.
.
          ROZKŁAD ZAJĘĆ 2011

  • Torebki i ozdoby metodą makramy
    (06-04-2011)
  • . . .
    . . .

    Na ostatnim spotkaniu warsztatowym panie wykonywały pierwsze w swoim życiu torebki ze sznurka bawełnianego, metodą makramy.

    Wykorzystywały do tego poznane wcześniej sploty płaskie i żeberkowe skośne oraz sznurek bawełniany o średnicy 2 mm. Same zaprojektowały sobie torebki, dobrały kolory i odpowiednie dla siebie wzory i wielkości. Praca przy ich wykonaniu na pewno potrwa długo, ale efekt będzie zachwycający

    Łatwiejszym i szybszym w wykonaniu okazał się motylek, wykonany również metodą makramy, węzłem żeberkowym, który może służyć np. jako ozdoba do włosów lub dekoracyjna przywieszka do torebki. Na zajęciach powstały również naszyjniki i bransolety z drucików i koralików, różnymi technikami. Przygotowanie takiej biżuterii ma wiele zalet. Jest oryginalna, niepowtarzalna i wykonana na określone potrzeby, toteż można stworzyć ją pod konkretne okazje. Można dostosować ją do różnych dodatków i codziennego ubioru...


  • Drucikowa biżuteria
    (21-03-2011)
  • . . .
    . .

    Z koralików i drucików również można zrobić oryginalną biżuterię.

    Na ostatnim spotkaniu warsztatowym panie wyplatały wzory kolczyków i wisiorków drucikami różnej grubości i łączyły je z barwnymi koralikami. Uczestniczki spotkania wykonywały również naszyjniki z koralików i tasiemek. Koraliki z wąską wstążką łączone były na przemian linką jubilerską. Z szerokich, ozdobnych wstążek powstały również piękne, duże broszki, łączone z filcową bazą. Ostatnim elementem pracy na piątkowych warsztatach było wykonanie postarzenia na bransoletach metodą decoupage. Ozdobione serwetkami bransolety lakierowano specjalnym werniksem pękającym, a w powstałe pęknięcia wtarto pasty postarzające.


  • Filcowe cudeńka już powstają
    (01-02-2011)
  • . . .
    . . .

    W piątek 21 stycznia uczestniczki warsztatów „Biżuteria i Filc” organizowanych przez SDK po raz pierwszy na swoich warsztatach filcowały.

    Jak się okazało, filc to bardzo wdzięczny materiał, powstają z niego naprawdę piękne ozdoby, ale jak dużo pracy w nie trzeba włożyć, można się było przekonać właśnie w piątkowe popołudnie. Przed przystąpieniem do pracy trochę teorii, zapoznanie z techniką filcowania na mokro. Technika filcowania polega na połączeniu włókien wełny za pomocą mydła, cieplej wody i tarcia.

    O ile kulki, będące elementami biżuterii lub innych ozdób, nie są bardzo trudne w wykonaniu - roluje się je w dłoniach do momentu uzyskania odpowiedniego kształtu i twardości, tak przy kwiatkach przestrzennych trzeba się naprawdę napracować. Przede wszystkim pracochłonne jest długie rolowanie, aby wełna dobrze złączyła się ze sobą i nakłuwanie specjalnymi igłami, o odpowiedniej grubości.

    Prowadząca warsztaty zdradziła uczestnikom wiele tajników metody filcowania na mokro, np. jaka temperatura wody jest odpowiednia i dlaczego, po co się właściwie nakłuwa filc i dlaczego przy rolowaniu wykorzystuje się chropowate powierzchnie. Tych potrzebnych wiadomości było o wiele więcej. Kolejne warsztaty będą poświęcone wykonywaniu innych przedmiotów i ozdób z filcu - w planach panie mają prace nad torebkami.


  • Biżuteria z małych koralików
    (23-12-2010)
  • . . .
    . . .

    Biżuteria z drobnych koralików, zwana potocznie krywulkami, to bardzo piękna, ale zarazem bardzo pracochłonna ozdoba. Mogły się o tym przekonać na ostatnim spotkaniu panie, uczestniczki warsztatów „Biżuteria i filc”. Kak się okazało, trzeba wykazywać się nie lada cierpliwością i trochę zręcznością, aby tak małe koraliki mozolnie nawlekać na żyłkę - a efekty jak to zwykle bywa nie są zauważalne od ręki.

    Panie wykonywały naszyjnik za pomocą splotu peyote. Splot ten, na pierwszy rzut oka wydający się trudny, z czasem został opanowany przez wszystkie uczestniczki. Praca została podzielona na dwa etapy, a i same uczestniczki zostały podzielone na dwie grupy. Jedne Panie wykonały naszyjniki, w planach jeszcze mają kolczyki i bransoletkę - wszystko do kompletu. Natomiast druga grupa zapoznawała się z technikami i możliwościami wykonywania biżuterii metoda decupague. Każda z uczestniczek wykonała sobie kolczyki i dużą drewnianą bransoletkę tą właśnie metodą.


  • Warsztaty „Biżuteria i filc” nabierały tempa
    (29-11-2010)
  • . . . .
    . . .

    W piątkowe popołudnie uczestniczki warsztatów „Biżuteria i filc” miały wyjątkowo wiele pracy. Głównym tematem zajęć były już ozdoby świąteczne, które Panie wykonywały przy użyciu perełek i druciku. Jak to nazwała prowadząca warsztaty powstała piękna biżuteria dla choinek - aniołki i gwiazdki z perełek o różnej wielkości i różnych kolorach.

    Panie wykonywały również naszyjniki i broszki z filcu. Najpierw zwijały kółka z pasków różnokolorowego filcu o szerokości 1 cm, następnie łączyły je z koralami w naszyjnik lub kolczyki. Powstały również kwiatki z filcu - dwa kwadraty zszyte ze sobą ozdobione kolorowym szkiełkiem, które utworzyły przestrzenny, trójwymiarowy kwiat.

    Na następne zajęcia prowadząca zaplanowała robienie gwiazdek i aniołków - aby świąteczne drzewka uczestniczek wyglądały oryginalnie.


  • Biżuteria metodą decupague - czemu nie?
    (22-11-2010)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    Na piątkowych warsztatach „...Inspiracje”, uczestniczki kontynuowały pracę nad przedmiotami, zdobiąc je metodą decupague. Zapoznały się z techniką postarzającą, którą wykonywały serwetnik. Każda z uczestniczek kończyła również pracę nad drewnianą bransoletą i wykonywała kolczyki - wszystko metodą decupague. Na następnym spotkaniu roboczym panie nauczą się zdobić świece i zaczną się prace nad dekoracjami świątecznymi. Powstaną bombki z cekinów i wstążek, jak również gwiazdki z koralików.


  • Pierwsze filcowe broszki już powstały
    (17-11-2010)
  • . . . .

    Na warsztatach „Biżuteria i filc” 15 listopada uczestniczki poznawały tajniki pracy z filcem.

    Instruktorka zapoznała ich z historia filcu, opowiedziała o sposobach filcowania na mokro i sucho. Pod jej okiem panie wykonały broszkę „DALIA”, jak również omówiły inne wzory z gotowego filcu.

    Na warsztatach znalazł się również czas na wykonanie bransolet cza-cza oraz na drucie z pamięcią. Już wkrótce kolejne spotkanie, na którym uczestniczki zapoznają się z metodami pracy przy wykonywaniu biżuterii z małych koralików, przez niektórych zwanych krywulkami.


  • Pierwsze spotkanie robocze warsztatów „Biżuteria i filc”
    (05-11-2010)
  • . . .
    . . .

    W piątek 29 października odbyło się pierwsze spotkanie warsztatowe z biżuterii i filcu. 13 uczestniczek, pod okiem instruktora pani Małgosi Wiech poznawało podstawy potrzebne do wykonania biżuterii.

    Panie zapoznały się z podstawowymi narzędziami i materiałami potrzebnymi do pracy, zobaczyły jak prawidłowo ciąć drut i jak łączyć elementy biżuteryjne. Nauczyły się również robić kółka, potrzebne do łączenia elementów.

    Uczestniczki uczyły się, wykonując kolczyki i naszyjniki. Efekt końcowy był bardzo zadowalający. Każda z uczestniczek mogła stworzyć coś oryginalnego, niepowtarzalnego, z wykorzystaniem różnych ciekawych elementów. Podczas mozolnej pracy każda z nich wykonała trzy pary kolczyków: 2 pary zaprojektowane przez prowadzącą, a 1 według pomysłu własnego. Poznały również zasady projektowania naszyjnika zbudowanego z trzech linek i same ten naszyjnik wykonały. Dzięki temu same, własnoręcznie stworzyły sobie pierwszy autorski komplet biżuterii.

    Następne zajęcia poświecone będą filcowi - powstanie kwiat-broszka właśnie z filcu.


Copyright © MSM w Mielcu. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zalecana rozdzielczość min. 1024x768