.
.
  • Jesienne niebo nad mieleckimi błoniami przykryło się latawcami...
    (27-12-2013)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    Wszystko za sprawą cyklicznej imprezy organizowanej przez modelarnię IKAR ze Spółdzielczego Domu Kultury MSM Mielcu i SKF ODEK: „Mistrzostwa Stowarzyszenia Kultury Fizycznej „ODEK Latawców skrzynkowych i płaskich”. Zawody rozpoczęły się w sobotę 26 października o godzinie 10:00 krótką odprawą przeprowadzoną przez pana Zygmunta Osaka.

    W zawodach mógł wziąć udział każdy, kto własnoręcznie wykonał latawiec. Większość startujących na zawodach latawców wykonanych zostało na cotygodniowych zajęciach odbywających się w modelarni IKAR. W części konkursowej komisja w składzie : Zygmunt Osak, Mateusz Skop i Patrycja Leśniak oceniała: pomysłowość i skomplikowanie konstrukcji, wykonanie, efekt wizualny, wygląd i dekoracje, stateczność w locie, efekty specjalne takie jak zrzut taśm, ulotek, spadochroników. Wszystkie latawce wzniosły się w górę przy ładnej prawie bezwietrznej pogodzie.

    W zawodach startowało łącznie 25 zawodników w tym 3 dziewczynki, w tym: 19 zawodników w konkurencji latawców płaskich, 6 - latawców skrzynkowych. Zawody podziwiali licznie przybyli widzowie, jak również rodziny startujących zawodników. Wśród nagrodzonych małych modelarzy znaleźli się:
    W kategorii latawców skrzynkowych:
    1 miejsce - Bartosz Kaźmierski
    2 miejsce - Kamil Popiołek
    3 miejsce - Przemysław Żurawski
    W kategorii latawców płaskich:
    1 miejsce - Daniel Batog
    2 miejsce - Michał Nadzieja
    3 miejsce - Maksymilian Skowron

    Dzięki ładnej pogodzie zawody przyciągnęły nie tylko wielu startujących ale i wielu zwiedzających. Panowała miła atmosfera.

    Wspaniałe loty, swoimi radiomodemami wykonali modelarze z modelarni IKAR , działającej w Spółdzielczym Domu Kultury Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej Mielcu Mateusz Skop, Bartosz Kaźmierski oraz nasz wychowanek, pilot nawigator Damian Kaczmarczyk, który w Dęblinie kończy Oficerską Szkołę Lotniczą i lata na czterosilnikowym samolocie transportowym „Herkules”.

    Wszystkich startujących zawodników nagrodzono słodyczami a najlepsi w poszczególnych kategoriach otrzymali dyplomy , nagrody książkowe i modele samolotów ufundowane przez SKF ODEK i SDK MSM w Mielcu. Wszystkim startującym dziękujemy za udział w zawodach, a nagrodzonym gratulujemy osiągniętych rezultatów.


  • Pierwsze warsztaty biżuteryjne dla dorosłych
    (27-12-2013)
  • . . . .
    . .

    Na pierwszym spotkaniu warsztatowym zajęcia rozpoczęły panie chcące się nauczyć wykonywania biżuterii metodą wire-wrapping i chainmaille. Na pierwszych zajęciach, pod okiem i szczegółowym instruktarzem prowadzącej warsztaty Luizy Barleskiej panie wykonywały wisiorek metodą wire- wrapping. Metoda ta polega na kształtowaniu różnej grubości drutów w fantazyjne kształty i dekorowaniu powstałej formy poprzez owijanie cienkim drucikiem. Dzięki wyobraźni i nabieranej z czasem precyzji mogą powstać niepowtarzalne wzory, które dodatkowo można ozdabiać koralikami czy minerałami, różnego kształtu czy koloru.

    W trakcie zajęć Luiza wprowadziła Panie w podstawy techniki, zapoznała z najczęściej używanymi w tej metodzie materiałami i dokładnie, krok po kroku pokazywała kolejne etapy tworzenia wisiorku. Wszystkie Panie na początku wykonywały jeden autorski wzór wisiorka aby dokładnie poznać technikę. Wśród uczestniczek warsztatów są panie, które mają doświadczenie w samodzielnym wykonywaniu biżuterii ale są też takie, dla których nasze zajęcia to pierwsze spotkanie z wykonywaniem biżuterii. Jest to o tyle trudne dla osób które jeszcze nie miały możliwości robienia biżuterii ponieważ po kilku latach prowadzenia warsztatów biżuteryjnych , na których przy nauce bazowaliśmy głównie na półfabrykatach jubilerskich, a praca na zajęciach była prostsza, tak w tym roku postanowiliśmy rzucić uczestniczki na głęboką wodę i zaproponować im zajęcia i metodę o wiele trudniejszą i wymagającą od nich wiele więcej pracy.

    Na kolejnych zajęciach uczestniczki skończą pracować nad wisiorkiem i zajmą się pracą nad kolczykami. Następne etapy warsztatów to praca w technice chainmaille i filcowa biżuteria wyszywana koralikami.


  • Wielki jubileusz w „Pogodnej Jesieni”
    (26-11-2013)
  • . . .

    W zeszłym roku obchodziliśmy jubileusz sześćdziesięciolecia pożycia małżeńskiego państwa Alicji i Aleksandra Chęcińskich, którzy na co dzień są członkami klubu Seniora „Złota Jesień”, działającego od czterdziestu lat pod egidą Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu , a 24 października taka sama uroczystość odbyła się w klubie Seniora „Pogodna Jesień”. W naszym klubie Seniora działającym na Osiedlu Lotników swoje wielkie święto obchodzili państwo Józefa i Kazimierz Ochęduszkowie. To bardzo mili i podobnie jak Państwo Chęcińscy zawsze uśmiechnięci Seniorzy. To nieliczne pary małżeńskie jakie uczęszczają do naszych klubów ale zawsze bardzo pozytywnie kojarzone i odbierane przez pozostałych członków klubów.

    Z tej okazji o uroczystą oprawę spotkania zadbali klubowicze, zarząd klubu a w szczególności Pani Przewodnicząca Maria Madej i opiekun klubu z ramienia Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu Pan Andrzej Guzy. Spotkanie rozpoczęła Pani Maria Madej składając Jubilatom serdeczne życzenia i wręczyła im piękny album, Pani Maria Moździerz przekazała piękny bukiet kwiatów a Pan Andrzej Guzy okolicznościowy prezent od wszystkich klubowiczów. Po wzniesionym toaście i odśpiewaniu wyjątkowo gromkiego „sto lat”, Andrzej Guzy zaśpiewał dostojnym Jubilatom ale również wszystkim seniorom nastrojową i wzruszającą piosenkę z repertuaru Andrzeja Cierniewskiego pt. „Wrócę do tych stron”. Po piosence państwo Ochęduszko zatańczyli do pięknej melodii z płytoteki pana Jana Cyrana, za co otrzymali brawa. W dalszej części spotkania były życzenia , kwiaty i prezenty od pozostałych członków klubu. Przy pięknej muzyce i słodkim poczęstunku, który dla klubowiczów przygotowała synowa Państwa Ochęduszko wszyscy miło spędzili czas.

    W imieniu pracowników Spółdzielczego Domu Kultury jak również pozostałych Klubów Seniora działających pod egidą Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu życzymy jeszcze wielu wspólnych lat w zdrowiu i miłości.


  • Wspólne święto Seniorów
    (26-11-2013)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    W sobotę 19 października w Spółdzielczym Domu Kultury Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu miała miejsce uroczystość zorganizowana na cześć Seniorów, członków trzech Klubów Seniora działających pod egidą Mileckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu.

    Do SDK przy ulicy Kusocińskiego 13a przybyło większość czynnych członków trzech naszych Klubów, łącznie prawie 140 osób. Imprez rozpoczęła się o 17: 00. Goście powitani zostali przez jednego z opiekunów klubu Pana Andrzeja Guzego, który w imieniu pozostałych opiekunów, pracowników Spółdzielczego Domu Kultury powitał bardzo licznie przybyłych gości.

    Wszystkie Panie przewodniczące poszczególnych klubów czyli Pani Genowefa Markowska, Pani Władysława Cegielska oraz Pani Maria Madej, jako reprezentantki swoich klubowiczów, otrzymały piękne wiązanki kwiatów z gorącymi życzeniami od Rady Nadzorczej i Zarządu Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu. Po uroczystym powitaniu przyszedł czas na bardzo symboliczną część artystyczną , którą przygotowali członkowie klubu Seniora „Pogodna Jesień” , pani Natalia Tabor i Pan Czesław Bury, oraz członkini Klubu „Złota Jesień” Pani Anna Paprocka. W ich wykonaniu usłyszeliśmy: w wykonaniu Pani Ani monolog pt.: „ Moja córka Miss” a w wykonaniu seniorów z „Pogodnej Jesieni” dialog o tym jak dobrze być seniorem.

    Całe spotkanie przygotowali przede wszystkim opiekunowie trzech naszych Klubów Seniora: Pani Teresa Kubik, opiekunka najstarszego Klubu Seniora działającego pod egidą Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu, Pani Urszula Gładyszewska-Wałek , opiekunka najmłodszego „Wrzosu” i Pan Andrzej Guzy opiekun „Pogodnej Jesieni”. Do wspólnej zabawy, do późnych godzin wieczornych przygrywał zespól „Labirynt”. Całość imprezy sfinansowana została przez członków poszczególnych klubów biorących udział w uroczystości, oraz przez Mielecką Spółdzielnię Mieszkaniową w Mielcu.


  • „Złota Jesień” na wycieczce po Podkarpaciu
    (26-11-2013)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    Najstarszy Klub Seniora „Złota Jesień” działający w Spółdzielczym Domu Kultury Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu wspólnie z Klubem Seniora „Wrzos” również działającym pod egidą MSM, w czwartek 3 października odbyli wycieczkę autokarową po ciekawych miejscach naszego województwa.

    Plan wycieczki przygotowały opiekunki klubów: Teresa Kubik i Urszula Gładyszewska - Wałek, dopasowując trasę wycieczki oraz miejsca do zwiedzania tak aby każdy z uczestników wyprawy znalazł coś interesującego dla siebie a i aby cały wyjazd nie był bardzo uciążliwy dla Seniorów. Wycieczka wyjechała spod SDK o 8: 00 udając się w kierunku Rymanowa - Zdroju. Po drodze Seniorzy zatrzymali się we Frysztaku gdzie na tarasie widokowym podziwiali piękną, już jesienną, słoneczną panoramę Czarnorzecko - Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego.

    Po dotarciu do Rymanowa - Zdroju grupa wycieczkowiczów zwiedzała jedną z tamtejszych hut szkła artystycznego. Po hucie oprowadzał seniorów jej właściciel i zarazem artysta, który na co dzień zajmuje się tworzeniem bardzo pięknych przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych z kolorowego szkła. Właściciel przybliżył historię huty, oprowadził Seniorów po niej. Seniorzy wzięli udział w pokazie - mogli zobaczyć jak wygląda praca nad takimi przedmiotami, a także samodzielnie spróbować swoich sił tworząc przedmioty z pomocą właściciela. Był również czas na zwiedzanie wzorcowni, w której znajdowały się przepiękne przedmioty wykonane w hucie, które to w przeważającej części trafiają na eksport do wielu krajów europejskich. Była również możliwość zakupu wyrobów, z której oczywiście skorzystali wycieczkowicze. Po wizycie w hucie przyszedł czas na spacer po rymanowskim uzdrowisku.

    Następnie Seniorzy, właściwie w drodze powrotnej zatrzymali się w Rzeszowie, gdzie spacerowali po rzeszowskim ryneczku a następnie uczestniczyli w tematycznym pokazie muzycznym multimedialnej fontanny, znajdującej się w sąsiedztwie rzeszowskiego Zamku. Pokaz, który odbył się o godzinie 16:00 wywarł wielkie wrażenie na wszystkich Seniorach. Piękny pokaz - muzyka i woda - odbył się w rytm utworów: „Tańczące Eurydyki” Anny German, „Nigun Tantz” i poloneza Wojciecha Kilara. Po obejrzeniu pokazu grupa wycieczkowiczów spacerowała po okolicy, podziwiając piękną architekturę krajobrazu, znajdującego się w sąsiedztwie fontanny.

    Wycieczka została sfinansowana ze środków SKF ODEK, i ze środków własnych klubów seniora uczestniczących w wyjeździe.


  • Pogoda dopisała, odbyła się plenerowa wystawa modelarska
    (26-11-2013)
  • . . . .
    . . . .

    W niedzielę 29 września, na terenach rekreacyjnych MOSiR za Hotelem Polskim odbyła się wystawa plenerowa, połączona z pokazem lotniczym modeli w locie, wykonanych przez młodych członków modelarni „IKAR” działającej w Spółdzielczym Domu Kultury Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu.

    Wystawę - pokaz zorganizowano dzięki przychylności Pana Dyrektora MOSiR Zygmunta Kołodzieja, który wyraził zgodę aby część pokazowa imprezy odbyła się właśnie na boisku należącym do MOSiR - u. Warunki jakie panowały tego niedzielnego popołudnia, ładna , ciepła, bezdeszczowa pogoda, duże zaangażowanie w przygotowanie całości młodych modelarzy i ich rodziców, a w dodatku możliwość zorganizowania imprezy na równym i bezpiecznym terenie sprawiła że cała impreza była bardzo udana.

    Na wystawie oglądać można było wiele bardzo ciekawych i starannie wykonanych modeli samolotów, różnej klasy, różnej wielkości, wykonane przez młodych modelarzy przez kilka lat pracy i istnienia modelarni, pod okiem instruktora, pracownika SDK, Pana Zygmunta Osaka. Kilka modeli widzowie mogli podziwiać w locie. Najmłodsi modelarze: Krystian Niedbała, Daniel Batog i Jakub Dudek rozpoczęli pokazy startem rakiety z taśmą, która po starcie wylądowała w konarach pobliskich drzew. Starszy i bardziej doświadczony modelarz Damian Pietras zaprezentował zebranym lot śmigłowca. Ze swoimi modelami zaprezentowali się również inni wychowankowie modelarni: Wojtek Pluta i Mateusz Skop. Przybyli na imprezę mieli również okazję podziwiać makietę pierwszego angielskiego bombowca RAF BE - 2e wykonanego w skali 1:6 . Model wykonał jeden lot, kołując, wychodząc na drugi krąg, wykonując międzylądowanie.

    Po pokazach przyszedł czas na mała niespodziankę jaką dla najmłodszych uczestników imprezy przygotowali organizatorzy. Każde chętne dziecko mogło wykonać lot udostępnionym modelem, wykonanym w modelarni IKAR, z naciągu gumowego. Nagrodami, dla każdego oddającego lot były słodycze ufundowane przez SKF ODEK.

    Wszystkim modelarzom i ich rodzicom zaangażowanym w zorganizowanie całej imprezy serdecznie dziękujemy.


  • W „Aniołkowie” rozmawiali o jesieni, owocach, warzywach i witaminach
    (26-11-2013)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    Na jednych z wrześniowych zajęć odbywających się w Małym Klubie Malucha „Aniołkowo” mieszczącym się w Filii Spółdzielczego Domu Kultury MSM w Mielcu przy ul. Bajana 20a dzieci uczestniczyły w bardzo ciekawych zajęciach przygotowanych przez opiekunkę grupy Panią Monikę Światowiec. Na zajęciach maluchy dowiedziały się skąd się biorą witaminy i czym w ogóle one są, dlaczego są tak ważne dla każdego malucha i w końcu gdzie je szukać. Zasady zdrowego odżywiania także okazały się bardzo interesującym tematem dla dzieci.

    Do zorganizowania takich zajęć zainspirowała pora roku i mnogość jesiennych owoców i warzyw. Pani Monika przygotowała na zajęcia koszyk pełen owoców i warzyw. Dodatkowo każde dziecko na zajęcia przyniosło swój ulubiony owoc czy warzywo. Dzieci kolejno wyciągały z koszyka owoce i warzywa, nazywały je, mówiły jaki mają kształt, kolor, czy jedzą ten owoc lub warzywo i w jakiej postaci. Mówiły także jaki mają smak i zapach. Następnie każdy maluch opowiadał o swoim ulubionym owocu czy warzywie. Po przeczytaniu opowiadania : „Co z ogrodu a co z sadu” każdy opowiadał co zajączek miał w koszyku i gdzie zebrał owoce a gdzie poszedł szukać warzyw…

    W kolejnej części zajęć przyszedł czas na degustowanie owoców i warzyw przyniesionych na zajęcia. Dzieci kroiły sobie owoce a z pomocą Pani mogły spróbować jak smakują warzywa. Spróbowały również soków owocowych i dżemów. W części plastycznej zajęć maluchy malowały farbami szablony owoców, układały puzzle z motywem owocu. Wspólnie z Panią śpiewały piosenkę o rumianym jabłuszku. Na koniec dzięki piramidzie żywienia każde dziecko dowiedziało się jakich produktów spożywczych powinno jeść dużo a jakich mniej, co jest zdrowe i dlaczego. Chętnie pokazywały również na piramidzie jakie jedzą najczęściej produkty, co im smakuje a czego nie lubią.

    Wszelkich informacji na temat zajęć udziela opiekunka grupy pani Monika Światowiec siedzibie klubu dniach i godzinach działalności „Aniołkowa”: poniedziałek - piątek, godz. 8:00 - 12:00.


  • Najpiękniejsze balkony i ogródki przyblokowe MSM wybrane
    (16-10-2013)
  • . . . . .

    Dobiegła końca tegoroczna, jubileuszowa XV edycja konkursu : „Piękny ogród na moim balkonie”, organizowanego od wielu lat w Spółdzielczym Domu Kultury Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu. Formuła konkursu jest bardzo prosta: mieszkasz w zasobach MSM, masz piękny, kolorowy, zadbany balkon lub ogródek przyblokowy, podnosząc tym samym estetykę bloku i osiedla na którym mieszkasz? Ten konkurs jest właśnie dla Ciebie… Zrób zdjęcie swojego balkonu lub ogródka , dostarcz je nam a my zajmiemy się resztą. Być może komisji konkursowej spodoba się właśnie Twój balkon.

    W tym roku do wspólnej rywalizacji zgłosiło się dużo osób – mieszkańców zasobów MSM, właścicieli pięknych balkonów i ogródków przyblokowych. Okazało się iż mieszkańcy chętnie fotografują swoje balkony czy ogródki i równie chętnie chwalą się nimi - trafiały do nas zgłoszenia zawierające po 4 - 5 zdjęć, przedstawiających ogródek czy balkon nie tylko z różnych stron ale i z różnych okresów lata. Specjalnie do tego celu powołana komisja konkursowa jak zwykle przy tego typu konkursach miała do podjęcia trudną decyzję . W tym roku najwięcej zgłoszeń otrzymaliśmy z osiedla Lotników i tam trafiło najwięcej bo aż 10 nagród. Siedem nagród trafiło do mieszkańców osiedli Kopernika i Żeromskiego a 6 na osiedla Smoczka i Szafera.

    W takich konkursach, przy przyznawaniu nagród Komisja stara się sprawiedliwie, obiektywnie wyłaniać laureatów. Kieruje się również prawidłowością aby nie przyznawać co roku wyróżnienia tym samym osobom. W ten sposób, honorując wciąż nowych mieszkańców dopingujemy i zapraszamy do rywalizacji większą ilość uczestników. Komisja wszystkim przyznała równorzędne nagrody, które bardziej mają charakter symboliczny, ale jak widzimy cieszą wszystkich bardzo…

    Wszyscy laureaci konkursu zostali poinformowani telefonicznie o terminie i miejscu odbioru nagród. Już teraz zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu za rok.


  • Seniorzy z „Pogodnej Jesieni” wycieczką do Zakopanego rozpoczęli sezon spotkań
    (16-10-2013)
  • . . . .

    W pierwszych dniach września, a dokładnie 4 i 5 Seniorzy z klubu Seniora „Pogodna Jesień”, dzięki wielkiemu zaangażowaniu zarządu klubu, ale przede wszystkim przewodniczącej Pani Marii Madej, udali się do Zakopanego. Wycieczce perfekcyjnie zorganizowanej i co najważniejsze dokładnie zaplanowanej pod wiek uczestników, towarzyszyła piękna jeszcze letnia pogoda.

    Te osoby , które widziały góry o tej porze roku wiedzą jak pięknie wyglądają szczyty, na których powoli przebarwiają się liście drzew wszystkimi kolorami jesieni. Do tego piekne, ciepłe słońce sprzyjało obcowaniu z przyrodą i górami.

    Dwudniowa wycieczka pełna była ciekawych miejsc do zwiedzania. Seniorzy zobaczyli miedzy innymi: Kaplicę pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa na Jaszczurówce, zbudowaną w latach 1905 - 1907, Cmentarz zasłużonych na Pęksowym Brzysku z zabytkowym kościółkiem pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej zbudowany w latach 1847 - 1852. Na cmentarzu tym pochowanych jest wielu zasłużonych mieszkańców Zakopanego. W planie wycieczki znalazło się również Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach, wybudowane przez Górali jako votum za ocalenie życia Papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 roku. Seniorzy mieli okazję zobaczyć skocznie narciarskie, na których co roku w okresie zimowym odbywają się międzynarodowe zawody w skokach narciarskich. Był również czas na spacer i zakupy po najsłynniejszej ulicy miasta - Krupówkach. Piękne widoki Tatr wycieczkowicze mieli okazje podziwiać z Gubałówki, na którą wyjechali kolejką szynową. Całość wyjazdu dopełniona została urokliwym ogniskiem w klimacie góralskim zorganizowanym w Bukowinie Tatrzańskiej w Pensjonacie „Zbójnicówka”, gdzie nocowali Seniorzy.

    W późnych godzinach nocnych, w czwartek pełni pozytywnych wrażeń Seniorzy wrócili do Mielca. Wycieczka współfinansowana została ze środków SKF ODEK i środków własnych Klubu Seniora „Pogodna Jesień”. Wszystkim , którzy przyczynili się do zorganizowania wycieczki w imieniu Seniorów dziękujemy.


  • Festyny „Witaj Szkoło” zorganizowane przez SDK i Samorządowe Rady Osiedli
    (16-10-2013)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    W dniach 4-6 września odbyły się zapowiadane wcześniej festyny plenerowe „Witaj Szkoło”. W kolejnych dniach dzieci, młodzież, ale i dorośli bawili się na Osiedlach Lotników, Szafera i Kopernika.

    Ładna, jeszcze letnia pogoda, słońce przebijające się przez konary drzew, muzyka w rytmie letnich przebojów, konkursy zręcznościowe, „kolorowe miasteczko dla najmłodszych”, drobne upominki szkolne i słodycze - to wszystko czekało na dzieci biorące udział w środowym festynie na Osiedlu Lotników.

    Największym chyba zainteresowaniem cieszyło się miasteczko dla najmłodszych pełne kolorowych zabawek, klocków, puzzli, namiotów, tuneli, z wielkimi kręglami kolorowymi piłkami, zabawkami edukacyjnymi. Wszystkie mebelki i zabawki w miasteczku pochodzą z „Aniołkowa”, które już drugi rok działa przy Filii a na zajęcia właściwie przez całe wakacje uczęszczało 12 maluchów w wieku 3-4 lata z terenu osiedla Lotników. Podczas festynu dzieci i rodzice mieli okazje zapoznać się z propozycją programową „Aniołkowa”, zwiedzić salę gdzie na co dzień odbywają się zajęcia, choć wolnymi miejscami w „Aniołkowe” niestety już nie dysponujemy. W miasteczku bawiły się dzieci w towarzystwie rodziców i harcerzy a właściwie harcerek z VI Drużyny Harcerzy Starszych. Harcerze z drużyny sami animowali konkursy i dbali o dobre samopoczucie najmłodszych uczestników zabawy. Specjalnie dla najmłodszych dzieci przygotowały konkurs plastyczny i liczne konkurencje zręcznościowe. Upominki dla wszystkich jeszcze bardziej zachęcały do zabawy. Wszystkim dziewczynom: Natalii, Klaudii, Dagmarze, Mirelli oraz Pani Annie Marek z ZHP serdecznie za pomoc dziękujemy.

    Miasteczko tak spodobało się uczestnikom zabawy że na początku wspólnych konkurencji trudno było namówić uczestników na stały i bardzo lubiany punkt programu jakim jest kręcenie kołem hula- hop na czas. Później kolejno dzieci malowały wspomnienia z wakacji, rywalizowały w slalomach i konkurencjach , w których liczyły się spryt i zręczność i szybkość . Na uczestników festynu czekała niespodzianka w postaci symultany szachowej. Pan Józef Cebula znany mielecki szachista, uczestnik wielu zawodów i turniejów ogólnopolskich rozgrywał z chętnymi szybką grę w warcaby stupolowe. Wśród licznych konkurencji znalazły się „nowości”: tajemniczy konkurs zręcznościowy „Masz misia” czy „Zostań biedronką”

    Dla wszystkich uczestników zabawy nie zabrakło upominków w postaci mnóstwa słodyczy i drobnych przyborów szkolnych ufundowanych przez Urząd Miasta , Samorządową Radę Osiedla Lotników i Mielecką Spółdzielnię Mieszkaniową .

    W czwartek 5 września bawiliśmy się z dziećmi na osiedlu Szafera. Dużą pomoc w przygotowanie festynu okazał Pan Zbigniew Głowacki , przewodniczący Samorządowej Rady Osiedla Szafera. Scenariusz imprezy był podobny do tego z wczorajszego festynu - muzyka w rytmie letnich przebojów POP, konkurencje zręcznościowe, „kolorowe miasteczko dla najmłodszych”, w którym animacją zabaw zajmowali się harcerze z ZHP, oraz słodycze i drobne nagrody rzeczowe w postaci przyborów szkolnych dla uczestników - ot wszystkie atrybuty dobrej zabawy.

    Podobnie jak poprzedniego dnia, tak samo i na festynie na osiedlu Szafera największym zainteresowaniem cieszyło się „kolorowe miasteczko dla najmłodszych” gdzie maluchy pod okiem: harcerzy z VIII Drużyny Harcerzy Starszych EUREKA malowały, grały w kręgle, układały gigantyczne puzzle i klocki. Harcerze również animowali dla wszystkich zabawy i pląsy harcerskie takie jak „Osiołek”. Wszystkie maluchy sprawnie i odważnie przechodziły przez długi kolorowy tunel na końcu, którego czekała na odważnych nagroda… Dla wszystkich przybyłych zabawa rozpoczęła się konkursem plastycznym, którego tematem przewodnim były wakacje. Maluchy chętnie dzieliły się swoimi wspomnieniami z dwóch letnich miesięcy a boisko obok Filii SDK nr II, gdzie odbywała się zabawa szybko wypełniło się kolorowymi pracami różnej wielkości i treści. W powstaniu prac plastycznych chętnie swoim pociechom pomagali licznie przybyli rodzice. Starsze dzieci tradycyjnie kręciły kółkami hula- hop na czas i po raz kolejny okazało się iż najlepsze w tej konkurencji dziewczynki potrafią kręcić na raz 4-5 kołami - udowodniła to Dagmara, która okazała się bezkonkurencyjna… Były również drużynowe slalomy z piłkami między pachołkami. Dużo emocji i dopingu wśród zebranych przysporzyła konkurencja slalomowa gdyż oprócz zręczności liczył się czas i poprawność wykonania kilku wchodzących w jedną całość konkurencji. Tu liczyła się praca całej grupy i wynik końcowy wszystkich zawodników był nagradzany. Dzieci głośno dopingowały swoim startującym kolegom i koleżankom. W slalomie startowały również najmłodsze dzieci żywiołowo dopingowane przez swoich rodziców i dziadków. Konkurencje w nim były łatwe a nagrody ku uciesze startujących maluchów dla wszystkich takie same.

    Dużą atrakcją dla uczestników zabawy okazał się wóz strażacki, którym na festyn przyjechali strażacy. Wóz przyjechał trochę spóźniony, prosto z akcji gaśniczej, co jeszcze dodatkowo wzbudziło zainteresowanie dzieci. Właściwie od tego momentu dla dzieci już nie liczyło się nic prócz czerwonego samochodu. Przed nim ustawiły się kolejki chętnych do zwiedzania i fotografowania. Na koniec panowie strażacy zaprezentowali możliwości wozu.

    Wszyscy uczestnicy zabawy, bez wyjątku, otrzymali słodycze i drobne upominki ufundowane przez Urząd Miasta, Samorządową Radę Osiedla Szafera i Mielecką Spółdzielnię Mieszkaniową.


  • Samorządowe Rady Osiedli i SDK zapraszają na osiedlowe festyny plenerowe „ WITAJ SZKOŁO”
    (30-08-2013)
  • . .

    Mnóstwo konkursów - oczywiście z nagrodami, dobra zabawa i wspaniała atmosfera. Zapraszamy, na wesoło rozpoczniemy wspólnie nowy rok szkolny.

    Festyny odbędą się na naszych trzech osiedlach: na osiedlu Lotników, Szafera i Kopernika. I tak w środę 4 września od godziny 16:00 rozpocznie się pierwszy festyn zabawowy na osiedlu Lotników ul. Bajana 20, na placu zabaw przy Filii nr I.

    Kolejny festyn odbędzie się w czwartek 5 września o godzinie 16:00 na osiedlu Szafera ul. Botaniczna 1, na placu zabaw przy naszej Filii nr II.

    Ostatni wspólny festyn, na jaki chcieliśmy zaprosić wszystkie dzieci i młodzież, odbędzie się w piątek 6 września, również od godziny 16:00 na osiedlu Kopernika ul. Kusocińskiego 13A na placu zabaw za Spółdzielczym Domem Kultury.

    Na festynach nasi instruktorzy przedstawią ofertę programową na zajęcia w SDK i Filiach na właśnie rozpoczynający się rok szkolny.

    Dla uczestników przygotowaliśmy wiele atrakcji: na najmłodszych czekać będzie „Kolorowe miasteczko” z zabawkami i sprzętem, animatorki które przez cały czas festynu będą się z nimi bawić, dla starszych przygotowaliśmy mnóstwo konkursów z nagrodami w postaci przyborów szkolnych i oczywiście słodyczy ufundowanych przez Urząd Miasta Mielca, Samorządowe Rady Osiedli i SDK. Serdecznie zapraszamy.


  • Zapraszamy na dni otwarte
    (30-08-2013)
  • . . .

    Jak co roku, we wrześniu zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia naszego Domu Kultury i zapoznania się z propozycjami zajęć, jakie przygotowaliśmy dla dzieci, młodzieży i dorosłych na rok szkolny 2013/2014.

    Zajęcia otwarte odbędą się w dniach 2 i 3 września (poniedziałek, wtorek) w godzinach 16:00 - 18:00, w Spółdzielczym Domu Kultury, ul. Kusocińskiego 13 A.

    W pracowniach: plastycznej, szachowej, modelarskiej, sali widowiskowej i innych czekać będą na Państwa instruktorzy prowadzący zajęcia. Będzie można z nimi porozmawiać, spytać dosłownie o wszystko, co dotyczy zajęć. Każdy, kto tylko będzie chciał, będzie mógł wziąć udział w pokazowych zajęciach tanecznych, plastycznych, szachowych, modelarskich.

    Wyjątkowo w poniedziałek w godzinach 17:00 - 18:00 zapraszamy wszystkich rodziców, którzy chcieliby zapisać swoje pociechy w wieku 3-4 lata na zajęcia do „Małego Klubu Malucha Aniołkowo” do nowej siedziby klubu mieszczącego się od kwietnia w naszej filii przy ul. Bajana 20A. Dzieci wraz z instruktorką prowadzącą na co dzień zajęcia Moniką Światowiec będą się bawić, a przy okazji zainteresowani rodzice poznają lepiej tę formę naszej działalności.

    W świeżo wyremontowanej, komfortowej i przestronnej sali plastycznej czekać na wszystkich będą dwie nasze panie plastyczki - Teresa Kubik i Urszula Gładyszewska-Wałek. Zajęcia plastyczne od wielu lat są bardzo oblegane przez dzieci w różnym wieku. Dają one bowiem możliwość poznania linii, kształtów, barw i form, rozwijają wrażliwość na piękno, wyobraźnię i estetykę. Przyczyniają się do rozwijania inwencji wrażliwości wizualnej i myślenia. Dostarczają sposobności poszerzania wiedzy o świecie. Ruchy ręki dziecka są drobniejsze, bardziej precyzyjne, zamierzone, pracuje nadgarstek. Dziecko zaczyna używać społecznie wypracowanych symboli graficznych służących do przedstawienia np. człowieka, drzewa, zwierzęcia, domu. Przez zajęcia staje się świadome tworzenia kształtu na papierze.

    Instruktorzy tańca Luiza Kozioł i Marek Leś zapraszają w tym roku na taneczne warsztaty z hip-hopu, tanga argentyńskiego, jak również na cieszące się wielkim zainteresowaniem rytmiki dla najmłodszych i kursy tańca dla wszystkich. Na wszystkie panie dbające o dobrą kondycję od godz. 18:00 czekać będzie instruktorka aerobiku i zumby Asia Buller.

    Do swoich sal i pracowni zapraszają również instruktorzy szachów i modelarstwa lotniczego, którzy zapoznają dzieci i rodziców z formą zajęć , które prowadzą.

    Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia nas. Może zanim podejmiecie Państwo decyzję o zapisaniu swoich pociech na konkretne zajęcia warto zapoznać się z nimi. Wykwalifikowana, doświadczona kadra instruktorska pracująca z dziećmi już od wielu lat, zapewnia wysoki poziom zajęć. Dzieci uczestniczące w zajęciach mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań. Niektóre z nich odnoszą sukcesy na wszelkiego rodzaju zawodach, turniejach i konkursach regionalnych i ogólnopolskich.

    Wszystkie zajęcia planowe ruszają w naszym Domu Kultury od 9 września.


  • Kolejna odsłona konkursu plastycznego „... - oczami dziecka” rozstrzygnięta
    (21-06-2013)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    Czwarta już odsłona konkursu plastycznego „... - oczami dziecka” dobiegła końca. W tym roku tematem przewodnim konkursu była nasza pięknie odrestaurowana, zmieniająca się z miesiąca na miesiąc starówka. Tym samym konkurs przyjął nazwę „Mielecka Starówka - oczami dziecka”

    Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło 265 prac z terenu całego Mielca, ale również z powiatu - mieliśmy prace między innymi z Wampierzowa, Woli Mieleckiej, Rzędzianowic, Tuszowa Narodowego, Przecławia, Jaślan i te prace cieszą nas szczególnie, ponieważ świadczą o tym, iż konkurs „wychodzi” poza ramy miasta promując je poza jego granicami. Na zaproszenie do konkursu odpowiedziało większość mieleckich szkół podstawowych, ale na szczególne wyróżnienie wśród nich zasługują dwie mieleckie podstawówki: Szkoły Podstawowe nr 3 i 6. Z tych też szkół komisja konkursowa wyłoniła największą liczbę laureatów. Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie: wszystkim dzieciom, ich rodzicom, czy nauczycielom plastyki, serdecznie dziękujemy.

    Prace konkursowe spływały do SDK właściwie do ostatniego dnia, czyli do poniedziałku 27 maja. Komisja, w skład której wchodzili przedstawiciele organizatorów, czyli Pan Prezydent Bogdan Bieniek, Dyrektor MOSiR Pan Zygmunt Kołodziej, Kierownik Biura Promocji i Reklamy UM Pan Krzysztof Urbański i Plastyk z SDK Pani Teresa Kubik, której zadaniem było wyłonienie laureatów, spotkała się w SDK we wtorek 28 maja i po burzliwych obradach wyłoniła laureatów. Było to niełatwe zadanie, ponieważ imponująca ilość prac, mnogość przedstawionych w pracach tematów, różnorodność technik i materiałów plastycznych, czy w końcu poziom ich wykonania utrudniały całe zadanie. Jak to zwykle przy tego typu konkursach bywa, decyzja nie była łatwa, a rozmowy co do samego wyboru zwycięzców trwały długo. Każdy bowiem członek komisji miał swoich faworytów.

    Oto lista tegorocznych laureatów konkursu:

    W kategorii szkół podstawowych:

    • I miejsce - Agnieszka Skrzypczak, SP 6
    • II miejsce - Adam Karamarz, Niepubliczna SMS
    • III miejsce - Dawid Chmara, SP 6
    • Wyróżnienia: Anna Kołc, Marcel Chudzik, Oliwia Ryniewicz, Patryk Gros, Maria Styczyńska i Jakub Ćwięka z SP 3; Mateusz Wałek, Monika Wójcicka, Jagoda Zielińska, Jakub Patynek, Oskar Andrakowicz, Katarzyna Weryńska, Aleksandra Żarkowska, Aleksandra Lecnar, Amelia Kosydar, Aleksandra Milik z SP 6 oraz Michał Wiech z SP 2, Gabriela Jakubus ze Zgórska, Julia Szkotnicka z Wampierzowa i Małgorzata Mycka

    W kategorii gimnazjów:

    • I miejsce - Alicja Pasierb, Gimn. 2
    • II miejsce - Tomasz Burek, Gimn. 2
    • III miejsce - Klaudia Szelest, Gimn. 2

    Uroczyste wręczenie nagród młodym laureatom odbyło się w poniedziałek 3 czerwca w Sali Królewskiej Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu podczas posiedzenia XII Sesji Dziecięcej Rady Miejskiej.

    Nagrody w konkursie ufundowały UM w Mielcu, MOSIR w Mielcu, Mielecka Spółdzielnia Mieszkaniowa w Mielcu. Wszystkie prace plastyczne obejrzeć można przez cały czerwiec w Spółdzielczym Domu Kultury MSM ul. Kusocińskiego 13A, w godzinach 12:00 - 18:00.

    Serdecznie gratulujemy tegorocznym laureatom, dziękujemy rodzicom i nauczycielom za zachęcenie dzieci do udziału w konkursie. Szczególnie dziękujemy Panom Prezydentom: Januszowi Chodorowskiemu, Bogdanowi Bieńkowi, Panu Dyrektorowi Zygmuntowi Kołodziejowi, Kierownikowi Biura Promocji i Reklamy UM Panu Krzysztofowi Urbańskiemu za dotychczasową pomoc i zaangażowanie w organizację konkursu. Dziękujemy za ufundowanie nagród. Dziękujemy również bardzo serdecznie Pani Marioli Drewniak, wieloletniej organizatorce dziecięcych sesji w naszym mieście i nauczycielkom z SP 6 zaangażowanym w powstanie prezentacji multimedialnej.


  • Najmłodsi z Małego Klubu Malucha „Aniołkowo” zaprosili mamy na koncert
    (21-06-2013)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    Maluchy na co dzień spotykające się na zajęciach w Małym Klubie Malucha „Aniołkowo” mieszczącym się w Filii SDK przy ulicy Bajana 20A, wspólnie z opiekunką Panią Moniką Światowiec przygotowały koncert dla wszystkich mam z okazji ich święta. Do przygotowań włączył się również instruktor SDK Pan Andrzej Guzy, który zadbał o muzyczną oprawę całego spotkania. Dla większości mam był to pierwszy tego rodzaju koncert przygotowany przez ich pociechy.

    W obszernym i przygotowywanym w tajemnicy przed rodzicami koncercie mamy zobaczyły między innymi wierszyk „Pomogę mamie”, i piosenki śpiewane do akompaniamentu na pianinie: „Jestem sobie przedszkolaczek”, „Była sobie żabka mała”, „Pomogę mamusi”, „Kwiatek dla mamy”. Szczęśliwe mamy otrzymały również piękne kolorowe laurki z obrazkiem bukietu kwiatów, które to bukiety dzieci własnoręcznie pomalowały na zajęciach plastycznych. Był również słodki poczęstunek dla Gości i maluchów.


  • Zwiedzali, oglądali, pytali, uczestniczyli w specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach...
    (21-06-2013)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    Nasz Dom Kultury, obok kilku innych mieleckich instytucji, gościł delegacje z zaprzyjaźnionych miast partnerskich Mielca - w piątek 10 maja byli u nas Francuzi z Duchy-les-Mines, a w sobotę dzień później gościliśmy niemieckich tancerzy break-dance i muzyków z orkiestry dętej z Lohne.

    W piątek ponad czterdziestoosobowa grupa mieszkańców Duchy obejrzała nasz Dom Kultury, wszystkie sale, w których na co dzień odbywają się zajęcia. Mieli okazję zapytać o zajęcia, obejrzeć kroniki i zdjęcia zarówno SDK jak i klubów Seniora. Na specjalnie na ten dzień przygotowanych ekspozycjach zaprezentowaliśmy gościom naszą warsztatową działalność - zgromadzone prace z warsztatów przybliżyły zwiedzającym to, co na co dzień organizujemy dla zainteresowanych. W poszczególnych salach zwiedzający zobaczyli sprzęt i materiały, na których pracujemy, które wykorzystujemy do codziennej pracy z dziećmi. Szczególnie podobały się sale plastyczna i szachowa. Przed modelarniami goście zatrzymali się na dłużej, by obejrzeć ciekawą ekspozycję modeli przygotowanych przez naszych modelarzy. Na gości czekała również niespodzianka przygotowana przez nasze Panie Seniorki z klubu „Złota Jesień” - pyszne, jeszcze ciepłe ciasteczka z marmoladą różaną.

    Natomiast sobotnie spotkanie z tancerzami breakdance i członkami orkiestry dętej z Lohne miało zupełnie inny charakter. Oprócz bowiem zwiedzania poszczególnych sal czekały przygotowane dla nich zajęcia warsztatowe. Po krótkim zapoznaniu się z obiektem goście zobaczyli pokaz taneczny w wykonaniu pary z działającego u nas Klubu Tańca Towarzyskiego „Żaczek” oraz grupy hip - hopowej. Wtedy zatańczyli dla nas chłopcy z niemieckiego zespołu breakdance „Flying drops”. Następnie grupa podzieliła się na mniejsze, które w zależności od zainteresowań udały się do poszczególnych sal SDK. I tak tancerze wspólnie pracowali nad układem tanecznym, inni mieli okazje puścić kartonowe modele szybowców, a jeszcze inni wykonać kartkę metodą cardmaking, której głównym elementem były zdjęcia z naszego miasta. Jeszcze inni grali w szachy czy spokojnie jeszcze raz zwiedzali poszczególne sale. Czas mijał bardzo szybko i twórczo. Młodzi ludzie szybko nawiązali kontakt. Szczególnie twórczo było na sali widowiskowej gdzie powstawał bardzo spontanicznie układ taneczny, który to układ obie strony chciały zaprezentować na popołudniowym koncercie na placu AK. Dla naszych dziewczyn z grupy hip-hopowej było to wielkie przeżycie, gdyż nie dość że ćwiczą od niespełna 9 miesięcy, to był to ich pierwszy występ dla publiczności i jeszcze w jakim towarzystwie. Występ oczywiście się udał, tancerze otrzymali gromkie brawa, a nawiązane podczas warsztatów znajomości już owocują.

    Jest nam bardzo miło, iż mogliśmy gościć obie grupy. Bardzo za tę możliwość dziękujemy Urzędowi Miasta, a szczególne podziękowania należą się wszystkim instruktorom, Seniorom i młodzieży, dzięki którym te dwa spotkania przebiegły w miłej i twórczej atmosferze.


  • Zbliżają się wakacje, mamy propozycję dla Twojego dziecka
    (29-05-2013)
  • . . .

          Regulamin
          Karta kwalifikacyjna
          Oświadczenie rodziców
    UWAGA PILNE!!! Dotyczy opłat za dzienną opiekę wychowawczą (półkolonie): w przypadku płatności przelewem Księgowość wystawia faktury na adres podany w przelewie. Nie ma możliwości korekty lub zmiany faktury. W razie pytań, prosimy o kontakt z Zastępcą Głównego Księgowego Panią Anną Żarów pod nr tel. 17 583 08 25.

    Zbliżają się wakacje i jak co roku mamy propozycję spędzania ich właśnie z nami. Przygotowaliśmy wiele atrakcji dla małych i troszkę większych dzieci. Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 7-12 lat, dziewczynki i chłopców, lubiących zabawę i ruch na świeżym powietrzu, prace manualne, plastyczne, taniec i występy sceniczne.

    Na wszystkich zainteresowanych czekają specjalnie przygotowane liczne atrakcje, a przede wszystkim doświadczona kadra instruktorska, na co dzień pracująca w naszym Domu Kultury z dziećmi.

    Pobyt dzieci, jak zresztą co roku, zaplanowaliśmy na tygodniowe turnusy, trwające od poniedziałku do piątku. W każdym tygodniu będziemy wychodzić z dziećmi na basen, do kina , zwiedzać urokliwe zakątki miasta. Maksymalnie w jednym tygodniu SDK może przyjąć 40 uczestników, a jedno dziecko może zapisać się na dwa tygodnie. Jednak w miarę wolnych miejsc będzie istniała możliwość przedłużenia pobytu dziecka. Wystarczy zapoznać się z regulaminem pobytu zamieszczonym na naszej stronie internetowej, wydrukować z niej kartę uczestnictwa i oświadczenie i wszystko wypełnione przynieść do nas. Karta uczestnictwa nie wymaga wypełnienia przez lekarza czy pielęgniarkę, więc wszystko można załatwić samemu. Prosimy o dokładne zapoznanie się z regulaminem i oświadczeniem, aby być może uniknąć późniejszych nieporozumień i rozwiać wszelkie wątpliwości. Prosimy również o dokładne i sumienne wypełnianie kart kwalifikacyjnych , zwłaszcza części dotyczącej zdrowia - chodzi o bezpieczeństwo Państwa dzieci.

    Na nadchodzące wakacje przygotowaliśmy wiele atrakcji. Warsztaty plastyczne czy biżuteryjne, na których dziewczynki będą mogły własnoręcznie sobie zrobić kolczyki czy bransoletkę, malowanie na dużych sztalugach malarskich jak również zajęcia plastyczne w terenie, praca z gliną, masą solną, filcem, wełną czesakową, zajęcia taneczno-sportowe, warsztaty teatralne i wspólne przygotowanie krótkich występów , wyjścia na basen odkryty lub w razie niepogody wyjazd na krytą pływalnię na osiedlu Smoczka, wyjścia do kina na seanse 2D i 3D , zajęcia z animatorem w jednej z mieleckich Sal zabaw, liczne konkursy z drobnymi upominkami, udział w seansach mobilnego planetarium, to tylko część atrakcji, jakie przygotowaliśmy dla dzieci.

    Każdy uczestnik zapewnione ma wyżywienie w postaci drugiego śniadania - bułek lub chleba z wędliną, serem, sałatą, pomidorem czy ogórkiem - ciepłej herbaty, dwudaniowego obiadu jedzonego w znajdującej się nieopodal budynku SDK restauracji oraz deseru - loda. W SDK będą dystrybutory z wodą źródlaną, dostępną przez cały czas. Każde dziecko na czas pobytu na półkolonii będzie przez nas ubezpieczone. Pierwszy turnus zaczyna się w poniedziałek 1 lipca, a ostatni - piąty - w poniedziałek 29 lipca.

    Wszelkie dodatkowe informacje uzyskać można w SDK, ul. Kusocińskiego 13A, poniedziałek-piątek w godzinach 1200-1900, pod nr telefonu 17 5855342 lub na naszej stronie internetowej.


  • Dwudniowa wystawa modelarska zgromadziła wielu wystawców i jeszcze więcej zwiedzających
    (29-05-2013)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    Dwudniowa impreza rozpoczynająca sezon modelarski w naszym Domu Kultury zorganizowana w dniach 27-28 kwietnia,zawsze cieszyła się dużym zainteresowaniem. W tym roku było podobnie. Ładna pogoda zachęcała do zwiedzania - przez te dwa dni wystawę zobaczyło około 240 osób. To dla nas bardzo imponujący wynik. A było co oglądać: 65 modelarzy w różnym wieku, w tym trzy dziewczynki, zrzeszonych w różnych modelarniach i tych niezrzeszonych wystawiło łącznie 195 eksponatów.

    W wystawionych modelach zadziwiał kunszt wykonania, precyzja, dokładność odwzorowania oryginału, dbałość o wszystkie detale. Wśród wystawców byli modelarze, którzy po raz pierwszy wystawiali swoje modele, ale byli i tacy, których piękne prace mogliśmy podziwiać już po raz kolejny. Jak co roku zobaczyliśmy eksponaty wykonane przez mieleckie rodziny, pasjonujące się modelarstwem lotniczym. Wielu z młodych ludzi biorących udział w części konkursowej imprezy, to dzieci czy nawet wnukowie byłych pracowników WSK Mielec. Wśród zwiedzających znaleźli się wychowankowie modelarni IKAR działającej przy naszym Domu Kultury. Wszyscy wystawcy bardzo chętnie dzielili się swoim doświadczeniem, swoją pasją ze zwiedzającymi. Opowiadali o żmudnym, ale dającym wiele satysfakcji procesie tworzenia.

    Podczas dwudniowej wystawy miało miejsce nie tylko zwiedzanie, ale i rywalizacja, gdyż jej organizatorzy, czyli SDK i działające w nim Stowarzyszenie Kultury Fizycznej ODEK wśród wszystkich wystawców w czterech kategoriach wiekowych, czyli do 10-ciu lat, do 14-tu lat, do 18-tu lat i seniorzy, wyłonili najpiękniejsze modele wykonane z plastiku i kartonu. Łącznie komisja konkursowa w składzie: Bożena Rachwał, Wiesław Krużel i Zygmunt Osak przyznała 37 nagród. Oto lista zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych:

    Do 10-ciu lat

          modele z plastiku:
    • 1 miejsce - Daniel Batog
    • 2 miejsce - Patryk Żurawski
    • 3 miejsce - Jakub Czarnecki
          modele z kartonu:
    • 1 miejsce - Maria Kędzior
    • 2 miejsce - Wojciech Kurdziel
    • 3 miejsce - Sebastian Nogaś
          dioramy:
    • 1 miejsce - Daniel Batog
    • 2 miejsce - Maria Kędzior
    • 3 miejsce - Jakub Czarnecki

    Do 14-tu lat

          modele z plastiku:
    • 1 miejsce - Michał Kędzior
    • 2 miejsce - Tomasz Kaźmierski
    • 3 miejsce - Przemysław Żurawski
          modele z kartonu:
    • 1 miejsce - Michał Kędzior
    • 2 miejsce - Przemysław Żurawski
    • 3 miejsce - Krystian Niedbała
          dioramy:
    • 1 miejsce - Krystian Niedbała
    • 2 miejsce - Michał Nadzieja
    • 3 miejsce - Przemysław Żurawski

    Do 18-tu lat

          modele z plastiku:
    • 1 miejsce - Bartosz Kaźmierski
    • 2 miejsce - Mateusz Rachwał
    • 3 miejsce - Michał Ungeheuer
          modele z kartonu:
    • 1 miejsce - Bartosz Kaźmierski
          dioramy:
    • 1 miejsce - Mateusz Rachwał
    • 2 miejsce - Bartosz Kaźmierski

    Seniorzy

          modele z plastiku:
    • Damian Kaczmarczyk, Marek Hoheker, Stanisław Kaczmarczyk, Tomasz Aleksandrowicz
          modele z kartonu:
    • Jarosław Ostoja-Rumszewicz, Mariusz Kwidrzał, Piotr Nieckarz, Monika Pancerz, Marcin Gawryś, Katarzyna Zych
          dioramy:
    • Piotr Cieślik, Ryszard Gawryś, Wiesław Krużel, Krzysztof Osak

    Nagrody w konkursie ufundowane zostały przez SDK, Stowarzyszenie Kultury Fizycznej ODEK, Stowarzyszenie Spadochroniarzy Polskich w Mielcu, FLY Polska, wychowanków modelarni IKAR działającej przy SDK: Piotra Cieślika i Macieja Brągiewicza.

    Jako organizatorzy cieszymy się, iż tegoroczna „Wystawa - konkurs” cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, wszystkim którzy poświęcili swój wolny czas i przyszli do nas ze swoimi najbliższymi serdecznie dziękujemy. Z doświadczenia wiemy, iż wielu młodych modelarzy rozpoczyna swoją przygodę z modelarstwem lotniczym po obejrzeniu naszej wystawy.


  • Po raz szesnasty „Teatr Jednego Wiersza” zgromadził wielu uczestników...
    (29-05-2013)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    W Spółdzielczym Domu Kultury, działającym pod egidą Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu odbyła się szesnasta edycja „Teatru Jednego Wiersza”.

    Impreza jak co roku zgromadziła wielu młodych ludzi, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu całego miasta, jak również - co nas bardzo cieszy - całego powiatu. W tym roku zgłosiła nam się rekordowa liczba uczestników, toteż podobnie jak w roku ubiegłym postanowiliśmy podzielić rywalizację na dwie kategorie wiekowe: dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów. Jak się również okazało już po wysłuchaniu wszystkich prezentacji, jury postanowiło nagrodzić większą jak do tej pory liczbę występujących. Na nasze zaproszenie do udziału w konkursie odpowiedziały, przygotowując dzieci do występu, następujące szkoły podstawowe z terenu naszego miasta: SP1, SP3, SP6, SP11, a także Gimnazjum nr 4, jak również dzieci z Gminnego Ośrodka Kultury w Grochowem, Miejskiego Centrum Kultury w Przecławiu i Zespołu Szkół w Przecławiu. Do udziału w konkursie zgłosiły nam się również dwie osoby przygotowujące się do konkursu indywidualnie w domu.

    Poziom prezentacji był bardzo wysoki. Również repertuar bardzo zróżnicowany i bardzo ambitny. Obok wierszy Jana Brzechwy, Juliana Tuwima czy Ludwika Jerzego Kerna usłyszeliśmy wiersze naszej noblistki Wisławy Szymborskiej czy Tadeusza Śliwaka. Jury konkursu, w skład którego wchodzili: Pani Urszula Gładyszewska-Wałek i Panowie Jan Stępień i Zbigniew Wawer, miało trudny wybór i ustalenie zwycięzców oraz wyróżnionych trwało bardzo długo. Wszystkie bowiem prezentacje były znakomicie przygotowane i przedstawione, a niektórym z nich towarzyszył zarówno uzasadniony gest i ruch sceniczny jak również starannie dobrane stroje i rekwizyty. Przy wyborze jury kierować się bowiem musiało głównym założeniem i regułami takiego typu konkursu - mało recytacji, dużo gry scenicznej, ruchu, rekwizytów.

    Decyzję o wyborze przedstawił zebranym Przewodniczący jury Pan Jan Stępień, który związany jest z konkursem od pierwszej jego edycji. Podkreślił, iż poziom konkursu był bardzo bardzo wysoki. I tak ich decyzją, w kategorii szkół podstawowych wyniki przedstawiały się następująco:

    • 1 miejsce: Adrianna Majewska z SP 3 za zaprezentowanie wiersza „Czekolada z czosnkiem” i Emilia Mądry za interpretację wiersza „Na straganie”
    • 2 miejsce: Gabriela Helowicz, Aleksandra Malczyńska i Julia Helowicz z Miejskiego Centrum Kultury w Przecławiu za bardzo ciekawą interpretację „Lokomotywy” Juliana Tuwima
    • 3 miejsce: Wojciech Królikowski z SP3 za „Tajemnicza kąpiel”, Iga Rusin z GOK w Grochowem za „Gospodyni mucha” i Lena Mazurkiewicz z MCK Przecław za „Przyjście wiosny”
    • Wyróżnienia: Dominika Kolisz, Karolina Kubik, Wiktoria Bajor, Mikołaj Sajda, Kamila Bosak z SP 1 za inscenizację wiersza „Na leśnej polanie”

    Natomiast w kategorii gimnazjów najlepszymi okazali się:

    • 1 miejsce: Weronika Wilczyńska z Grupy Awangarda działającej przy ZS w Przecławiu za interpretację utworu „Satyra na bożą krówkę”
    • 3 miejsce: Olga Janus, Klaudia Krawczyk, i Angelika Paliga za fragmenty prozy „Mały Książe”

    Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy, członkom komisji dziękujemy za pracę i zapraszamy na kolejny „Konkurs Jednego Wiersza”. W przyszłorocznej edycji naszego konkursu pojawi się kolejna kategoria, ale o tym za rok...

    Nagrody w konkursie dla wszystkich laureatów jak również wszystkich uczestników ufundowała Mielecka Spółdzielnia Mieszkaniowa w Mielcu.


  • Wielki jubileusz Klubu Seniora „Pogodna Jesień”
    (29-05-2013)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    W sobotę 20 kwietnia w jednej z mieleckich restauracji odbyła się uroczystość dwudziestolecia powstania Klubu Seniora „Pogodna Jesień” działającego pod egidą Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu. Ten prężnie działający klub dzięki społecznej pracy wielu ludzi wciąż się rozwija i zrzesza wielu członków z terenu całego miasta.

    Na perfekcyjnie przygotowaną uroczystość, oprócz dostojnych Jubilatów, delegacji z zaprzyjaźnionych Klubów Seniora z Mielca i Przecławia, przybyli również znamienici Goście i przyjaciele Klubu, bez których codzienne funkcjonowanie klubu nie byłoby tak sprawne. I tak wśród licznie zaproszonych gości znaleźli się: wiceprezydent Mielca Pan Bogdan Bieniek, Prezes Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu Pan Zbigniew Buczek, Dyrektor SP nr 1 Pan Marek Paprocki, Kierowniczka Domu Dziennego Pobytu, w którym od początku istnienia Klubu mają miejsce cotygodniowe spotkania członków „Pogodnej Jesieni” Pani Anna Jeleń, Ksiądz Krzysztof Prokop z Parafii pw. Ducha Świętego, który sprawuje opiekę duszpasterską nad klubem, Dyrektor Przedszkola nr 4, z którym od wielu lat współpracują Seniorzy Pani Elżbieta Świstro z jedną z wychowawczyń, przedstawiciel firmy „Ankol” Pan Witold Kalita. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również koleżanki i koledzy z zaprzyjaźnionych Klubów Seniora: najstarszego mieleckiego klubu, od czterdziestu lat działającego w SDK - „Złota Jesień” z przewodniczącą Panią Krystyna Skowrońską-Litwin i opiekunką z ramienia MSM Panią Teresą Kubik, „Wrzos”, z przewodniczącą Panią Władysławą Cegielską i opiekunką Panią Urszulą Gładyszewską-Wałek, przedstawiciele Klubu Seniora z Przecławia „Złoty Wiek” z Przewodniczącą Panią Wiesławą Wiącek.

    Po powitaniu Gości przez przewodniczącą klubu Panią Marię Madej, w krótkiej części artystycznej wystąpiły dzieci z SP 1, z którą to szkołą od wielu lat współpracują Seniorzy z „Pogodnej Jesieni”. Występ uczniów składający się z pięknych układów tanecznych i piosenek został nagrodzony gromkimi brawami. Następnie wszyscy zaproszeni Goście wysłuchali krótkiej historii klubu przygotowanej i przedstawianej przez jego członkinię Panią Marię Ściorę. Pani Maria przedstawiła jego historię w zasadzie od momentu powstania do chwili obecnej. W telegraficznym skrócie zebrani usłyszeli o inauguracji działalności, o pierwszych spotkaniach, pierwszych członkach i pierwszym Zarządzie, o nieodżałowanej Przewodniczącej Śp. Pani Romanie Olter, która była pierwszą przewodniczącą klubu i przez prawie 17 lat stała na jego czele inicjując wiele pomysłów. Pani Maria opowiedziała również o wielu instytucjach, z którymi na co dzień współpracuje klub, o wycieczkach, spotkaniach z ciekawymi ludźmi, o działalności artystycznej klubowego chóru „Roma” i o jego licznych występach, ale i osiągnięciach.

    Część oficjalna spotkania zakończyła się życzeniami, które na ręce Przewodniczącej klubu Pani Marii Madej i opiekuna z ramienia MSM Pana Andrzeja Guzego składali wszyscy zaproszeni Goście. Serdeczności było wiele, wszyscy gorąco dziękowali za zaproszenie, życzyli dalszej owocnej pracy w klubie, pogody ducha i zdrowia. Wiceprezydent Mielca Pan Bogdan Bieniek podkreślił duży wkład w działalność mieleckich Klubów Seniora Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu, pod egidą której działają trzy mieleckie Kluby Seniora zrzeszające ponad 200 członków z terenu całego miasta. Podkreślano także duży wkład w bieżącą działalność klubu Zarządu na czele z panią Przewodniczącą Marią Madej i jego opiekuna Pana Andrzeja Guzego.

    Po zakończeniu oficjalnej części spotkania przyszedł czas na poczęstunek i wspólną zabawę do późnych godzin nocnych. Jubilatom serdecznie gratulujemy i życzymy wielu okazji do klubowych spotkań.


  • Znany mielecki artysta z wizytą w pracowni plastycznej
    (16-05-2013)
  • . . . . .
    . . . .

    Na jednych z kwietniowych zajęć plastycznych w SDK gościł Pan Stanisław Szęszoł, znany i ceniony mielecki artysta-rzeźbiarz, który jest jak zresztą sam podkreślał samoukiem, gdyż jego zawód wyuczony jest zupełnie inny.

    Na ponad dwugodzinnym spotkaniu, w którym uczestniczyły nie tylko dzieci uczęszczające na zajęcia plastyczne, ale i rodzice niektórych z nich, Pan Stanisław bardzo ciekawie opowiadał o swojej pasji, o wielkim zamiłowaniu do rzeźbiarstwa. Dzieci miały okazję zobaczyć jak wygląda proces twórczy, ponieważ artysta przyniósł do pracowni swoje dłuta i lipowe drzewo, w którym przy bardzo zaciekawionych małych plastykach rzeźbił postać Marii Panny.

    Dzieci zadawały Gościowi wiele pytań dotyczących jego zamiłowania do rzeźbiarstwa, na które uzyskiwały wyczerpującą odpowiedź. Dowiedziały się miedzy innymi, gdzie artysta szuka inspiracji i jak długo trwa praca nad jedną rzeźbą. Co najchętniej rzeźbi i co staje się z jego gotowymi pracami. Wytłumaczył również dzieciom, dlaczego do rzeźbienia wykorzystuje się drzewo lipowe, a nie dąb czy drzewo sosnowe. Plastycy mogli również z bliska przyjrzeć się warsztatowi artysty, wziąć do ręki dłuto czy inne przyniesione przez Pana Stanisława, używane przez niego w codziennej pracy narzędzia. Chętnie oglądały również przyniesione na spotkanie już gotowe rzeźby ptaków czy różnych postaci. Całe spotkanie upłynęło w sympatycznej atmosferze.


  • Poświąteczne spotkania przy „święconce” w Klubach Seniora
    (16-05-2013)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    Poświąteczne spotkania w Klubach Seniora działających w SDK to wieloletnia tradycja pieczołowicie kultywowana przez wszystkich klubowych członków. Takie spotkania organizowane przy okazji nie tylko Świąt Wielkanocnych, ale i Bożego Narodzenia, to wspaniały moment, aby spotkać się nie tylko w gronie klubowiczów, ale i z wieloma Gośćmi i Przyjaciółmi.

    Na pierwszych poświątecznych spotkaniach Klub Seniora „Złota Jesień” i Klub Seniora „Wrzos” zorganizowały właśnie takie spotkania, na których przy odświętnie nakrytych stołach , przy przepysznych potrawach przygotowanych przez członkinie spotkali się wszyscy klubowicze i zaproszeni Goście.

    Pierwsze spotkanie miało miejsce w czwartek 11 kwietnia w Filii SDK na Osiedlu Szafera, gdzie swoje regularne spotkania ma najmłodszy nasz Klub Seniora „Wrzos”. Przy pięknie nakrytym stole, udekorowanym stroikami wykonanymi przez klubowiczki na zajęciach pracoterapii zasiedli nie tylko wszyscy członkowie Klubu, ale i licznie zaproszeni Goście w osobach: księży Władysława Tokarczuka i Grzegorza Franczyka z pobliskiej Parafii Trójcy Przenajświętszej, Dyrektora Domu Pomocy Społecznej Pana Jana Burego i Pani Doroty Kapinos wraz z delegacją pensjonariuszy i Przewodniczącego Samorządowej Rady Osiedla Szafera Pana Zbigniewa Głowackiego. Wszyscy zaproszeni Goście zgodnie potwierdzali jak ważne dla lokalnej społeczności są właśnie takie Kluby, ile pożytku niosą za sobą tego rodzaju spotkania, jak ważne jest podtrzymywanie dobrych stosunków i współpracy z innymi podobnymi organizacjami i instytucjami. Na spotkaniu był również czas na wspólnie śpiewanie pieśni i piosenek, w którym to śpiewaniu prym wiedli przybyli na spotkanie Księża. Przy organizacji uroczystości, przygotowaniu pysznego poczęstunku zaangażowany był cały Zarząd Klubu i jego opiekunka Pani Urszula Gładyszewska-Wałek.

    Kolejne poświąteczne spotkanie, tym razem w Klubie Seniora „Złota Jesień” działającym w SDK przy ulicy Kusocińskiego 13A, miało miejsce w sobotę 13 kwietnia. Tu również do wielkich przygotowań włączył się cały Zarząd Klubu. Przygotowań było sporo, bo i najstarszy nasz Klub liczy sobie wielu Członków, którzy zawsze bardzo chętnie i licznie przybywają na tego typu spotkania. Prace przygotowawcze usprawnił podział obowiązków i duże zaangażowanie Klubowiczów. Panowie zrobili zakupy, z których Panie przyrządziły pyszny poczęstunek. Panowie również przygotowali salę, w której odbywało się spotkanie. O strawę duchową zadbała Pani Anna Paprocka, która wspólnie z klubowymi koleżankami przygotowała i przedstawiła wzruszający montaż słowno-poetycki. Seniorzy zaśpiewali również dwie piękne piosenki, które przygotowali na cotygodniowych zajęciach ze śpiewu z Panią Wiolettą Jasińską. Na koniec oficjalnej części spotkania wszyscy zaangażowani w organizacje spotkania otrzymali od pozostałych gromkie brawa a byli to obok opiekunki Klubu Pani Teresy Kubik Panie: Krystyna Litwin-Skowrońska, Genowefa Markowska, Zofia Pasek, Teofila Bożyk, Maria Świątek, i Panowie: Konstanty Hawron, Aleksander Chęciński, Ryszard Rodzik, Jan Marnik, Kazimierz Sójka i Józef Flis.


  • Kolejna odsłona konkursu plastycznego „... - oczami dziecka”
    (22-04-2013)
  •       Regulamin konkursu
          Oświadczenie

    Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w czwartej edycji konkursu plastycznego: „ ... - oczami dziecka”. Konkurs plastyczny skierowany do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów, do małych plastyków zrzeszonych w domach kultury, świetlicach z terenu naszego miasta i całego powiatu od samego początku swoją tematyką nawiązuje do Mielca.

    „Mielecka Starówka - oczami dziecka” - oto tegoroczne motto naszego konkursu. Czekamy na prace plastyczne przedstawiające naszą piękną, odnowioną i wciąż rozwijającą się Starówkę. Oczywiście temat jest bardzo „plastyczny” i tak naprawdę bardzo szeroki - mieleckie Stare Miasto to nie tylko ścisły rynek, to także tereny obejmujące obszary nad Wisłoką, zabytkowe obiekty sakralne, budynki użyteczności publicznej, piękne kamienice. Zachęcamy również do malowania ciekawych zakątków i „zakamarków” tej części miasta. Chcemy aby poprzez zgłoszone do konkursu prace spojrzeć na nasze Stare Miasto przez nieznaną dotychczas większości mieszkańców perspektywę. Temat tegorocznego konkursu jest ściśle związany z tematem, jaki dzieci i młodzież wraz z włodarzami naszego miasta będą poruszać na XII Dziecięcej Sesji Rady Miejskiej.

    Na prace plastyczne wykonane dowolną techniką plastyczną, w formacie nie mniejszym niż A3, opisane na odwrocie (temat pracy, imię i nazwisko autora, wiek i telefon kontaktowy, w przypadku instytucji jej nazwę i dane opiekuna, telefon kontaktowy) czekamy do poniedziałku 27 maja. Komisja konkursowa, w skład której wchodzić będą przedstawiciele Organizatorów, wybierze trzy najlepsze prace oraz przyzna 10 wyróżnień w dwóch kategoriach: uczniowie szkół podstawowych i uczniowie gimnazjów. Wszyscy laureaci konkursu zostaną powiadomieni telefonicznie. Nagrodą dla laureatów konkursu, oprócz nagród rzeczowych ufundowanych przez UM, MOSiR i Mielecką Spółdzielnię Mieszkaniową w Mielcu będą mandaty uprawniające do wzięcia udziału w XII Dziecięcej Sesji Rady Miejskiej, na tej uroczystej radzie zostaną również wręczone nagrody rzeczowe.

    Jak co roku, tak i teraz wspiera nas we współorganizacji Urząd Miasta i MOSiR, za co serdecznie dziękujemy Panom: wice prezydentowi Bogdanowi Bieńkowi i Dyrektorowi Zygmuntowi Kołodziejowi.

    Wszelkie dodatkowe informacje uzyskać można w Spółdzielczym Domu Kultury MSM, tel 17 585 53 42, od poniedziałku do piątku w godz. 13:00 - 18:00. Na stronach internetowych Organizatorów dostępny jest pełen Regulamin Konkursu, jak również obowiązkowe dla uczestników konkursu „Oświadczenie”.

    Patronat medialny nad imprezą objęli Tygodnik KORSO i portal hej.mielec. Serdecznie zapraszamy do udziału


  • Wiosna zawitała do „Aniołkowa”
    (22-04-2013)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    Na jednych z kwietniowych zajęć w „Aniołkowie” maluchy wraz ze swoja opiekunką rozmawiały o pierwszych atrybutach wiosny, jakimi niewątpliwie są kwiaty. Cały dzień w „Aniołkowie” przebiegał pod hasłem: „W krainie kwiatów”.

    Maluchy rozmawiały o tym, co to w ogóle są te kwiaty, z czego się składają, na przygotowanych wcześniej obrazkach rozpoznawały najpopularniejsze gatunki wiosennych kwiatów. Nazywały poszczególne części roślin, rozmawiały z opiekunką również o tym, dlaczego warto jest hodować te rośliny, co jest potrzebne do tego, aby kwiaty mogły prawidłowo rosnąć i że należy nimi obdarowywać najbliższych, bo to dostarcza im wiele radości. Dzieci dowiedziały się również, iż kwiaty, zanim trafią do kwiaciarni, są hodowane w specjalnych firmach ogrodniczych, gdzie panują odpowiednie warunki, uprawa kwiatów to bardzo ciężkie zajęcie, a na świecie istnieje kilka krajów, które słyną z kwiatowych upraw. Usłyszały również, iż wiele odmian kwiatów posiada swoje imiona, nadawane przez ich hodowców, a nadawane na cześć jakichś znanych i powszechnie szanowanych osób.

    W części plastycznej tych zajęć dzieci malowały dużego słonecznika w doniczce i układały obrazkowe puzzle z tulipanem. Opiekunka, pani Monika Światowiec, czytała dzieciom również opowiadanie M. Różyckiej „O żółtym tulipanie”, który stał się pierwszym znakiem wolno nadchodzącej wiosny. Maluchy bawiły się również podczas zabawy ruchowej „Kwiatki na rabatki” i śpiewały piosenkę o bratkach i stokrotkach na rabatce Dorotki...

    Codzienne zajęcia w „Aniołkowie” bardzo podobają się dzieciom i ich rodzicom. Maluchów wciąż przybywa, a i rodzice zapisują już swoje pociechy na zajęcia planowane na okres wakacji i na sezon 2013/2014. Zainteresowanych serdecznie zapraszamy.


  • Wiosenne warsztaty wizażu dla Pań
    (02-04-2013)
  • . .

    Zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami zapraszamy serdecznie wszystkie Panie na kolejną, tym razem wiosenną odsłonę warsztatów wizażu, które poprowadzi Pani Aleksandra Warkocki. Poprzednie dwa spotkania z Panią Olą, które odbyły się w grudniu i styczniu, cieszyły się wielkim zainteresowaniem wśród uczestniczek. Wzięło w nich udział 20 kobiet w różnym wieku.

    Na 4-godzinnych warsztatach prowadząca zapozna uczestników z wieloma zagadnieniami praktycznymi, takimi jak analiza kształtu twarzy, analiza poszczególnych jej elementów i w końcu jej modelowanie. Omówione zostaną podstawowe przybory do wykonania makijażu oraz etapy jego wykonania, zaczynając od korekty niedoskonałości. Pani Aleksandra przedstawi rodzaje baz pod makijaż, podkładów, pudrów, róży, a na modelkach-uczestniczkach wykona makijaż dzienny, wieczorowy i do pracy. Każda uczestniczka otrzyma również indywidualną poradę dostosowaną do jej wieku, typu urody, z której dowie się, czego w makijażu powinna unikać, co korygować i tuszować, a z czego powinna zrobić swój atut. Wszystkie makijaże wykonane będą na profesjonalnych kosmetykach, które zapewnia prowadząca, właścicielka salonu kosmetycznego Retro Day Spa w Mielcu. Panie nie muszą zabierać ze sobą lusterek czy pędzli do makijażu. Pani Ola zapozna również uczestniczki z obowiązującymi na wiosnę trendami w wizażu. Prowadząca pokaże jak robić mocne wyraziste kreski na powiekach kolorowymi eyelinerami, tak modnymi tego sezonu, jak samodzielnie wykonać nadal modny smoky eyes w bardziej drapieżnej odsłonie i jak w codziennym makijażu bawić się kolorami.

    Warsztaty odbędą się w dwóch turach: środa 17 kwietnia i czwartek 18 kwietnia w SDK przy ul. Kusocińskiego 13A w godzinach 1600 - 1900. Ze względu na indywidualne podejście do każdej z uczestniczek - porady i pełny makijaż, wszystko potrwa około 45 minut na jedną osobę - każda grupa może liczyć nie więcej niż 5 osób. Na zgłoszenia czekamy do piątku 12 kwietnia do godziny 1500 pod nr telefonu 17 58 55 342 lub osobiście w SDK od poniedziałku do piątku w godzinach 1200 - 1800.


  • XVI edycja konkursu recytatorskiego „Teatr Jednego Wiersza”
    (02-04-2013)
  • . .

          Regulamin
          Karta zgłoszeniowa

    Już po raz szesnasty w SDK odbędzie się konkurs recytatorski „Teatr Jednego Wiersza”.

    Ta impreza z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem. W ubiegłym roku w rywalizacji wzięło udział 46 osób - dzieci i młodzież, którzy w prezentacjach solowych czy zespołowych prezentowali swoje umiejętności sceniczne.

    Do udziału w rywalizacji zgłaszają się dzieci i młodzież przygotowywane do występu przez nauczycieli w szkołach, jak również - co nas organizatorów bardzo cieszy - wykonawcy, którzy do konkursu przygotowują się sami w domu. Było również kilka instytucji spoza naszego miasta, które zgłosiły swoje zespoły do udziału w konkursie. Dzieci i młodzież chętnie biorą w nim udział, gdyż daje uczestnikom możliwość zaprezentowania swych umiejętności aktorskich.

    Ten cykliczny konkurs na stałe wpisał się w kalendarz naszych imprez, jest organizowany z myślą o dzieciach i młodzieży uzdolnionej recytatorsko. Do udziału w tegorocznej edycji zapraszamy wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił na scenie i poddać się jednocześnie ocenie komisji konkursowej.

    W tym roku konkurs odbędzie się w środę 24 kwietnia o godzinie 1100 w SDK przy ul. Kusocińskiego 13A. Na zgłoszenia wykonawców czekamy do piątku 19 kwietnia do godziny 1000. Serdecznie zapraszamy. Na najlepszych czekają dyplomy i nagrody ufundowane przez organizatora.


  • W Aniołkowie maluchy poznają świat zwierząt
    (22-02-2013)
  • . . . . . . .

    Spotkania dla najmłodszych w Małym Klubie Malucha „Aniołkowo”, mającym swoją siedzibę w filii SDK nr I przy ul. Bajana 20A na Osiedlu Lotników upływają na beztroskiej, bezpiecznej zabawie w gronie rówieśników, ale również na nauce.

    Podczas codziennych już, porannych zajęć dzieci poprzez zabawę poznają otaczający ich świat, uczą się współżycia w grupie. Instruktorka Monika Światowiec na codzień pracująca z dziećmi rozpoczęła właśnie cykl pogadanek dla swoich podopiecznych „Niezwykły świat zwierząt”, podczas których dzieci poznawać będą zwyczaje, życie zwierząt domowych i dzikich, mieszkających w naszych lasach, rzekach, morzach czy w końcu w ogrodach zoologicznych.

    Na pierwszych zajęciach maluchy rozmawiały i poznawały właściwie znane im doskonale zwierzątko domowe - kota. Inspiracją do rozmów i zajęć był wiersz H. Bechlerowej „Jak kotek zwierzęta mlekiem częstował”. Maluchy poznały sposoby opiekowania się zwierzętami, wymieniały produkty, którymi żywi się kotek, rozmawiały o tym, dlaczego koty piją mleko i dlaczego dzieci również powinny je pić. Chętnie rozmawiały o tym, czy same w domu posiadają zwierzątko i w jaki sposób się nim opiekują. Na zajęciach ruchowych mali klubowicze w kocich maskach przygotowanych przez Panią Monikę naśladowali małe kotki - „spacerowali po płotach”, pili mleczko, myli się, bawili kłębkiem wełny, cichutko miauczeli, w końcu poszli spać. Z kolei podczas plastycznej części zajęć dzieci najpierw rozmawiały o tym, jakiego koloru są koty, a następnie kolorowały przygotowany wcześniej portret kotka. Na koniec zajęć wszyscy słuchali bajek i wierszyków, których głównym bohaterem był kotek.


  • Karnawałowe zabawy z niepełnosprawnymi
    (22-02-2013)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    Na przełomie stycznia i lutego odbyły się w SDK dwie zabawy karnawałowe. W sobotę 26 stycznia, od wczesnych godzin popołudniowych w naszym Domu Kultury trwała zabawa karnawałowa, którą nasi pracownicy przygotowali i prowadzili specjalnie dla dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców z Rejonowego Koła Pomocy Dzieciom i Młodzieży niepełnosprawnych ruchowo, którego przewodniczącym jest pan Władysław Betlej. Natomiast także w sobotę, ale 2 lutego, gościliśmy w SDK dzieci, młodzież i niepełnosprawnych z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz dzieci z upośledzeniem umysłowym, którego prezesem jest Pan Jacek Piechota.

    26 stycznia sala widowiskowa już od pierwszych utworów muzycznych, które na zabawę przygotował instruktor SDK Pan Andrzej Guzy, szybko zapełniła się tańczącymi. Tańczących był ogrom, a ich zabawa była bardzo udana. Dzieci i młodzież tańczyła w parach, wspólnie z rodzicami, opiekunami czy przybyłymi na zabawę wolontariuszami, jak również w kółeczkach - mniejszych lub większych. W zabawie towarzyszyły im również instruktorki Teresa Kubik i Urszula Gładyszewska-Wałek. Różnorodność prezentowanych utworów muzycznych skłoniła tańczących do dedykowania utworów swoim rodzicom czy przyjaciołom. Zebrani mieli również okazję i możliwość usłyszenia i zatańczenia do swoich ulubionych piosenek, które przynieśli z domu. W oczekiwaniu na przybycie Świętego Mikołaja z prezentami każdy z uczestników mógł wystąpić przed zebranymi śpiewając swoją ulubioną kolędę. Jak się później okazało. to był bardzo udany punkt zabawy - nie dość że występujących było bardzo dużo, to żadna z kolęd nie została zaśpiewana dwa razy. Wszystkie występy były pozytywnie odebrane przez pozostałych i sowicie nagradzane gromkimi brawami. To miłe, ponieważ widać było, iż ci wszyscy młodzi ludzie bardzo się lubią, szanują i tworzą grupę oddanych sobie przyjaciół.

    Około godziny 17 na salę wkroczył Święty Mikołaj z pomocnikami, którzy wnosili mnóstwo ogromnych paczek wypełnionych słodkościami. Po wręczeniu wszystkim przybyłym podarunków znalazł się czas na wspólne zdjęcia i tańce z hojnym Gościem. Na wszystkich przybyłych - zarówno dzieci jak i ich rodziców czy opiekunów - czekał również słodki poczęstunek i ciepła herbatka.


    2 lutego wszystkich przybyłych gości powitała Pani Regina Piechota, życząc zebranym udanej zabawy. Muzykę na tą okoliczność także przygotował instruktor SDK Andrzej Guzy, dobierając takie przeboje, aby razem z dziećmi i młodzieżą mogli bawić się również ich rodzice i opiekunowie. Nie zabrakło więc ulubionych piosenek dzieci takich jak: „Kaczuszki”, „Jedzie pociąg z daleka”, czy „Krasnoludki” jak również utworów , które doskonale znają starsi: przebojów Krzysztofa Krawczyka, Kayah, Eleni, Budki Suflera.

    Podczas zabawy okazało się iż, Darek, jeden z bawiących się uczestników, obchodził tego dnia urodziny, uczestnicy spotkania odśpiewali mu gromkie „Sto lat” a Pan Andrzej zadedykował mu piosenkę: „Mamy po dwadzieścia lat”. Ponownie w zabawie pomagały również instruktorki z SDK, Panie Teresa Kubik i Urszula Gładyszewska-Wałek, które przez cały czas bawiły się z dziećmi. W przerwie pomiędzy tańcami na zmęczonych czekał poczęstunek: słodkie bułeczki i ciepła herbata.

    W radosnej, tanecznej atmosferze upłynął czas oczekiwania na Świętego Mikołaja, który zjawił się z prezentami dla bawiących się dzieci i młodzieży. Wszyscy, a szczególnie najmłodsi, bardzo ucieszyli się z jego przybycia. Gość usłyszał od nich wiele ciepłych słów i zanim zaczął rozdawać prezenty dał się namówić na wspólny taniec. Po kilku minutach i paru wspólnych tańcach obdarował przybyłych wielkimi paczkami wypełnionymi słodyczami. Zabawa zakończyła się późnym wieczorem.


  • Kolejna odsłona bezpłatnych warsztatów wizażu
    (22-02-2013)
  • . . . .

    To już drugie tego typu warsztaty, które przybliżyły uczestniczkom tajniki makijażu, a które dla Pań poprowadziła wizażystka Pani Aleksandra Warkocki. Warsztaty, podobnie jak poprzednie, które organizowane były w grudniu, prowadząca podzieliła na trzy części: teoretyczną, na której omówione zostały poszczególne części twarzy oraz techniki ich malowania, a także dwie części praktyczne. Na jednej Panie oddały się w fachowe ręce prowadzącej, która dokładnie omówiła twarze uczestniczek, podpowiedziała jak mają się malować, czego unikać, jakie mankamenty urody wyeksponować, a co ukryć. Ostatni etap warsztatów, to praktyczne wykorzystanie wszystkich uwag i podpowiedzi kosmetyczki, w którym Panie same przy użyciu kosmetyków kolorowych przyniesionych przez nią wykonywały sobie makijaż.

    Porady udzielone przez prowadzącą były bardzo celne i czasami okazywało się, iż wystarczy drobna korekta lub użycie troszkę innego odcienia cieni, aby oko nabrało zupełnie innego wyglądu niż zazwyczaj. Panie usłyszały wiele ciekawych porad o tym, jak szybko bez henny, pęsety czy kredki do brwi nadać swoim brwiom nowy kształt, jak odpowiednio je kształtować. Pani Ola pokazała, jak w łatwy i szybki sposób pomalować oko, aby je rozświetlić, a także zdradziła technikę malowania oczu „na banana” i technikę „V” oraz tak popularne ostatnio „smoky eyes”. Dużo czasu poświęciła bronzerom i rozświetlaczom i ich wykorzystaniu w modelowaniu owalu twarzy. Wizażystka opowiedziała także o nowinkach kosmetycznych, takich jak puder ryżowy czy bambusowy i podpowiedziała, jakiego kształtu pędzelki kupować do poszczególnych kosmetyków kolorowych.

    Kolejna odsłona warsztatów niebawem. W lutym wspólnie z Panią Aleksandrą Warkocki zaprosimy wszystkie zainteresowane Panie na cykliczne popołudniowe spotkania przy kawie lub herbacie z garścią przydatnych, makijażowych porad.


  • W „Aniołkowie” gościliśmy Babcie i Dziadków
    (22-02-2013)
  • . . . .
    . . . .

    W poniedziałek 21 stycznia maluchy uczęszczające na zajęcia do Małego Klubu Malucha „Aniołkowo” mieszczącego się na osiedlu Lotników, przy ul. Bajana 20A, zaprosiły swoje Babcie i Dziadków na bardzo uroczyste spotkanie z okazji ich święta. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również rodzice dzieci.

    Przygotowania do tego niecodziennego spotkania trwały już od jakiegoś czasu, mali klubowicze piosenek i wierszyków uczyły się już od dawna, a i dla zaproszonych Gości był to wyjątkowy dzień, gdyż większość z nich po raz pierwszy uczestniczyła w spotkaniu zorganizowanym na ich cześć.

    Wszystkich powitała ciepło Pani Monika Światowiec, opiekunka, która na co dzień prowadzi zajęcia z najmłodszymi. Zaprosiła do obejrzenia krótkiego występu - piosenek, wierszyków. Przybyli: babcie, dziadkowie, mamy i tatusiowie usłyszeli w wykonaniu swoich pociech piosenki o zimie, krasnoludkach, przedszkolakach i wierszyk dla babci. Dziadkowie otrzymali również laurki wykonane przez dzieci podczas zajęć plastycznych.

    Maluchy bez cienia tremy czy chociażby lekkiego zdenerwowania prezentowały wszystko to, co wspólnie z Panią Moniką przygotowały. Za to na twarzach starszych uczestników spotkania widać było wzruszenie. Po występie był czas na wspólną herbatkę i pamiątkowe zdjęcia.


  • Bezpłatne warsztaty wizażu
    (15-01-2013)
  • . . .
    . . . .

    Zapraszamy serdecznie wszystkie Panie na bezpłatne warsztaty wizażu, które poprowadzi Pani Aleksandra Warkocki. Pierwsze spotkanie z Panią Olą, które odbyło się w środę 19 grudnia, cieszyło się wielkim zainteresowaniem wśród uczestniczek. Wzięło w nim udział 12 kobiet w różnym wieku.

    Na 3 godzinnych warsztatach prowadząca zapozna uczestników z wieloma zagadnieniami praktycznymi, takimi jak analiza kształtu twarzy, analiza poszczególnych jej elementów i w końcu jej modelowanie. Omówione zostaną podstawowe przybory do wykonania makijażu oraz etapy jego wykonania zaczynając od korekty niedoskonałości. Pani Aleksandra przedstawi rodzaje baz pod makijaż, podkładów, pudrów, róży, na modelkach - uczestniczkach - wykona makijaż dzienny, wieczorowy i do pracy. Uczestniczki warsztatów będą miały również możliwość samodzielnego wykonania makijażu przy uwzględnieniu uwag prowadzącej. Dlatego wszystkich uczestników prosimy o zabranie ze sobą w miarę dużych lusterek, najlepiej stojących, jak również własnych pędzelków do pudru, różu i aplikatorów do cieni do powiek. Wszystkie makijaże wykonane będą na kosmetykach L’Oreal, które zapewnia prowadząca, od niedawna właścicielka salonu kosmetycznego Retro Day Spa w Mielcu.

    Warsztaty odbędą się we wtorek 22 stycznia w SDK przy ul. Kusocińskiego 13A w godzinach 1600 - 1900. Są bezpłatne i nie mają charakteru sprzedażowego. Na zgłoszenia czekamy do piątku 18 stycznia, do godziny 1500 pod nr telefonu 17 58 55 342 lub osobiście w SDK od poniedziałku do piątku w godzinach 1200 - 1800. Jeśli warsztaty spodobają się uczestnikom, będziemy chcieli włączyć je na stałe do naszej oferty warsztatowej. Serdecznie zapraszamy.

    Pierwsze bezpłatne warsztaty wizażu z Panią Aleksandrą Warkocki odbyły się w środę 19 grudnia. Uczestniczki warsztatów podczas kilku godzin dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy dotyczących prawidłowego wykonania makijażu.

    Wstępem do pracy był ciekawy wykład o kolorach, ich mieszaniu i łączeniu - jakich kolorów używać, jeśli chcemy coś na twarzy zaakcentować, a jakich, aby coś ukryć. Pani Ola opowiedziała o typach twarzy, ich kształtach oraz o trzech strefach twarzy, a co najważniejsze właściwych proporcjach. Następnie wizażystka przeszła do omawiania poszczególnych elementów twarzy: brwi, oczu, ust. Pokazała kilka ciekawych sposobów na umalowanie ust, a zwłaszcza jak skorygować ich kształt, asymetrię, jak je optycznie powiększyć lub pomniejszyć. Dużo czasu poświęciła strefie brwi i oczu. Brwi jako część twarzy, która nadaje nam wyraz, są bardzo ważne. Wizażystka pokazała jak w prosty sposób je skorygować oraz szybko bez użycia henny przyciemnić. Najwięcej chyba czasu poświęciła oczom, dokładnie omawiając kolory tęczówek i pasujące do nich kolory cieni. Pokazała jak optycznie oddalić lub przybliżyć oczy, ukryć zmarszczki wokół nich.

    Wszystkie poruszone tematy opierały się na praktyce, gdyż omawiane były przy okazji malowania uczestniczek warsztatów. Następnie panie przystąpiły do pracy, czyli do samodzielnego wykonania makijażu. Mogły przy tym korzystać ze wszystkich kosmetyków kolorowych L’Oreal przyniesionych przez Panią Olę. Wizażystka podchodziła do każdej z uczestniczek, udzielając im już indywidualnych porad.


  • W sobotę najstarszy Klub Seniora z SDK spotkał się na tradycyjnym spotkaniu opłatkowym
    (15-01-2013)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    Takie odświętne spotkania klubowe przy okazji różnych uroczystości i świąt kościelnych to już wieloletnia tradycja. Jak podkreśliła jedna z Seniorek Pani Ania Paprocka jest to już czterdzieste spotkanie opłatkowe tego klubu. Jest to jeden z nielicznych momentów w ciągu roku, kiedy to przy jednym stole spotykają się w miarę możliwości wszyscy członkowie klubu, nawet ci najstarsi i chorzy. Jest to również doskonała okazja, aby spotkać się w wszystkimi zaprzyjaźnionymi osobami, przyjaciółmi, dzięki którym codzienne funkcjonowanie w klubie jest możliwe.

    Spotkanie rozpoczął ksiądz Krzysztof Dynarowicz, który zawsze bardzo chętnie bierze udział w klubowych uroczystościach, a który, aby spotkać się z Seniorami, przerwał sobotnią „Kolędę”. Powiedział, jak w dzisiejszych czasach ważny jest serdeczny kontakt z innymi i pochwalił umacnianie więzi wspólnotowych poprzez organizacje spotkań takich jak to. Po odczytaniu fragmentu Ewangelii o narodzeniu Pańskim i zaśpiewaniu kolędy „Wśród nocnej ciszy”, wszyscy przystąpili do składania sobie noworocznych życzeń.

    Po życzeniach zebrani goście wysłuchali ciekawego w wyrazie artystycznym montażu słowno-muzycznego w wykonaniu Pań Seniorek, który specjalnie na to noworoczne spotkanie przygotowała Pani Anna Paprocka. W wykonaniu pięciu Pań Seniorek usłyszeliśmy przepiękne wiersze polskich poetów o tematyce świątecznej. Wiersze Gałczyńskiego, Twardowskiego, Gołczowej i Krzemienieckiej przybliżyły nam staropolskie tradycje dotyczące najpiękniejszych świąt w roku.

    Po części artystycznej na zebranych czekał smaczny, tradycyjny poczęstunek, który przygotowały Panie Seniorki, którymi dzielnie w kuchni dowodziła niezastąpiona Pani Gienia Markowska. Seniorzy wznieśli także tradycyjny toast noworoczny za swoje zdrowie i pomyślność na cały właśnie zaczynający się rok. W dalszej części spotkania, które potrwało do późnych godzin wieczornych Seniorzy wspólnie biesiadowali i tańczyli.


  • W „Aniołkowie” maluchy rozmawiały o zimie
    (15-01-2013)
  • . . .
    . . .

    Na jednych z ostatnich zajęć w „Aniołkowie” na dzieci czekały bardzo ciekawe zajęcia przygotowane przez ich opiekunkę Panią Monikę Światowiec: „Hu, hu, ha nasza zima nie jest zła...”. Głównym tematem czterech godzin zajęć tego dnia była zima. Temat śniegu, zabaw na świeżym powietrzu, sposobów ubierania się, przewijał się w zajęciach plastycznych i muzyczno-ruchowych. Maluchy chętnie opowiadały o tym, w co się lubią bawić w zimowe dni, jak się należy ubierać kiedy za oknem mroźno i śnieżnie.

    Na zajęciach plastycznych dzieci otrzymały szablony, na których były szaliki, czapki i rękawiczki i każdy maluch sam kolorował szablon tak, aby powstały najładniejsze i bardzo kolorowe części zimowej garderoby. Dzieci wysłuchały również wiersza Marii Konopnickiej „Zima” i rozmawiały z opiekunką o tym, dlaczego zimą na dworze jest biało, jaki jest śnieg. Szukały również porównań - biały jak ..., lekki jak ..., zimny jak ..., puszysty jak ... W części muzyczno-ruchowej wszyscy chętnie bawili się w zabawę „Kula śniegowa”, w której maluchy miały wykazać się zręcznością, ale i miały dokończyć zdanie: „Na śniegu można...”. Zajęcia zakończyły się zabawą „Lodowy posąg”, podczas której klubowicze biegali po sali w takt muzyki, a gdy ona cichła zastygali w bezruchu jak posagi z lodu.

    W ostatnich dniach zajęcia zorganizowane w Małym klubie Malucha „Aniołkowo”, który mieści się na Osiedlu Lotników, przy ul. Bajana 20A, na prośbę rodziców dzieci uczęszczających na nie zostały rozszerzone z trzech dni w tygodniu do pięciu i od 1 stycznia odbywają się od poniedziałku do piątku. W czasie czterogodzinnych zajęć odbywających się w godzinach przedpołudniowych, maluchy bawią się, integrują z rówieśnikami, uczą postaw i zachowań społecznych, a przez zabawę poznają otaczający je Świat. Wszelkich informacji na temat zajęć uzyskać można w godzinach spotkań maluchów, bezpośrednio u opiekunki Pani Moniki Światowiec, która udzieli wyczerpujących informacji na temat zajęć w „Aniołkowie”. Informacje można również otrzymać dzwoniąc do siedziby Klubu pod nr telefonu 17 5852102 w godzinach jego funkcjonowania. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.


Copyright © MSM w Mielcu. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zalecana rozdzielczość min. 1024x768