.
.
          ROZKŁAD ZAJĘĆ 2011

  • Malowanie portretów i postaci wcale nie jest takie trudne...
    (15-04-2011)
  • . . . .
    . . . .

    ...pod warunkiem, iż dysponuje się elementarną wiedzą. Jeden z trudniejszych tematów warsztatowych, po opanowaniu kilku podstawowych wiadomości, okazał się możliwy do zrealizowania.

    Przekonali się o tym warsztatowicze na warsztatach malarskich, którzy pod okiem Gosi Wiech zmierzyli się z tym ciekawym, ale i trudnym tematem. Na początku należy zapoznać się z problemem idealnych ludzkich proporcji i kanonem „siedmiu i pół głowy”, ale jak się okazuje istnieje jeszcze kanon „ośmiu i pół głowy dla postaci doskonałej” oraz „ośmiu i pół głowy dla bohatera”. Poznano również podstawowe różnice w budowie ciała kobiety i mężczyzny, dziecka w różnym wieku. W części praktycznej warsztatowicze zapoznali się również z proporcjami twarzy i ciała ludzkiego, omówione zostały zależności miedzy elementami twarzy, znaczenie oświetlenia naturalnego i sztucznego. Uczestnicy wykonali również szkice ludzkich twarzy i postaci ze zdjęć.


  • Nowe techniki, nowe umiejętności dzięki warsztatom malarskim
    (07-04-2011)
  • . . .
    . . .

    Na jednym z ostatnich spotkań warsztatowych uczestnicy warsztatów malarskich zapoznawali się z zasadami malowania architektury i zasadami malowania akwarelami.

    Spotkanie rozpoczęło się od przypomnienia i utrwalenia zasad rysowania w perspektywie. Uczestnicy mieli za zadanie naszkicować elementy architektury stosując perspektywę linearną z jednym i dwoma punktami zbiegu. W pracy twórczej pomagały im zdjęcia ulic, domów i kamienic.

    Drugie zadanie plastyczne polegało na namalowaniu pejzażu z architekturą. W pracy twórczej należało uwzględnić perspektywę zbieżną i powietrzną, która rozmywa, odbiera szczegóły i zmienia kolor malowanych elementów w miarę ich oddalania się od obserwatora.

    Warsztatowicze zapoznali się również z techniką akwareli. Próby wykorzystania techniki lawowania, mokre w mokre, nakrapiania, suchego pędzla, malowania kompozycji z wykorzystaniem co najmniej 2 sposobów nakładania farby, wyszły znakomicie.

    Akwarela wymaga pewnej, zdecydowanej ręki. Jest trudną techniką, w której niekiedy wykorzystuje się przypadkowe efekty. Dzięki temu obrazy posiadają ciekawe plamy, kształty i kolory. Oprócz akwareli nadal doskonalono technikę farb olejnych.

    Na kolejnych spotkaniach uczestnicy skupią się na malowaniu portretów i postaci.


  • Na warsztatach malarskich zajęcia z farbami olejnymi
    (16-02-2011)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    Na kolejnym spotkaniu warsztatowym uczestnicy warsztatów malujący w grupie zaawansowanej poznali kolejne tajniki malarstwa. Tym razem zapoznali się z techniką malowania farbami olejnymi.

    Tematem prac stał się pejzaż. Prowadząca warsztaty Gosia Wiech przeanalizowała z uczestnikami zagadnienia światłocienia, kompozycji, waloru, kształtu elementów kompozycji. Omówiła również rodzaje pejzażu - marynistyczny, górski, leśny, z architekturą itp. Poruszony był również temat nastroju w obrazie, okazuje się bowiem, iż istnieje kilka sposobów sugerowania odbiorcy nastroju. Nie zabrakło również technicznych podstaw malowania farbami olejnymi, różnych sposobów nakładania farb olejnych - laserunek, plamy pędzlem, szpachlą, faktura. Za tydzień obrazy z pewnością będą gotowe.

    Warsztaty malarskie dla zaawansowanych cieszą się dużą popularnością. Choć rozpoczęły się w październiku, jeszcze teraz odbieramy telefony od zainteresowanych osób. Z przykrością jednak musimy odmawiać. Od września ruszą kolejne nabory.


  • Pejzaże zimowe na warsztatach malarskich
    (14-01-2011)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    Pierwsze spotkanie warsztatowe w nowym roku upłynęło uczestnikom warsztatów malarskich na malowaniu zimowych - i nie tylko - pejzaży. Uczestnicy na wcześniejszych zajęciach poznali zasady perspektywy zbieżnej i dwubieżnej, zasady łączenia i tworzenia kolorów. Zdobyta wiedza pozwoliła im na samodzielną pracę nad pięknymi pejzażami. Perspektywa nadaje obrazowi iluzję głębi, dotyczy praktycznie wszystkiego, co widzimy, dlatego bardzo ważne jest zrozumienie jej zasad.

    Warsztaty malarskie są chyba najtrudniejszymi i najbardziej pracochłonnymi warsztatami jakie posiadamy w swojej ofercie, temat zajęć bardzo rozległy, a i umiejętności plastyczne też są tu nie bez znaczenia. Dlatego z wielkim zainteresowaniem śledzimy poczynania i postępy uczestników tych właśnie warsztatów. Miło patrzeć na piękne prace autorstwa osób, które niekiedy z malarstwem zetknęły się po raz pierwszy. W warsztatach uczestniczą osoby, które dojeżdżają na nie z całego miasta, ale również z okolic - Padew Narodowa.

    Pomimo tego, iż zajęcia na warsztatach zaczęły się w październiku, więc grupa uczestników jest już dawno zamknięta, to nadal odbieramy telefony od zainteresowanych zajęciami. Wszystkich tych, którzy są zainteresowani zajęciami malarskimi zapewniamy, iż od września na pewno wznowimy zapisy, zarówno do grupy początkującej jak i zaawansowanej.


  • Malarstwo - to wcale nie jest takie trudne...
    (23-11-2010)
  • . . .    ⇒ wszystkie zdjęcia

    W SDK trwają właśnie warsztaty malarskie. Zajęcia odbywają się w dwóch grupach: początkującej i zaawansowanej. W poniedziałek pracowali uczestnicy zajęć zaawansowanych.

    Tematem warsztatów była martwa natura. Uczestnicy malując kwiaty w wazonie komponowali elementy natury - kwiaty - centralnie, stosując metodę konstrukcyjną. Kolejnym etapem ich pracy było wykonanie podmalówki, czyli kolorystyczne ustawienie kompozycji. Studiowanie szczegółów kompozycji nadało jej właściwą kolorystykę, światłocień i atmosferę. Dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom powstały piękne obrazy. Po raz kolejny na warsztatach uczestnicy świetnie poradzili sobie z materią. Rzuceni przez prowadzącą „na głęboką wodę” dali radę z opanowaniem tematu.


Copyright © MSM w Mielcu. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zalecana rozdzielczość min. 1024x768