „Abecadło”. Po jego uważnym wysłuchaniu dzieci opowiadały co takiego ciekawego przytrafiło się literkom w wierszu. Maluchy przy pomocy kartonowych literowych puzzli dopasowywały odpowiednią literkę do odpowiedniego obrazka. Przy pomocy dużych piankowych puzzli dopasowywały do siebie odpowiednie kształty. Zadaniem dzieci było również poprawne przeczytanie literki i pasującego do niej słowa. Podczas pracy przy stolikach dzieci z pomocą Pani Moniki malowały obrazek którego bohaterką była pierwsza literka z alfabetu. Maluchy kolorowały również wielkiego aligatora i dowiedziały się że jest to wielkie i groźne zwierzę. Z pomocą opiekunki ćwiczyły również rękę rysując ślaczki. W części ruchowej zajęć wiele radości sprawiła dzieciom zabawa w kółko graniaste. Na koniec wszyscy wysłuchali słuchowiska o zabawnych przygodach literek. Na kolejnych zajęciach dzieci poznały kolejną literkę z alfabetu i zaczęły naukę cyferek.

    Więcej o Małym Klubie Malucha „Aniołkowo” i prowadzonych tam zajęciach dla najmłodszych dowiedzieć się można bezpośrednio w „Aniołkowie”, ul. Bajana 20 A, osiedle Lotników, podczas trwania zajęć, od poniedziałku do piątku w godzinach 8: 12, lub pod nr telefonu 17 5852102.


  • Cykliczne spotkania seniorów z rękodziełem artystycznym
    (03-01-2014)
  • . . . .
    . . . .

    Seniorzy z Klubu Seniora „Wrzos” Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu, działającego na osiedlu Smoczka biorą czynny udział w zajęciach pracoterapii, na których wykonują różnego rodzaju przedmioty z szeroko pojętego rękodzieła artystycznego. Spotkania cykliczne, organizowane kilka razy w roku, są wspaniałą okazją do spotkań i wspólnej pracy.

    Panie Seniorki, pod okiem plastyczki ze Spółdzielczego Domu Kultury MSM, która jest jednocześnie opiekunką klubu robią przeróżnego rodzaju przedmioty i stroiki dekoracyjne, które wykorzystują następnie przy różnych okazjach . Większość tych rzeczy to przede wszystkim kwiatki z krempliny, tiulu czy wstążek oraz stroiki okolicznościowe, które zdobią stoły podczas klubowych spotkań i uroczystości. Stroiki i inne przedmioty, które są dziełem pań Seniorek często trafiają również jako prezenty do zaprzyjaźnionych osób i instytucji, z którymi na co dzień współpracują Seniorzy. Członkinie klubu chętnie dzielą się posiadanymi umiejętnościami, gdyż często okazuje się iż same w domu wykonują różnego rodzaju przedmioty dekoracyjne. Na zajęcia do Seniorek przychodzą również Panie z „Koła Gospodyń Miejskich”, które to koło spotyka się cyklicznie od ponad roku w filii SDK przy ulicy Botanicznej i Panie te bardzo chętnie dzielą się swoimi umiejętnościami z członkiniami „Wrzosu”. Panie wykonują nie tylko kwiaty i stroiki - wśród dekoracyjnych rzeczy jakie udało im się wykonać są również świąteczne ozdoby takie jak styropianowe bombki ozdobione różnymi materiałami, pisanki również różnorako wykończone czy nawet świeczki zdobione decoupage. Wszystkie te przedmioty na pewno są wielką ozdobą wielu klubowych spotkań.

    Na jednym z listopadowych spotkań spora grupa Pań wykonywała stroiki w klimacie jesieni. Pięknie i starannie wykonane kwiaty z bibuły i tiulu zostały następnie ułożone w fantazyjnie wykonanych białych koszach. Kolejne spotkanie odbędzie się w grudniu i będzie przebiegać w klimacie świątecznym. Panie na ten dzień zaplanowały ozdabianie bombek i wykonywanie aniołków z bibuły.

    Spotkania z rękodziełem odbywają się dzięki SDK i SKF ODEK.


Copyright © MSM w Mielcu. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zalecana rozdzielczość min. 1024x768