.
.
          ROZKŁAD ZAJĘĆ 2011

 • Torebki i ozdoby metodą makramy
  (06-04-2011)
 • . . .
  . . .

  Na ostatnim spotkaniu warsztatowym panie wykonywały pierwsze w swoim życiu torebki ze sznurka bawełnianego, metodą makramy.

  Wykorzystywały do tego poznane wcześniej sploty płaskie i żeberkowe skośne oraz sznurek bawełniany o średnicy 2 mm. Same zaprojektowały sobie torebki, dobrały kolory i odpowiednie dla siebie wzory i wielkości. Praca przy ich wykonaniu na pewno potrwa długo, ale efekt będzie zachwycający

  Łatwiejszym i szybszym w wykonaniu okazał się motylek, wykonany również metodą makramy, węzłem żeberkowym, który może służyć np. jako ozdoba do włosów lub dekoracyjna przywieszka do torebki. Na zajęciach powstały również naszyjniki i bransolety z drucików i koralików, różnymi technikami. Przygotowanie takiej biżuterii ma wiele zalet. Jest oryginalna, niepowtarzalna i wykonana na określone potrzeby, toteż można stworzyć ją pod konkretne okazje. Można dostosować ją do różnych dodatków i codziennego ubioru...


 • Drucikowa biżuteria
  (21-03-2011)
 • . . .
  . .

  Z koralików i drucików również można zrobić oryginalną biżuterię.

  Na ostatnim spotkaniu warsztatowym panie wyplatały wzory kolczyków i wisiorków drucikami różnej grubości i łączyły je z barwnymi koralikami. Uczestniczki spotkania wykonywały również naszyjniki z koralików i tasiemek. Koraliki z wąską wstążką łączone były na przemian linką jubilerską. Z szerokich, ozdobnych wstążek powstały również piękne, duże broszki, łączone z filcową bazą. Ostatnim elementem pracy na piątkowych warsztatach było wykonanie postarzenia na bransoletach metodą decoupage. Ozdobione serwetkami bransolety lakierowano specjalnym werniksem pękającym, a w powstałe pęknięcia wtarto pasty postarzające.


 • Filcowe cudeńka już powstają
  (01-02-2011)
 • . . .
  . . .

  W piątek 21 stycznia uczestniczki warsztatów „Biżuteria i Filc” organizowanych przez SDK po raz pierwszy na swoich warsztatach filcowały.

  Jak się okazało, filc to bardzo wdzięczny materiał, powstają z niego naprawdę piękne ozdoby, ale jak dużo pracy w nie trzeba włożyć, można się było przekonać właśnie w piątkowe popołudnie. Przed przystąpieniem do pracy trochę teorii, zapoznanie z techniką filcowania na mokro. Technika filcowania polega na połączeniu włókien wełny za pomocą mydła, cieplej wody i tarcia.

  O ile kulki, będące elementami biżuterii lub innych ozdób, nie są bardzo trudne w wykonaniu - roluje się je w dłoniach do momentu uzyskania odpowiedniego kształtu i twardości, tak przy kwiatkach przestrzennych trzeba się naprawdę napracować. Przede wszystkim pracochłonne jest długie rolowanie, aby wełna dobrze złączyła się ze sobą i nakłuwanie specjalnymi igłami, o odpowiedniej grubości.

  Prowadząca warsztaty zdradziła uczestnikom wiele tajników metody filcowania na mokro, np. jaka temperatura wody jest odpowiednia i dlaczego, po co się właściwie nakłuwa filc i dlaczego przy rolowaniu wykorzystuje się chropowate powierzchnie. Tych potrzebnych wiadomości było o wiele więcej. Kolejne warsztaty będą poświęcone wykonywaniu innych przedmiotów i ozdób z filcu - w planach panie mają prace nad torebkami.


 • Biżuteria z małych koralików
  (23-12-2010)
 • . . .
  . . .

  Biżuteria z drobnych koralików, zwana potocznie krywulkami, to bardzo piękna, ale zarazem bardzo pracochłonna ozdoba. Mogły się o tym przekonać na ostatnim spotkaniu panie, uczestniczki warsztatów „Biżuteria i filc”. Kak się okazało, trzeba wykazywać się nie lada cierpliwością i trochę zręcznością, aby tak małe koraliki mozolnie nawlekać na żyłkę - a efekty jak to zwykle bywa nie są zauważalne od ręki.

  Panie wykonywały naszyjnik za pomocą splotu peyote. Splot ten, na pierwszy rzut oka wydający się trudny, z czasem został opanowany przez wszystkie uczestniczki. Praca została podzielona na dwa etapy, a i same uczestniczki zostały podzielone na dwie grupy. Jedne Panie wykonały naszyjniki, w planach jeszcze mają kolczyki i bransoletkę - wszystko do kompletu. Natomiast druga grupa zapoznawała się z technikami i możliwościami wykonywania biżuterii metoda decupague. Każda z uczestniczek wykonała sobie kolczyki i dużą drewnianą bransoletkę tą właśnie metodą.


 • Warsztaty „Biżuteria i filc” nabierały tempa
  (29-11-2010)
 • . . . .
  . . .

  W piątkowe popołudnie uczestniczki warsztatów „Biżuteria i filc” miały wyjątkowo wiele pracy. Głównym tematem zajęć były już ozdoby świąteczne, które Panie wykonywały przy użyciu perełek i druciku. Jak to nazwała prowadząca warsztaty powstała piękna biżuteria dla choinek - aniołki i gwiazdki z perełek o różnej wielkości i różnych kolorach.

  Panie wykonywały również naszyjniki i broszki z filcu. Najpierw zwijały kółka z pasków różnokolorowego filcu o szerokości 1 cm, następnie łączyły je z koralami w naszyjnik lub kolczyki. Powstały również kwiatki z filcu - dwa kwadraty zszyte ze sobą ozdobione kolorowym szkiełkiem, które utworzyły przestrzenny, trójwymiarowy kwiat.

  Na następne zajęcia prowadząca zaplanowała robienie gwiazdek i aniołków - aby świąteczne drzewka uczestniczek wyglądały oryginalnie.


 • Biżuteria metodą decupague - czemu nie?
  (22-11-2010)
 • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

  Na piątkowych warsztatach „...Inspiracje”, uczestniczki kontynuowały pracę nad przedmiotami, zdobiąc je metodą decupague. Zapoznały się z techniką postarzającą, którą wykonywały serwetnik. Każda z uczestniczek kończyła również pracę nad drewnianą bransoletą i wykonywała kolczyki - wszystko metodą decupague. Na następnym spotkaniu roboczym panie nauczą się zdobić świece i zaczną się prace nad dekoracjami świątecznymi. Powstaną bombki z cekinów i wstążek, jak również gwiazdki z koralików.


 • Pierwsze filcowe broszki już powstały
  (17-11-2010)
 • . . . .

  Na warsztatach „Biżuteria i filc” 15 listopada uczestniczki poznawały tajniki pracy z filcem.

  Instruktorka zapoznała ich z historia filcu, opowiedziała o sposobach filcowania na mokro i sucho. Pod jej okiem panie wykonały broszkę „DALIA”, jak również omówiły inne wzory z gotowego filcu.

  Na warsztatach znalazł się również czas na wykonanie bransolet cza-cza oraz na drucie z pamięcią. Już wkrótce kolejne spotkanie, na którym uczestniczki zapoznają się z metodami pracy przy wykonywaniu biżuterii z małych koralików, przez niektórych zwanych krywulkami.


 • Pierwsze spotkanie robocze warsztatów „Biżuteria i filc”
  (05-11-2010)
 • . . .
  . . .

  W piątek 29 października odbyło się pierwsze spotkanie warsztatowe z biżuterii i filcu. 13 uczestniczek, pod okiem instruktora pani Małgosi Wiech poznawało podstawy potrzebne do wykonania biżuterii.

  Panie zapoznały się z podstawowymi narzędziami i materiałami potrzebnymi do pracy, zobaczyły jak prawidłowo ciąć drut i jak łączyć elementy biżuteryjne. Nauczyły się również robić kółka, potrzebne do łączenia elementów.

  Uczestniczki uczyły się, wykonując kolczyki i naszyjniki. Efekt końcowy był bardzo zadowalający. Każda z uczestniczek mogła stworzyć coś oryginalnego, niepowtarzalnego, z wykorzystaniem różnych ciekawych elementów. Podczas mozolnej pracy każda z nich wykonała trzy pary kolczyków: 2 pary zaprojektowane przez prowadzącą, a 1 według pomysłu własnego. Poznały również zasady projektowania naszyjnika zbudowanego z trzech linek i same ten naszyjnik wykonały. Dzięki temu same, własnoręcznie stworzyły sobie pierwszy autorski komplet biżuterii.

  Następne zajęcia poświecone będą filcowi - powstanie kwiat-broszka właśnie z filcu.


Copyright © MSM w Mielcu. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zalecana rozdzielczość min. 1024x768