Było na co popatrzeć: wiele modeli samolotów, różnej wielkości, makiety dioram lotniczych, pasy startowe, hangary, modele samochodów wojskowych, to wszystko obejrzeć można było na wystawie w SDK. Wystawcy w wieku już od 7 lat chętnie prezentowali swoje pieczołowicie, z wielką starannością zrobione modele i chętnie o nich opowiadali. Dużą atrakcją okazało się również 68 modeli wystawionych przez członków modelarni IKAR. Wśród naprawdę wielu zwiedzających, znaleźli się między innymi: Panowie Józef Smaczny, Kazimierz Szaniawski, Jacek Krzysztofik, oraz wielu innych byłych i obecnych pilotów, instruktorów, konstruktorów, ludzi od wielu lat związanych z mieleckim lotnictwem.
Jak podkreślał nasz instruktor na codzień pracujący w modelarni „Ikar”, który przygotował całą imprezę, Pan Zygmunt Osak, takie wystawy to swoiste miniaturowe muzeum, ukazujące twórczy przegląd konstrukcji lotniczych jakich człowiek w tak krótkim czasie - 110 lat - dokonał.
W części konkursowej eksponaty klasyfikowano oddzielnie ze względu na materiał, z którego zostały wykonane (plastik czy karton) i ze wzgląd na wiek konstruktorów (do 10, 14 i 17 lat). Pan Osak postanowił, iż prezentowane przez seniorów modele nie zostaną sklasyfikowane i nagrodzone, a jedynie stanowić będą wielką atrakcje dla innych zawodników i zwiedzających, jako przykład bardzo dobrego wykonawstwa, dokładności i precyzji. Oprócz tego starsi, doświadczeni zawodnicy chętnie służyli radą i pomocą wszystkim zainteresowanym.
Komisja konkursowa w osobach: Pan Zygmunt Osak, Pani Bożena Rachwał i Pan Ryszard Gawryś miała do podjęcia trudną decyzje co do przyznania nagród, które ufundowali: MOSiR - sponsor główny, SKF ODEK, Stowarzyszenie PROMLOT, Pan Krzysztof Gaj - właściciel sklepu modelarskiego, TMZM. Ocenie konkursowej poddano 53 zawodników, 142 modele juniorów, 49 modeli seniorów, 18 dioram lotniczych.
Wśród nagrodzonych osób znaleźli się miedzy innymi: Maria i Dariusz Skrzyńscy - nagroda PROMLOTU za bardzo wierne i starannie wykonane modele samolotów produkowanych w Mielcu, Kamil Duszkiewicz, Stefan Kmon, za bardzo wiernie i starannie wykonane modele, w tym model lotni Tańskiego. W kategorii dioram lotniczych na uwagę komisji konkursowej zasłużyli: Andrzej i Sławomir Drews, którzy wykonali model V1 wraz z wyrzutnią, Marcin Gawryś - autor hangarów i wieży lotniska, a także Krzysztof Osak, konstruktor panoramy WSK i przyległych terenów widocznych z lotu ptaka.
Wśród juniorów nagrody otrzymali: Maria Kędzior, Bartosz Kawa, Anna Ździebło, Rafał Król, Mateusz Rachwał, Jakub Dudek, Tomasz Kaźmierski, Jakub Krużel, Filip Koba, Jakub Kusek, Michał Ziemiński, Igor Maj, Rafał Perłowski, Sebastian Strycharz, Krystian Niedbała i Maciej Cybulski.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy, a sponsorom dziękujemy za ufundowanie nagród.
W sobotę 22 stycznia w SDK odbyły się „Otwarte Zawody Latających Modeli na odległość”. Zawody zorganizował instruktor modelarstwa lotniczego w naszym domu kultury Pan Zygmunt Osak. Zawody zgromadziły 44 zawodników w różnym wieku - najmłodszy zawodnik miał 4 lata, a najstarszy... no cóż, był to tato jednego z zawodników. Zawody zgromadziły na naszej sali widowiskowej całe rodziny, również wielu zawodników niezrzeszonych. Wśród startujących było także 6 dziewcząt.
Wszystkie biorące udział w zmaganiach modele były wykonane bardzo starannie i estetycznie, wszystkie znakomicie latały wykonując konkursowe loty. Komisja w składzie: Zygmunt Osak - przewodniczący oraz Panie Teresa Koba i Bożena Rachwał - członkinie komisji, oceniała zawodników w trzech lotach na odległość.
I miejsce zdobył Krzysztof Szyliński, 7 lat - jego model poszybował na odległość 43,47 m. II miejsce zdobył Kamil Popiołek, 9 lat - 43,12 m. III miejsce zdobył Michał Ziemiński, 12 lat - 42,69 m.
IV miejsce wywalczyła 15-letnia Magda Kędzior, której siostra Marysia również startowała w zawodach i była jedną z najmłodszych zawodniczek imprezy. Samolot Magdy wykonał lot na odległość 42,65 m, a Marysi 34,64m. Na uwagę zasługuje również zdobywca V miejsca 15-letni Maciej Cybulski - długość lotu 42,58m i Bartosz Kawa, 7-letni zawodnik wywalczył VI miejsce - jego samolot oddał lot na odległość 42,25 m.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w zawodach. Wszyscy zawodnicy zostali obdarowani słodyczami, które ufundowała MSM.
Modelarnia lotnicza działająca w Filli nr II SDK serdecznie zaprasza wszystkich sympatyków lotnictwa na „Otwarte zawody modeli kartonowych na odległość”. Zawody odbędą się w najbliższą sobotę 29 stycznia w siedzibie Filii przy ul. Botanicznej 1 w Mielcu. Zawody rozpoczynają się o godzinie 10:00. Zawody, na które zapraszamy, są organizowane u nas cyklicznie, każdego roku w okresie ferii zimowych, są otwarte - to znaczy, że każda, nawet niezrzeszona w modelarni osoba może wziąć w niej udział. Szczególnie takie osoby zachęcamy i zapraszamy do wzięcia udziału w imprezie. Może się okazać iż zawody te staną się początkiem przygody z modelarstwem lotniczym. Serdecznie zapraszamy.
Zawody odbyły się 18.12.2010 r. w godz. 10:00-11:45 na terenach rekreacyjnych MOSiR w Mielcu. Mimo dużego mrozu w to sobotnie przedpołudnie zgromadziły wielu zawodników i widzów.
W części konkursowej zawodów wzięło udział 27 uczestników - zawodników w wieku 7-13 lat. Byli wśród nich modelarze z SKF „ODEK”, modelarni IKAR, SDK i z Filii nr II SDK z osiedla Smoczka.
Duże grono widzów - rodzice, rodziny i entuzjaści oraz przypadkowi widzowie podziwiało wzloty balonów wykonanych własnoręcznie przez startujące dzieci - zawodników. Pogoda prawie bezwietrzna i bezchmurna, zarazem mroźna - -17°C w pełnym zaśnieżeniu dodawała uroku. Niebo zakwitło kolorowymi, pełnymi majestatu balonami. Zawody polegały na własnoręcznym wykonaniu dwóch lotów na czas z poszukiwaniem i odzyskiwaniem balonów. Widowiskowa impreza miała na celu nawiązanie do historii wzlotów balonów w Europie i Polsce w latach 1793-1920 i sukcesów polskich lotników balonowych. Na imprezie były również starty rakiet modelarzy oraz loty radiomodemu. Imprezę swoimi pokazami uświetnił Mistrz Polski Pan Boryczko oraz Pan Daniel Samojezdny. Z przemówieniami wystąpili prezes Stowarzyszenia PROMLOT Pan Szaniawski oraz panowie konstruktorzy Stefan Kmont i Wit Błaszczak.
W części konkursowej imprezy komisja w składzie: Zygmunt Osak, Bożena Rachwał i Ryszard Gawryś oceniała czas lotu. Najlepsze wyniki uzyskali: z SKF ODEK Krystian Niedbała, Jakub Kusek i Jakub Dudek, a z modelarni przy Filii SDK nr II na Smoczce - Kacper Kozdęba, Hubert Tylutki i Bartosz Rzepecki. Nagrody otrzymali również najmłodsi uczestnicy imprezy: Filip Kobe i Bartosz Kawa, którzy pomimo młodego wieku - 7 lat - z wielkim zapałem podeszli do startu i uzyskali niezłe wyniki. Nagrody dla najlepszych ufundowało SKF ODEK.
16 października, w sobotę, od godziny 14:00 na terenach MOSiR zorganizowano „Otwarte Mistrzostwa Mielca Latawców Płaskich i Skrzynkowych” oraz „Otwarte Mistrzostwa SKF ODEK Latawców Płaskich i Skrzynkowych”. Impreza zgromadziła dużą liczbę zawodników, a także widzów.
Latawce płaskie zaprezentowało 36 zawodników, w tym 6 dziewczynek i 2 seniorów, natomiast latawce skrzynkowe 13 zawodników, w tym 2 seniorów. Znaczna większość startujących to dzieci, które przyszły na zawody ze swoimi najbliższymi. Latawce, które zaprezentowali, miały twarze kotków, klaunów, piratów. Były piękne i kolorowe.
Na całych zawodach panowała sportowa, przyjemna atmosfera. Zawodnicy pomagali sobie nawzajem, wymieniali się doświadczeniami. Oprócz startujących impreza zgromadziła wielu widzów. Sprzyjała temu dość ładna, bezwietrzna i bezdeszczowa pogoda, choć było zimno - 4-6 st.
Komisja konkursowa w składzie:
Nagrodzeni zostali:
Mistrzostwa Mielca, latawce płaskie: 1. Mateusz Rachwał, 2. Dawid Pieróg, 3. Piotr Fila.
Mistrzostwa Mielca, latawce skrzynkowe: 1. Jan Wiech, 2. Konrad Gładysz, 3. Adam Ortyl
I najmłodsi: Wiktoria Strycharz, Patrycja Boryczko, Oliwia Pieróg, Bartosz Kawa. Na wyróżnienie zasłużyły latawce Anny Magda i Oskara Nelca.
Mistrzostwa SKF ODEK, latawce płaskie: 1. Jakub Kusek, 2. Rafał Perłowski, 3. Michał Ogiba
Mistrzostwa SKF ODEK latawce skrzynkowe: 1. Radosław Burkot, 2. Michał Ziemiński, 3. Sebastian Strycharz.
Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Stowarzyszenie Kultury Fizycznej „ODEK”, Spółdzielczy Dom Kultury Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej i MOSiR. Ponadto wszyscy startujący w zawodach obdarowani zostali słodyczami.
Modelarnia „IKAR” działająca przy SDK zaprasza bardzo gorąco na lotniczą imprezę plenerową pod nazwą „Startuj Latawcem”. Impreza obejmować będzie Mistrzostwa miasta Mielca i Mistrzostwa Stowarzyszenia Kultury Fizycznej „ODEK”, także działającego przy SDK. Impreza odbędzie się w sobotę 16 października na terenach MOSiR za Hotelem Polskim. Start już od 14:00.
Wystartować w zawodach może każdy, wystarczy zrobić latawiec i przyjść na tereny MOSIR. Do rywalizacji zapraszamy wszystkich miłośników modelarstwa i lotnictwa. Wszystkie zgłoszone do rywalizacji latawce będą oceniane w dwóch kategoriach: wizualne wrażenie i w locie. Sędziowie będą brać pod uwagę pomysłowość, rozwiązania konstrukcyjne, estetykę wykonania. Następnie wszystkie latawce oceniane będą w locie: statyczność, efekt wizualny, zrzuty i fotografowanie. Suma punktów w tych dwu kategoriach i dwu lotach decyduje o zwycięstwie. Organizatorzy dla wszystkich uczestników przewidzieli nagrody.
Mamy nadzieje, iż impreza się uda, co roku na naszych zawodach dopisywała nie tylko pogoda, ale przede wszystkim zawodnicy i widzowie. Zapraszamy szczególnie tych ostatnich, na pewno będzie na co popatrzeć.
Nagrody w zawodach ufundował MOSiR i SKF „ODEK”.
Ładna pogoda i dużo ciekawostek z dziedziny lotnictwa sprawiło iż niedzielna pierwsza impreza pod hasłem „Dzień Małego Lotnictwa” zgromadziła ponad 200 uczestników i zwiedzających.
Impreza odbyła się w niedzielę na Błoniach za hotelem Polskim. Wystawa i piękne loty latawców, rakiet z taśmą, modeli akrobacyjnych na uwięzi, makiety dwupłatowego samolotu zrzucającego bomby, wykonującego kołowania, odejście na drugi krąg i międzylądowania oraz modele radiem sterowane to tylko nieliczne atrakcje przygotowane przez organizatorów imprezy: stowarzyszenie Kultury fizycznej „ODEK” i Spółdzielczy Dom Kultury MSM w Mielcu, przy którym już od wielu lat działa modelarnia „IKAR” , zrzeszająca wielu zdolnych młodych ludzi. Naszymi partnerami w przygotowaniu imprezy był również MOSiR.
Dużą atrakcją imprezy okazała się obecność wychowanka modelarni Damiana Kaczmarczyka, w lotniczym kombinezonie i stroju wojskowym. Damian obecnie lata w załodze samolotu Herkules, z ramienia Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. W lotach zaprezentowali się modelarze z naszej modelarni jak również modelarze z modelarni w Tuszowie Narodowym , która prowadzi wychowanek naszej modelarni i Pana Zygmunta Osaka, Łukasz Szeptycki. Zaprezentował swoje modele również zawodnik niezrzeszony, mieszkający w Borowej, Mateusz Skop. Na wystawie podziwiać można było 24 eksponaty, makiety różnych samolotów. Na koniec imprezy każde dziecko, uczestnik imprezy mogło porzucać modele szybowców i modele imitujące samoloty odrzutowe.
Piękna pogoda, o małym zachmurzeniu bardzo małym , zachodnim wietrze, zezwoliła na piękne loty modeli. Te widowiskowe pokazy bardzo podobały się licznej publiczności Niestety zachód słońca zmusił nas do zakończenia imprezy.
Dziękujemy MOSiR, Panu Zygmuntowi Kołodziejowi za włączenie się w organizacje udanej imprezy.
Modelarze z modelarni „IKAR” wraz z instruktorem Zygmuntem Osakiem brali udział w IV Małopolskim Pikniku Lotniczym organizowanym jak co roku przez Muzeum Lotnictwa w Krakowie.
Impreza odbyła się w weekend. Dzięki pięknej pogodzie możliwe było podziwianie w locie zabytkowych i obecnych samolotów, np. Skytruck M-28, An-2 desant, wiatrakowce, śmigłowce. Śledzenie przelatujących samolotów umożliwiały teleskopy. Na pikniku można było obejrzeć również samoloty produkowane w Mielcu - Szpak, Junak 3, M-4, M-15, Mig-15 i Iryda. Ten wyjazd był wspaniałym wstępem do pracy, jaka od września czeka naszych młodych modelarzy. Otóż będą oni budować makiety samolotów budowanych właśnie w Mielcu.