W Filii SDK nr I, mieszczącej się przy ul. Bajana 20A odbyła się zabawa mikołajkowa, której sponsorami byli Urząd Miasta Mielca i Samorządowa Rada Osiedla Lotników z przewodniczącym Stanisławem Dziobakiem. W zabawie uczestniczyło około 60 dzieci w wieku od 2 lat wraz z rodzicami z osiedla Lotników.
Podczas zabawy Teresa Kubik, która na co dzień jest instruktorem plastyki w SDK, przeprowadziła z dziećmi konkurs plastyczny, którego bohaterem był Święty Mikołaj. Gdy gość honorowy imprezy pojawił się, dzieci cierpliwie czekały na paczkę z prezentami.
W SDK odbyły się warsztaty plastyczne pod nazwą „Świąteczne Inspiracje”. Uczestnicy warsztatów pod okiem plastyczki z SDK Agaty Boicetty, jak również dwóch przedstawicielek sponsora warsztatów firmy XERIMA, tworzyły własnoręcznie świąteczne pudełka, bombki i kartki świąteczne.
Do pracy wykorzystywano dostępne dla wszystkich pudełka kartonowe, które oklejano ozdobnymi, świątecznymi serwetkami. Aby je utrwalić wystarczy spryskać gotowe pudełka bezbarwnym lakierem w sprayu lub nawet lakierem do włosów. w tak oryginalnie zrobione pudełka możemy zapakować gwiazdkowe prezenty dla najbliższych. Wszystkie prace, jakie plastycy zaproponowali uczestnikom do zrobienia, były łatwe i w miarę szybkie do wykonania, a ich wygląd ograniczała tylko wyobraźnia uczestników. Podczas spotkania poddaliśmy uczestnikom tylko propozycje prac, jakie w domu, sami czy wspólnie z domownikami mogą wykonać. Mamy nadzieję, iż choć trochę ich zainspirowaliśmy.
Każda osoba, która uczestniczyła w warsztatach, miała do swej dyspozycji bardzo dużo różnorodnych materiałów plastycznych, dostarczonych przez sponsora. Były różnego rodzaju bibuły, ozdobne kartony, papiery do pakowania, dziurkacze z motywami świątecznymi, cekiny, itp. Materiałów było naprawdę dużo i każdy uczestnik mógł stworzyć coś oryginalnego i niepowtarzalnego. Planujemy cykliczne spotkania warsztatowe o podobnym charakterze. Będziemy je organizować przy różnych okolicznościach.
W minioną środę w Filii nr I SDK mieszczącej się na Osiedlu Lotników odbyły się po raz pierwszy „Otwarte Osiedlowe Mistrzostwa Szachowe”.
W turnieju zagrało 17 uczestników, podzielonych na dwie grupy. W grupie A (rocznik 1997 i starsi) zagrało 7 zawodników, a najlepszy okazał się Tomasz Szeglowski. W grupie B (rocznik 1998 i młodsi) startowało 10 zawodników, a zwyciężyła Joanna Święch z Wadowic Górnych.
Turniej sędziowali: Zenon Chojnicki, sędzia klasy międzynarodowej oraz Franciszek Mielecki, sędzia klasy drugiej. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i paczki mikołajkowe ufundowane przez Mielecką Spółdzielnię Mieszkaniową w Mielcu.
Prawie pięćdziesiąt osób wzięło udział w I Mikołajkowym Turnieju Szachowym w SDK. Była świetna zabawa i wysoki poziom szachowy. To pierwszy taki turniej zorganizowany pod patronatem Prezydenta Miasta Mielca oraz Wydziału Edukacji i Oświaty w Mielcu. W listopadzie tego roku odbyły się bowiem podobne zawody, których organizatorem był SDK-Lotnik Mielec, MSM w Mielcu. Nie opuścili oni szachistów i tym razem organizując kolejny turniej.
Zawody przyciągnęły sporą liczbę przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Czynny udział w turnieju wzięło 47 osób, które mogły liczyć na spokojny doping ze strony rodziców. W trakcie rozgrywek dostrzegalna była jednak atmosfera skupienia.
Ta dyscyplina szczególnie wymaga myślenia. Pomaga znakomicie rozwijać logiczne myślenie, ale ma również szereg innych zalet. Szachy uczą samodzielności, twórczości, wyrabiają pamięć, uczą też zasad gry fair play. Są niezwykle pożyteczne.
Zawody zostały rozegrane oddzielnie dla dziewcząt i chłopców z podziałem na grupy wiekowe: przedszkolaki, dziewczynki i chłopcy z klas I i II, dziewczynki i chłopcy z klas III i IV, dziewczynki i chłopcy z klas V i VI. Turnieje kołowe lub systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund. Tempo gry: 15 minut dla zawodnika na rozegranie partii. Każdy uczestnik zawodów dostał mikołajkową niespodziankę, natomiast zwycięzcy otrzymali medale, puchary, dyplomy i upominki, które ufundował Prezydent Miasta Mielca.
W minioną środę na osiedlu Szafera, w Filii nr II SDK przy ul. Botanicznej, odbyła się zabawa mikołajkowa dla dzieci i młodzieży. W zabawie udział wzięło 110 dzieci i młodzieży wraz z rodzicami, z osiedli Smoczka i Szafera.
Przez dwie godziny dzieci tańczyły, bawiły się i brały udział w konkursach pod okiem instruktorów z SDK. Wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali paczki ze słodyczami od Świętego Mikołaja. Sponsorami imprezy były Urząd Miasta Mielca, Samorządowa Rada Osiedla Szafera, której przewodniczącym jest Pan Zbigniew Głowacki oraz Spółdzielczy Dom Kultury MSM.
Filia nr II SDK przy ul. Botanicznej czynna jest codziennie w godzinach 12-20. Oferuje mieszkańcom osiedla: dzieciom, młodzieży i dorosłym szereg zajęć tematycznych: zajęcia plastyczne, taneczne, modelarskie, szachowe, aerobik. Wszystkie zajęcia prowadzone przez instruktorów SDK prowadzone są bezpłatnie.
W minioną niedzielę na Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego O Puchar Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej para z Klubu Tańca Towarzyskiego „Żaczek” Mikołaj Sajek i Natalia Leś zajęła 1 miejsce i wywalczyła wyższą klasę taneczną, teraz para ta będzie rywalizowała w klasie tanecznej "C".
W turnieju tym startowała również inna para z Żaczka, który działa przy SDK, Katarzyna Koceniak i Bartłomiej Koceniak, którzy wywalczyli V miejsce w kategorii pow. 15 lat kl. E.
W tym samym dniu, ale w Rzeszowie na Ogólnopolskim Mikołajkowym Turnieju Tańca Towarzyskiego GASIEK 2009 barwy mieleckiego Żaczka reprezentowały pary: Jarosław Mysona i Aleksandra Skoczek, którzy po raz pierwszy wystartowali w kat. 14-15 lat kl. B i zdobyli bardzo wysoką V lokatę, a także Kacper Dąbrowski i Martyna Piekarz w kategorii 10-11 lat kl. F również zdobyli V miejsce.
W miniony weekend w SDK odbyły się warsztaty dla dzieci i dorosłych połączone z zabawą mikołajkową.
Myśl przewodnia warsztatów, czyli ANIOŁY okazały się świetnym i wdzięcznym tematem dla uczestników. Jak się okazało podczas prac wszyscy, nawet chłopcy z modelarni plastycznej, poradzili sobie świetnie z tym tematem. Powstały piękne, naprawdę wdzięczne prace plastyczne i przestrzenne, przy których wspólnie pracowały całe rodziny.
Impreza była dla nas wielkim wyzwaniem, gdyż w sumie przez trzy dni wzięło w niej udział prawie 150 osób. Nasi instruktorzy stanęli na wysokości zadania. Każdy uczestnik mógł liczyć na ich pomoc przy pracy. Jako organizatorzy bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za tak aktywne włączenie się do naszej akcji, Przekonało nas to, że pomysł akcji był jak najbardziej trafny. Udowodniliśmy, iż można zaproponować formę zajęć, w której mogą brać udział całe rodziny. Również serdecznie dziękujemy naszemu głównemu sponsorowi, którym był Urząd Miasta Mielca i pracownikom Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych.
Mali klubowicze z „Porannego Klubu Malucha” w minioną niedzielę mieli spotkanie z samym Świętym Mikołajem. Mikołaj odwiedził maluchy podczas zabawy, w której klubowicze brali udział wraz z rodzicami. Bawiły się z nimi także opiekunki, które zajmują się nimi na co dzień: Agata Boicetta i Olga Wołowiec.
Po zabawie tanecznej maluchy spotkały się ze Świętym Mikołajem. Dla niektórych z nich było to pierwsze takie spotkanie. Dzieci nie okazywały po sobie denerwowania czy tremy. Śmiało i odważnie odpowiadały na pytania, zgodnie, chórem twierdziły, iż były bardzo grzeczne i zasługują na prezenty. Obdarowane prezentami chętnie chciały się fotografować z Gościem.
Co kojarzy się nam ze Świętami Bożego Narodzenia? Najczęściej odpowiadamy: choinka, prezenty, Mikołaj, no i oczywiście aniołki.
Instruktorzy z SDK postanowili to wykorzystać i zorganizowali dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych trzydniową imprezę pod jakże sympatyczną nazwą „Anioły - niebiańscy przyjaciele”.
Nasz Dom Kultury dzięki tym warsztatom zapełnił się aniołkami. Były wszędzie, praktycznie we wszystkich naszych salach. Do pracy włączyli się wszyscy instruktorzy: nawet modelarz pan Zygmunt Osak ze swoimi modelarzami wyczarował piękne aniołki, z pleksy i sklejki. Podczas warsztatów malarskich i plastycznych powstało dużo rysunków, których bohaterami również były aniołki.
Luiza Kozioł, instruktor tańca, przygotowała z dziewczynami krótki układ taneczny, którego tematem przewodnim były aniołki. Bardzo pracochłonne okazały się warsztaty rękodzieła artystycznego, na których powstawały istne cuda, aniołki mieniły się złotem, brokatem, opatulone koronkowymi sukieneczkami, koralikami i perełkami odlatywały na skrzydłach z piórek. Precyzja wykonywania aniołków i bardzo duża różnorodność materiałów sprawiły, iż każdy praktycznie aniołek był jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny i piękny. Piękne prace powstały z piór, cekinów, brokatu, tiulu, drutu i innych materiałów, na co dzień wykorzystywanych we florystyce. Dziewczynkom jak również ich mamom na warsztatach pomagały nasze dwie plastyczki Teresa Kubik i Urszula Gładyszewska-Wałek.
Anioły powstały również nawet z takiego materiału jak wiklina. Panie łączyły wiklinę z rafią, sznurkiem sizalowym i piórkami. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali mikołajkowe paczuszki ze słodyczami, a na niedzielę zaplanowana została zabawa, z gościem honorowym, Świętym Mikołajem. Trzydniowa impreza objęła 130 dzieci z terenu naszego miasta Część prac, które zostały wykonane na warsztatach, można obejrzeć w SDK. Jest ich stosunkowo niewiele, ponieważ dzieciom trudno było się rozstać ze swoimi aniołkami. SDK serdecznie wszystkich zaprasza!
We wtorek w Filii SDK mieszczącej się na osiedlu Szafera przy ul. Botanicznej odbyła się „Jesienna pogadanka lotnicza”. Pogadankę zorganizował i poprowadził Zygmunt Osak, który od wielu lat jest instruktorem modelarskim w SDK. W pogadance udział wzięły dzieci i młodzież uczęszczający na zajęcia modelarskie, które odbywają się w Filii SDK, jak również rodzice i inni zaproszeni goście.
Był także przewodniczący Samorządowej Rady Osiedla Zbigniew Głowacki, który przyczynił się do powstania modelarni właśnie w tej Filii, jak również modelarze z Modelarni „IKAR”.
Prócz ciekawostek o tematyce lotniczej, o których opowiadał Zygmunt Osak, był pokaz modeli wykonanych przez chłopców na zajęciach, jak i prezentacja śmigłowców. Zostały one wykonane przez starszych i bardziej doświadczonych kolegów z modelarni „IKAR”, mieszczącej się w SDK na ul. Kusocińskiego i której opiekunem jest również pan Zygmunt.
Przed modelarnią na osiedlu Szafera jeszcze ważna uroczystość, a mianowicie nadanie jej imienia. Na miesiąc styczeń już są zaplanowane pierwsze zawody i kolejne pogadanki. Serdecznie na nie zapraszamy wszystkich miłośników lotnictwa.
W Klubie Seniora „Pogodna Jesień” Spółdzielczego Domu Kultury, mającego swą siedzibę w Domu Dziennego Pobytu przy ul. Kocjana 15, odbyło się spotkanie „ostatkowe”, połączone z imieninami klubowiczów: Marii, Tadeusza oraz opiekuna klubu Andrzeja.
Po życzeniach dla Solenizantów i odśpiewaniu „sto lat” wszyscy zasiedli do stołu z imieninowym poczęstunkiem, a następnie rozpoczęła się zabawa andrzejkowa. Były tańce, ale i tradycyjne wróżby jak to na zabawę andrzejkową przystało.
Klub Seniora „Pogodna Jesień” działa już 17 lat, od 18 lutego 1993 r., zrzesza około 100 członków. Przewodniczącą klubu od samego początku jest pani Romana Olter, która wspólnie z zarządem klubu oraz opiekunem z ramienia SDK, którym jest Andrzej Guzy, pracują na rzecz wszystkich członków. Pracy jest bardzo dużo, ponieważ jest to bardzo prężnie działający klub. Jest to praca wszystkich, całego Zarządu Klubu, opiekuna, ale przede wszystkim przewodniczącej Pani Romany Olter.
To już druga andrzejkowa sobota w Spółdzielczym Domu Kultury MSM w Mielcu. Tym razem bawili się niepełnosprawni ruchowo.
Tydzień temu, 21 listopada, SDK gościło u siebie dzieci, młodzież i rodziców z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, którego Prezesem jest Jacek Piechota. Natomiast w sobotę 28 listopada w godzinach 14-18, andrzejkowym szaleństwom oddawali się członkowie Rejonowego Koła Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo, którego prezesem jest Władysław Betlej.
SDK już od wielu lat gości u siebie dzieci i młodzież jak również rodziców z obu tych instytucji. Bardzo nam miło, iż możemy pomóc w organizacji zabaw andrzejkowych i noworocznych dla tych dzieci. Pragniemy podkreślić, iż zawsze z pomocą przybywają nam dziewczyny z 9 Mieleckiej Drużyny Harcerskiej z Hufca ZHP Mielec, które w miarę możliwości pomagają nam podczas imprezy, bawiąc się z dziećmi i przeprowadzając konkursy, oczywiście z nagrodami, o które starają się panowie Prezesi obydwu instytucji. Bardzo dziewczynom z drużyny harcerskiej dziękujemy za pomoc.
Odbyły się już pierwsze, robocze spotkania warsztatów wikliniarskich i projektowania wnętrz. Uczestnicy zgłaszali się do udziału w warsztatach praktycznie tylko przez dwa tygodnie października. Ze względu na fakt, iż ilość miejsc była ograniczona, bardzo szybko zamknęliśmy listę uczestników na warsztaty projektowania wnętrz, warsztaty wikliniarskie i warsztaty plastyczne. Ilość chętnych przerosła nasze oczekiwania: na warsztaty projektowania zgłosiło się aż 29 osób i wciąż zgłaszają się nowe. Niestety tylko 12 osób w każdej grupie warsztatowej może spokojnie i owocnie pracować pod okiem jednego instruktora, toteż pozostałym zapisanym musieliśmy z żalem podziękować. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, to od września 2010 r. ruszymy ponownie ze wznowieniami warsztatów i wszyscy ci, którym nie udało się w tym roku będą mogli skorzystać z naszej oferty po wakacjach.
Uczestniczki warsztatów, bo są nimi tylko panie, traktują warsztaty hobbistycznie: chcą zdobyć podstawową wiedzę i podstawowe umiejętności w wybranych przez siebie dziedzinach. Mamy nadzieję, iż przekazywana przez prowadzących wiedza przyda się wszystkim uczestnikom na co dzień. Wszyscy są pełni zapału i chęci do pracy. Po pierwszych warsztatach wikliniarskich powstały już koszyki, a na wczorajszych warsztatach z projektowania wnętrz uczestnicy poznawali zagadnienie perspektywy zbieżnej i dwubieżnej.
Najwięcej entuzjazmu nie tylko wśród nas - organizatorów, ale i wśród samych uczestniczek, budzą warsztaty plastyczne, już nazwane przez uczestniczki malarskimi. Malarstwo to dość trudna dziedzina, a i praca na warsztatach też będzie raczej mozolna. Jesteśmy jednak dobrej myśli, ponieważ wszystkie panie, z którymi rozmawialiśmy na spotkaniu organizacyjnym, podzielają nasz entuzjazm. Nie przerażają ich długie godziny, jakie będą musiały spędzić przy sztalugach.
W Spółdzielczym Domu Kultury odbyło się kolejne spotkanie członków klubu Seniora „Złota Jesień”.
Klubów Seniora zrzeszonych w SDK mamy aż 3. Są to kluby „Złota Jesień”, działający na osiedlu Kopernika i spotykający się w SDK, „Pogodna Jesień”, działający na osiedlu Lotników i mający swoje spotkania w DDP oraz najmłodszy stażem „Wrzos”, działający na osiedlu Szafera i spotykający się w Filii SDK nr II. Wszystkie te kluby zrzeszają łącznie ponad 250 osób z terenu całego Mielca i okolic.
Każdy klub ma swojego opiekuna z ramienia SDK, który pomaga w pracy i organizacji spotkań klubowych. Seniorzy zawsze mogą na nich liczyć. Oczywiście kluby nie funkcjonowałyby tak wspaniale bez pracy i zaangażowania swoich przewodniczących. Każda przewodnicząca, a tak się złożyło, że obecnie są nimi same kobiety, robi naprawdę wszystko, aby członkowie klubów czuli się w nich dobrze, by panowała w nich miła, sympatyczna atmosfera i klubowiczom chciało się do nich przychodzić.
Sobotnie spotkanie to spóźnione uczczenie Dnia Seniora. Samej zabawie towarzyszyły wcześniejsze przygotowania, nad którymi czuwały opiekun klubu Teresa Kubik oraz przewodnicząca Genowefa Markowska. Seniorzy bawili się wspaniale i już zaczynają planować spotkanie sylwestrowe.
Po powiatowych zawodach szachowych Klub Szachowy SDK-Lotnik Mielec i Spółdzielczy Dom Kultury MSM w Mielcu zorganizowali także zawody rejonowe dla szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. W zawodach startowało 19 Szkół z powiatu mieleckiego, dębickiego, kolbuszowskiego i ropczycko-sędziszowskiego - 6 szkół podstawowych, 6 gimnazjów i 7 liceów.
W punktacji szkół podstawowych zwyciężyła SP z Pilzna przed SP nr 6 w Mielcu. Obie awansowały do rozgrywek finałowych, które zostaną rozegrane w Brzozowie. Wymienione drużyny to mistrz i wicemistrz woj. podkarpackiego także z 2008 r. Drużyna ze SP nr 6 w Mielcu wystąpiła w składzie: Aleksandra Łapa, Krzysztof Cisło, Piotr Walczak i Michał Maksom.
W kategorii gimnazjów wygrało Gimnazjum w Czarnej przed swoimi kolegami i koleżankami z Pilzna, a wśród liceów najlepsze okazały się ZS nr 2 w Dębicy oraz LO w Kolbuszowej.
Klub Szachowy SDK-Lotnik Mielec i Spółdzielczy Dom Kultury MSM w Mielcu byli organizatorami powiatowych zawodów szachowych dla szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. W zawodach startowało 17 szkół z Mielca i całego powiatu w tym: 7 szkół podstawowych, 6 gimnazjów, 4 licea.
W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła SP6 w Mielcu przed SP13 i SP Wadowice Górne. Wśród gimnazjów najlepsze okazało się Gimnazjum nr 3 w Mielcu, a wśród liceów I LO.
Pomimo niesprzyjającej aury, przekładane Otwarte Mistrzostwa Mielca i Mistrzostwa SKF „ODEK” latawców skrzynkowych i płaskich jednak się odbyły.
Spółdzielczy Dom Kultury, MOSiR w Mielcu i SKF „ODEK” zorganizowali w miniony weekend dla dzieci, młodzieży i całych rodzin Otwarte Mistrzostwa Mielca Latawców skrzynkowych i płaskich i Mistrzostwa SKF „ODEK” Latawców skrzynkowych i płaskich. Ze względu na ulewny deszcz 17 października zawody te w ramach rywalizacji sportowej dzieci i młodzieży, zgodnie z regulaminem Aeroklubu Polski musiały zostać przełożone na 24 października.
Oceny statycznej latawców dokonano w SDK w sobotę, w niedzielę na Błoniach odbyła się ocena latawców w locie. W komisji oceniającej znaleźli się: Zygmunt Osak, Bożena Rachwał i Tomasz Ogiba. Na ziemi oceniano w skali 1-10 wykonanie, pomysłowość, stopień trudności i wygląd. W locie oceniano: stateczność, efekt wizualny, efekt specjalny, np. zrzut taśm z bibuły, ulotek, modeli spadochronów.
W zawodach startowało: w kategorii latawców płaskich - 44 osoby, w tym 3 seniorzy i 4 dziewczynki, w kategorii latawców skrzynkowych - 10 osób, w tym 4 seniorzy i 2 dziewczynki.
Zawodnicy nagrodzeni w kategorii latawców płaskich:
1. Kędzior Michał i Maria
2. Fila Piotr
3. Ogiba Michał i Bartosz
4. Fila Angelika
5. Fila Oliwia
6. Kozdęba Kacper
7. Koczanowski Kacper
8. Żurawski Przemysław i Patryk
9. Sutek Patryk
10. Marzec Marcin.
Zawodnicy nagrodzeni w kategorii latawców skrzynkowych:
1. Fila Piotr
2. Rachwał Mateusz
Strycharz Sebastian
Pietras Damian
3. Fila Oliwia.
Pary z Klubu Tańca Towarzyskiego "Żaczek" działającego przy Spółdzielczym Domu Kultury w Mielcu, brały udział w dwóch ogólnopolskich turniejach, osiągając bardzo wysokie lokaty.
Na OTTT PROFESSIONAL DANCE 2009 w Skawinie para taneczna Jarosław Mysona i Aleksandra Skoczek w Kategorii 14-15 lat klasa taneczna C, zdobyli II miejsce w tańcach latynoamerykańskich i III miejsce w tańcach standardowych. Druga z par, Mikołaj Sajek i Natalia Leś zdobyli 8 miejsce w kategorii 12-13 lat klasa D.
W niedzielę 11 października na Ogólnopolskim Turnieju Tańca o Puchar Burmistrza Brzeska w Jadownikach, para Jakub Smoleń i Ewelina Piechota zdobyła II miejsce w kat. 14-15 lat kl. D, a w kategorii 14-15 lat kl. C Jarosław Mysona i Aleksandra Skoczek zdobyli I miejsce w tańcach latynoamerykańskich i I miejsce w tańcach standardowych.
Właśnie ruszyły zapisy na warsztaty organizowane przez Spółdzielczy Dom Kultury MSM. Propozycji jest kilka i każdy znajdzie coś dla siebie. Swoje propozycje kierujemy do dorosłych mieszkańców naszego miasta, ale w miarę wolnych miejsc przyjmiemy wszystkich chętnych bez względu na wiek.
W piątek o godz. 16-tej odbyło się spotkanie organizacyjne pierwszych warsztatów, które ruszają już w październiku, a mianowicie warsztatów wikliniarskich, podczas których będzie można nauczyć się wyplatać koszyki i inne formy użytkowe z tej, jakże plastycznej, rośliny. Pomimo, że to już trzeci cykl „wikliny”, to warsztaty te nadal cieszą się dużą popularnością. Pod koniec cyklu uczestnicy mogą pochwalić się swoimi pracami, organizując wystawę w SDK. Jadą również na wycieczkę do Rudnika nad Sanem, gdzie w maju organizowana jest wielka impreza plenerowa „Wiklina”.
Kolejna propozycja to warsztaty projektowania wnętrz. Będą to warsztaty, na których będzie dużo wiedzy teoretycznej. Na przykład jak zaprojektować pokój nastoletniej córce, jak optycznie powiększyć wnętrze małej łazienki, jakich oryginalnych dodatków użyć, aby odnowić salon itp. Ale i praktycznej: dużo rysunku - trzeba będzie nauczyć się przelać swoje pomysły na papier.
Następna propozycja to „Pracownia plastyczna”. Ta propozycja to również dużo rysunku, wszelkimi możliwymi technikami, przy użyciu przeróżnych przyborów. Malowanie z natury, plenery malarskie, malowanie z modelem, to tylko nieliczne propozycje dla uczestników. Organizatorzy i instruktorzy prowadzący poszczególne warsztaty będą modyfikować program pracy, sugerując się potrzebami i uwagami uczestników.
W ubiegły piątek już po raz kolejny na placu zabaw SDK MSM, maluchy wraz z rodzicami mogły miło i bezpiecznie spędzić wolny czas na wspólnej zabawie.
Pomysł tego typu akcji zrodził się podczas festynów plenerowych organizowanych przez SDK z okazji rozpoczęcia roku szkolnego, które odbyły się na mieleckich osiedlach w dniach 4, 5 i 6 września. Przez cały czas trwania festynów dwie osoby prowadziły gry i zabawy specjalnie dostosowane i przygotowane z myślą o najmłodszych uczestnikach. Konkurencje, jak nietrudno się domyślić, nie były trudne i każdy, nawet najmłodszy uczestnik mógł wziąć w nich udział i zdobyć drobną nagrodę.
SDK dysponuje dużym, ładnym i bezpiecznym placem zabaw. Duża piaskownica, huśtawki, zjeżdżalnia sprawiają, iż plac ten, zwłaszcza przy ładnej pogodzie, tętni życiem. Postanowiliśmy to wykorzystać, zapraszając wszystkich nie tylko do udziału w krótkich konkurencjach, ale i w skróconych lekcjach tańca współczesnego, które prowadzi Ania.
Akcje są spontaniczne, właściwie nikt nie wie, kiedy będą organizowane, jest to swoistego rodzaju niespodzianka dla bawiących się dzieci. Wychodzimy z zabawami i zapraszamy do nich wszystkich, bawimy się i równie szybko jak się pojawiliśmy znikamy. Może dziwnie to brzmi, ale efekt jest zaskakująco miły. Zapraszamy na nasz plac, może akurat będziemy bawić się wspólnie.
W SDK odbył się „Dzień Otwarty”. Wszyscy instruktorzy zapraszali na swoje zajęcia: do pracowni plastycznej, modelarskiej, sali szachowej, do wzięcia udziału w próbnych zajęciach.
Akcja odbyła się w czwartek. W holu Spółdzielczego Domu Kultury witała przybyłych wystawa prac wykonanych przez uczestników warsztatów wikliniarskich. W pracowni modelarskiej zachwycały precyzyjnie wykonane modele samolotów. „Zajęcia w modelarni wymagają wiele dokładności i skupienia ale wszystko to, co się na nich wykona, jest wprost dziełem mistrzowskiej precyzji” - podkreśla instruktor prowadzący Zygmunt Osak.
W sali szachowej wszyscy zainteresowani mogli w przyspieszonym tempie poznać podstawowe reguły tej królewskiej gry. „Uczy spokoju, koncentracji i logicznego myślenia” - tłumaczy Zenon Chojnicki, wieloletni instruktor szachowy w SDK.
Pracownia plastyczna to różnorodność form, kształtów, kolorów i technik plastycznych. To dużo możliwości i nieskończenie wielkie pole do popisu dla kreatywnych maluchów. Doświadczone plastyczki Teresa Kubik i Urszula Gładyszewska-Wałek pomagają w rozwijaniu talentów.
Zajęcia taneczne to same zalety - uczą gracji, wyczucia rytmu. Instruktorzy prowadzący Luiza Kozioł i Marek Leś mają na swoim koncie wiele sukcesów. Pary przez nich prowadzone zdobywają wiele nagród i wyróżnień na ogólnopolskich turniejach tańca towarzyskiego. Zajęcia taneczne to nie tylko taniec towarzyski, to także hip-hop. Zajęcia próbne, które poprowadziła Ania, cieszyły się dużym zainteresowaniem. Chętnych na tę formę tańca nie brakuje.